Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » Népdalok előadása esetén...

Népdalok előadása esetén (amatőr népdalkör előadásról van szó) kell-e bárhol bárkinek szerzői jogdíjat fizetni?

Figyelt kérdés
Egy városi rendezvényen a szervezők szerzői jogdíjat kérnek a fellépőktől, köztük egy népdalkörtől is, amely kizárólag autentikus népdalokat (nem nótákat, műdalokat) ad elő. Szerintetek ez jogos, vagy megint csak lehúzás valamilyen ürüggyel?

2013. júl. 3. 07:10
 1/4 anonim ***** válasza:
Ilyenről még nem hallottam! A népdaloknak nincsen szerzőjük, kinek kellene jogdíjat fizetni? Kérdezzétek meg, hogy kinek fogják a jogdíjakat átutalni?
2013. júl. 3. 07:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
Nálunk bármi megtörténhet:) Beszedik a nép helyett is:)
2013. júl. 3. 11:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

Ekkora szélhámossággal régen találkoztam!

A "népdal" szó pontosan azt jelzi, hogy nincs konkrét szerzője.

Arról nem is beszélve, hogy a zene, mint mindem más szellemi termék, egy bizonyos idő után - ez országonként változik - a közösség tulajdonába kerül. (A berni úniós egyezmény szerint a szerző halála után 70 év elteltével, de ez a helyi törvényektől, és egyéb nemzetközi egyezményektől is függ)

Ha egy zenekar vagy egy operaház Mozart műveket akar előadni, ha egy népi együttes Dankó Pista dalokat akar énekelni, kinek fogják a pénzt kifizetni?

Arról nem is beszélve, hogy ez esetben legtöbbször még engedélyt is kellene kérniük a szerzőtől vagy az örökösöktől. Ez persze a legtöbb esetben teljesen kivihetetlen.

Ez a "népdalok szerzői joga" egy fából vaskarika ügy...

Ne dőljetek be ilyen primitív és átlátszó hülyeségnek, kérdezzétek meg az illetőt, - ahogy már előttem is említették - melyik "nép"-nek fogja átutalni a pénzt, milyen csekkszámlára?


Nézd meg itt:


[link]


Különösen figyelmedbe ajánlom az alábbi mondatot:


"A szerzői jog a szerzői művek alkotói számára biztosítja azt, hogy korlátozhassák műveiknek lemásolását és felhasználását egy meghatározott időtartam leteltéig."

2013. júl. 4. 14:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

Köszönöm mindenkinek a gyors válaszokat!

Nagyjából mind azt írtátok, amit én is gondolok erről az egészről, és jó, hogy ennyire egybehangzóan megerősítettetek.

Szomorú, hogy egy amúgy nagyon jó kezdeményezéstől, ilyen dolgok miatt megy el a résztvevők kedve egy idő után.

2013. júl. 5. 15:10

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!