Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » Beszélhetünk a középkorban...

Beszélhetünk a középkorban polgári irodalomról?

Figyelt kérdés
A vágánsköltészetet, nem egyházi irodalmat lehetne ilyen kategóriába sorolni?
2010. nov. 2. 19:21
 1/6 anonim ***** válasza:

Poolgári irodalom? Világi idoralomról, arról beszélhetünk, de a középkor első századaiban az is elenyésző.

Polgárság gyakorlatilag nem létezett a középkorban (legalábbis a nagyobb hányadában, csak a végén kezdett kialakulni), így irodalma sem lehetett.

A valóban polgári irodalom pedig a 18-20. század irodalma, ez alatt a kispolgári élettel foglalkozó irodalmat értjük, ami az oroszokkal kezdődött (Gogol, Csehov, stb, aztán ott van Ibsen, Thomas Mann, és, hogy a mieink közül említsünk valakit, Kosztolányi), lényege a nagyközönség, tehát a polgárság számára érthető, egyszerű és élvezhető művek írása.

Dióhéjban és saját kútfőből csak ennyi, garanciát nem vállalok, hogy ez így is van, bár nekem anno így tanították. Nézz utána wikipédián vagy gugliban a középkor irodalmának.

2010. nov. 2. 19:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Utánanéztem, és nem találtam rá utalást, hogy lett volna polgárinak nevezhető irodalom. Netes tételből is szedek információkat az érettségi tételemhez, és furcsán hangzott a középkor időszakáról szóló tételben ilyen alcímet találni.

Köszönöm a választ :)

2010. nov. 2. 19:44
 3/6 anonim ***** válasza:
Polgárság sem igazán volt.
2010. nov. 2. 21:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

Én ezt értem is, sőt a tanulmányaimból így emlékeztem rá... de a talált forrásom a fabliau-kat és Geoffrey Chaucer Canterbury meséit a polgári irodalomhoz sorolta.

Mindegy, annyira nem eget rengető a dolog. Van olyan forrás, ami pedig magát a középkort korszakolja úgy, hogy a Nyugatrómai Birodalom bukásától az angol polgári forradalomig, szóval forrása válogatja, hogy miket írnak :)

2010. nov. 3. 09:20
 5/6 anonim ***** válasza:

Virágzó népi kultúra volt a középkorban, mondhatjuk úgy, hogy világi irodalom. Az egyház, tehát a hivatalos elitkultúra viszont ezeket megvetette, alpárinak, közönségesnek, primitívnek bélyegezve őket. Témái főként a mindennapi élvezetek (szex, alkohol, mulatozás) és a hivatalosságok (király, földesúr, egyház) kigúnyolása voltak, legtöbbször igen sikamlós és vaskos altesti humorral fűszerezve. Erősen kapcsolódott a dolog a karneválokhoz, népi ünnepségekhez, szórakozáshoz.


Polgári irodalomról / kultúráról viszont tényleg csak a polgárosodás, a polgári réteg kialakulása után beszélhetünk. A kettő nem ugyanaz.

2010. nov. 3. 15:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

Miért van az, hogy nekem úgy jön le, hogy azt hiszed, én ezt nem tudom? :D

Azóta elkészültem a jegyzettel, nem írtam bele azt a főcímet. Az az egy dolog adott bizonytalanságot, hogy a kedves jegyzetíró beleírt egy ilyet, de már az első válasznál tudtam, hogy akkor én gondoltam jól, és nincs "polgári irodalom". Tök felesleges ENGEM meggyőzni, mivel ugyanazon az állásponton vagyok, mint te.

2010. nov. 4. 10:22

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!