Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » Alapvetően mi a baj Wass...

Alapvetően mi a baj Wass Alberttel?

Figyelt kérdés

Szerintem jókat ír, visszakalauzol a kevésbé urbanizálódott erdély, kárpátok, erdők mezők medvés, mohaillatú, kunyhós világába.


De sokan csóválták a fejüket amikor látták mit olvasok.


2013. dec. 12. 18:00
1 2
 11/16 anonim ***** válasza:
70%

"A dolgozószobáját egészalakos Adolf Hitler portré díszítette."


Mint sokakét. A háború előtt, alatt Hitler - tetszik vagy sem - népszerű volt sokak szemében, még év embere is volt.


"Míg az igazi hazafiak partizánként ügyködtek az ország megszállása ellen"


Most ezt, hogy? A német megszállás ellen? Ki harcolt? Nem volt számottevő fegyveres ellenállás. Az orosz ellen? Igen, azok hazafiak voltak. De így meg már a németekkel egy oldalra kerültek az oroszok elleni harcban.


"A háború utolsó óráiban Wass annyira szimpatizált a nyilas hatalommal, hogy felesküdött Szálasira."


Mint sokan mások, tetszik vagy sem Szálasi volt a miniszterelnök.


"A bukást nem várta meg, nyugatra menekült."


Mint oly' sok ezren.


"A román népbíróság halálra ítélte háborús bűnökért és gyilkosságért. Távollétében az ítéletet nem hajthatták végre."



Hát ha neked mérvadó, hogy a kommunista román népbíróság valakit elítélt...

2013. dec. 13. 09:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/16 anonim ***** válasza:
82%
Lényegtelen, hogy egy író hogyan élt és miben hitt. Egy értékmérő van: a művei. Nekem ő unalmas, de amúgy volt rossz író.
2013. dec. 13. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/16 anonim ***** válasza:
42%
*nem volt rossz író.
2013. dec. 13. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/16 anonim ***** válasza:
Én egy művét olvastam, bőven elég volt. Engem a körülötte kialakult kultusz zavar, meg az, hogy istenítik.
2013. dec. 14. 16:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/16 anonim válasza:
Wass Albertet, egy rögtön ítélő kolozsvári bíróság az 1946-ban lefolytatott kirakatperek egyikén, háborús bűnösnek mondta ki, anélkül, hogy az ellene felhozott vádakat bizonyítani tudták volna. Az ítélet még mindig érvényben van, így Romániában a mai napig megbélyegzik, miközben az illetékesek megtagadják annak a perújrafelvételnek az engedélyezését, melynek során kiderülhetnének a valós tények. És teszik ezt annak ellenére, hogy az Amerikai Egyesült Államok Igazságügyi Minisztériuma, már évtizedekkel ezelőtt kivizsgálta az ügyet és felmentette a vád alól, mivel bizonyítást nyert, hogy a kérdéses időszakban jókora távolságra tartózkodott a rá fogott bűntettek elkövetésének színhelyétől. De Kincses Előd ügyvéd is olyan iratokra akadt a piteşti- i katonai levéltárban, melyek egyértelművé teszik az író ártatlanságát.
2014. jún. 26. 18:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/16 Kálmán Zsolt válasza:
Nekem kimaradt eddig Wass Albert. Most a Covid karanténom idején, barátom ajánlására, vettem kezembe az "Elvásik a veres csillag" könyvet. Magával ragadó (értsd: nem tudtam letenni). Erdélyben is volt szerencsém járni, éreztem a szellemét ennek a csodálatos helynek. Wass tollából remekül átjött ez az életérzés, bemutatta, hogy az oroszok, a románok, a magyarok (emberi jellemtól függően) milyen hatással voltak az erdélyi magyarokra. A könyv nem volt hatásvadász sem. Percekig a plafont néztem, és érzések sora mardosta a lelkem a könyv befejezése után. Summa summárum: Nekem ettől jó író lett WASS ALBERT! Már szerzem is be a többi kötetet... Oszt jónapot!
2022. jan. 31. 19:45
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!