Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » Egy költői véna mennyire...

Egy költői véna mennyire befolyásolja egy ember életét? Akinek vannak költő ismerősei, jellemeznék őket?

Figyelt kérdés
2012. máj. 8. 16:44
1 2
 1/11 anonim válasza:
30%
szia! hát, őszintén én nem szoktam itt kérdésekre választ írni, de ez megfogott... ott a pont :) hogy mennyire befolyásolja? annyira, hogy a más beállítottságú emberek el sem tudják képzelni. alapvetően minden művész egy sokkal érzékenyebb módon viszonyul a világhoz. ez sok szenvedést is okoz, mert (bár nagyszerű érzés így élni) nincs túl sok kapcsolódási pont a világgal, vagy azok nem emgelégítőek. számomra sokáig kérdés volt, hogy Isten miért teremt egyeseket ilyen lekülettel. aztán be kellett látnom, hogy ez is csak az Ő egyik oldala a millió közül... persze egy különösen felemelő oldala. de a művészek, és kérdésedhez alkalmazkodva a költők általában szomorúak. szeretnek a szenvedés emberileg elviselhetetlen mélységéből alkotni. de még ezek után a versek után is ott van egy beteljesületlenség, mert nem azt teszik, amire teremtve lettek. arra lettek teremtve, hogy élve éljenek, és amit megragadnak (érzékenységüknek köszönhetően) Istenből, azt azzal a lendülettel tovább is adják. akár formák, hangok, vagy (esetünkben) szavak által. ha gondolod, szívesen írok még bármilyen oldalról megközelítve, mert ezek a "titkok" engem is régóta foglalkoztatnak :)
2012. máj. 8. 20:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
köszi a választ írhatsz nyugodtan :)
2012. máj. 8. 21:16
 3/11 anonim válasza:
Első válaszoló, nagyon megfogott amit írtál. Azt hiszem a legtöbb költőben, művészben pont ez a melankolikusság, teljesen egyéni világlátás fejleszti ki a művészetet. Szeretnek szomorúak lenni, elmerülni a saját bajaikban és azzal is egyetértek, hogy mindenben fel tudják ismerni Istent.
2012. máj. 9. 13:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim válasza:
59%
Szerintem igen. Mégha nem is mutatkozik feltétlen a költői tehetség, akkor is az illető érzékenyebb lesz a világra nézve, néha rájön az "alkothatnék", annak ellenére, hogy különösebben értene hozzá. Szerethet töprengeni, filózni, szép dolgokat látni, hallani és érezni. Bár ne általánosítsunk- valakire teljes mértékben hatástalan a költői véna.
2012. máj. 9. 18:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 Retekszisz ***** válasza:
Én nem értem, hogy miért kellene egy művésznek depressziósnak lennie. Nyilván vannak sokan, de nem ez a jellemző szerintem. Szerintem sokban nem befolyásolja a mindennapi életet, csak ékesebben tudsz szülni, és egy bizonyos műveltség után egy csomó dolögnak meglátod a valódi célját. És nem érzem magam melankolikusnak, pedig több tucatnyi publikáció és emellett saját kötet van a hátam mögött.
2012. máj. 9. 19:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:

"Egy költői véna mennyire befolyásolja egy ember életét?"


Ez teljesen változó. Ma egy kicsit nehéz a költői vénával megáldottak élete, mert amiatt, hogy érdekli őket a költészet, többnyire erre specializálódnak középiskolában, aztán bölcsészkarra mennek, még tovább specializálódnak, és aztán nehezen tudnak megélni, ha meg megélnek, akkor túlságosan bekerülnek az ún. "irodalmi élet"-be, ami elég gyakran el is rontja őket. Ugyanakkor van, aki ebben az életformában végül is jól elvan, meg van olyan is, aki elkerüli ezt az életmódot.


"Akinek vannak költő ismerősei, jellemeznék őket?"


Nem állítanám, hogy sok közös jellemzőjük van. Kétségkívül fantáziadúsabb, rugalmasabb emberek az átlagnál, negatív irányban pedig sznobok, modorosak.

2012. máj. 12. 02:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:

05-09 19:23


A "depressziós költő" mögött annyi a valóság, hogy a művészek (de nemcsak a művészek, hanem minden sikeres kreatív ember) között több a nem depressziós, hanem bipoláris, ugyanis ennek a betegségnek van egy szakasza, a hipománia, ami hétköznapi nyelven ihlet vagy "isteni szikra" néven is ismert.

2012. máj. 12. 02:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:

Én, ha szabad szerénytelennek lennem, költő vagyok. És szeretnék néhány dolgot megcáfolni, illetve megerősíteni. Én egyetértek azzal, hogy nekünk másmilyen látásmód jutott, hogy sokkal többet(?)/másképp fogunk fel dolgokat a világból. Az is igaz, hogy sokan depressziósak, vagy szomorúak, de ez nem a költőiség, hanem a külvilág miatt van, mert nem tudunk kellően beilleszkedni, ahogy az első válaszoló is írta.


Valaki ezt írta:


"Szeretnek szomorúak lenni, "


Sokszor szomorúak a költők, de sok közülük, például én is, javíthatatlanul optimista. Varró Dániel pl. csak jó kedvében tud írni, ő mondta. Tandori Dezső nagyon humoros ember volt, a versei viszont szomorúak, ez rám is igaz. Hiszen arról írok, amikor valami bajom van, mert azon kell segíteni, de ez nem jelenti, hogy nem vagyok boldog ember, csak olyankor nem írok.


És egy fontos különbség. Ez nem igaz: "Szeretnek szomorúak lenni,...". Nem fogom letagadni, hogy sokunk melankolikus, de egyikünk sem SZERET szomorú lenni. Sőt, sokan egy ideig harcolna ellene.

2012. máj. 25. 17:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
*harcolnak, bocsánat
2012. máj. 25. 17:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim válasza:

sziasztok! az első válaszoló vagyok, és én is meglepődtem, hogy másodjára írok. ennek egyszerű oka, hogy felbuzdultam a pozitív visszajelzésekből. általában az embereket taszítja a hozzáállásom. az utóbbi szóról szeretnék egy kicsit beszélni. az egyik barátom mondta egyszer, hogy ez a kedvence, mert 3 betű is párosan áll benne, vagyis ez egy nagyon stabil szó. na ez a különbség egy költőben: a hozzáállás. kell, hogy ott legyen személyesen az életében. nem mondom, hogy másnak nem lehet meggyőződése, de egy művésznél elengedhetetlen. nem lehet más tulajdonából alkotni. szerintem a hozzáállásnak nem kell teljesen különböznie mindentől, de ha hasonlít, akkor sem lehet az az alapja, hogy "a Pista bácsi aszonta, ezért úgy is van". azt látom, hogy mások tudnak így élni, és ez nem is baj. nem kell lenézni valakit azért, mert más gondolataiból él. de egy művésznek meg kell tudni, hogy mi az ő része, amit közölni kell. ez felelősség. emellett az, ha valaki Isten gondolatait közli, az nem visszamaradottság, hanem hatalmas alázat.

és abszolút igazatok van, rosszul fogalmaztam. pár ember kivételével a költők nem szeretnek szomorúak lenni. sőt, sokszor a szomorúságuk tiszteletre méltó, mert ez a felelősség nagyon súlyos tud lenni. így viszont az örömük is sokkal nagyobb lehet. ez olyan mint a hullámvasút: minél mélyebbről indul, annál magasabbra tör.

végezetül: nem a "hogyan" a lényeg, hanem a "miért".

2012. máj. 27. 17:06
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!