Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » A szlovák himnusz magyar népdal?

A szlovák himnusz magyar népdal?

Figyelt kérdés
A Youtube-on durva pocskondiázás folyt arról, hogy a szlovákok ellopták a himnuszuk dallamát a magyaroktól. A szlovákok pedig azt állítják, hogy egy sárosi népdalból vették. Nem volt ott hozzászóló, aki tudományos szempontból szólt volna a vitához. Valamikor olvastam, hogy Bartók, Kodály leírtak egy olyan módszert, amivel a zene ütemeinek hansúlyából, lejtéséből meg lehet állapítani, hogy az őskori magyar dallam-e vagy szlovák. (Bocsánat, ha a zenetudomány szakszavait nem kellően használtam). Eldönthető - e a vita?
2011. jún. 17. 13:36
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
76%
Van egy dallam, amire a magyaroknak, szlovákoknak, de még a horvátoknak is van saját szövegük. A szlovák himnusz dallamát is ez adja, a szöveget viszont egy vers. Ezt már senki nem fogja eldönteni, hogy melyik szöveg volt előbb, szerintem nem is kell.
2011. jún. 17. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
26%
A szlovákoknak még nyelvük sem volt igazából 150 éve. Az első íróik magyarul, ritkábban németül írtak. Nem rég a szoci kormány adta oda nekik a Szécsényiből az első íróik néhány magyar nyelvű könyvét.
2011. jún. 18. 23:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 Anyomika ***** válasza:
100%
A szlovák himnusz egy népdal.
2011. júl. 15. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim válasza:
79%
A Szlovák himnuszt a Kopala Studienku című népdalra zenésitették meg
2011. aug. 12. 15:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
2012. okt. 4. 15:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 noname83 válasza:
90%
A “kopala studienka” népdal 1844- ben keletkezett Bartók Béla pedig 1881- ben született. Janko Matúška 1844-ben írta a Nad Tatrou sa (szlov. himnusz)... szöveget, melyhez a Kopala studienka népdal dallamát kölcsönözte. Az igaz,h Bartók 1908-ban írta az "Azt mondják nem adnak engem galambomnak" de ez jóval később történt mint az előbbi dátumok. Bartók Felvidéken is sok helyütt megfordult- népdalokat gyűjtött így valószínűsíthető, hogy a "szlovákoktól" ered az Azt mondják... dal, de nem bizonyított. (én hoszabb utánajárás után ezeket az infókat szedtem össze a netről)
2014. okt. 2. 22:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim válasza:
35%
A szöveg az szlovák, de nem bizonyított,hogy a dallam is. Magyaroknak van a világ leghatalmasabb népdalgyűjteménye,nem igazán van szükségük egy szlovák népdalra. Az eredet nem ismert, hallhatta egy szlovák is egy magyartól. Bartók Béla csak összegyűjtötte, attól létezhetett ez a magyar népdal akár 1700ban is. Ezt max egy időgéppel döntenéd el, hogyha visszamennél a múltba és járnád az országot ki ismeri ezt a dallamot.
2016. szept. 8. 13:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim válasza:
100%

A dal 1844-ben keletkezett egy tiltakozó akció során. A pozsonyi evangélikus líceum diákjai Lőcsére mentek, hogy tiltakozzanak a magyar hatóságok Ľudovít Štúr elleni eljárása ellen. Szövegét Janko Matúška írta, 1920-ban az első versszak az akkor megszülető csehszlovák állam himnuszának második része lett.


Dallama a szlovák Kopala studienku kezdetű népdalból származik. A félreértések abból adódnak, hogy – ahogyan az szomszéd népeknél előfordul – erre a dallamra magyar nyelvű dalok is születtek, többek között az „Azt mondják, nem adnak engem galambomnak…” kezdetű, amely Bartók Béla 1908-as gyűjtésében is szerepel.


Kortársa, Kodály Zoltán már a harmincas évek vége felé próbálta tisztázni a dolgot, amikor is a Magyarság a zenében című tanulmányában azt fejtegeti, hogy a szomszéd népekkel való több évszázados érintkezés eredménye a sok közös dallam. „Néha nem könnyű megmondani, melyik honnan ered. Értelmiségünk leginkább még ezeket ismeri, s persze mind magyarnak tartja, mint legutóbb is a tót himnuszt. Pedig annak formája, ritmusa, helyzete a két nép dalkincsében: mind tót eredete mellett szól."

2016. nov. 8. 11:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim válasza:
0%
Persze hogy magyar népdal. Ők mindent elloptak, lásd: címer
2016. dec. 18. 22:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim válasza:
25%
Teljesen egyértelműen magyar népdalról van szó, mely a Nagy Magyarország területén keletkezett. A szlovákoknak nincs olyan történelmi identitásuk, mint a magyaroknak, ezért próbálják a történelmet hamisítani, országot, cimert, himnuszt lopni azoktól, akik adták nékik az életteret: a magyaroktól. Ez a szlovákok részéről egy undorító, átlátszó okoskodás a himnusszal kapcsokatosan. Bartók Béla által kett közismert mégpedig 1908 -ban, akkor amikor Szlovákia nem, létezett. Tehát a népdal hamarabb volt magyar, mint szlovák.
2017. márc. 27. 12:25
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!