Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » Van még rajtam kívül, aki úgy...

Van még rajtam kívül, aki úgy gondolja, a híres (? ) Kodály módszer egy csőd?

Figyelt kérdés
És nem csak azért, mert nincs elég énekóra, meg szegény énektanárok nincsenek megbecsülve, hanem azért, mert a módszer maga nem alkalmas arra, hogy egy normális, mai gyerekkel megszerettesse a zenét. Természetesen pro és kontra érveket egyaránt szivesen olvasnék.
2013. dec. 28. 12:00
1 2 3
 1/25 anonim ***** válasza:
75%
Mielőtt belemerülünk a kérdésbe érdekelne hogy mi lenne a megoldási javaslatod, illetőleg az alternatív megoldásod a helyzetre. Fikázni ugyanis tud mindenki, azt nem nehéz. Konstruktív javaslatokkal előállni, na az már keveseknek megy.
2013. dec. 28. 12:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/25 anonim ***** válasza:
18%
A kézjelezést sose értettem, mire kell annak, aki hall... Kottát olvasni nem tudok a mai napig, mert nem tanították meg a bércsalók. Miről beszélünk?
2013. dec. 28. 15:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/25 anonim ***** válasza:
70%
Én ezzel a módszerrel tanítok és alkalmas rá, hogy megszerettesse a zenét. Japántól Finnországig és Amerikáig rengeteg helyen átvették tőlünk, ez egy nemzeti kincs. Ha a te ismeretségi körödben pl. gyerekednél nem vált be, az a pedagógus hibája. Sajnos szerintem ez más tantárgyra is igaz, mintegy megutáltatják az összes létező tantárgyat. Ebben a túl nagy anyagmennyiségnek is szerepe van. Tehát nem a módszer a rossz, hanem a jelenlegi iskola- és tantervi rendszer.
2013. dec. 28. 16:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/25 anonim ***** válasza:
55%
A Kodály módszer, vagyis a szolmizációs rendszer azért jó, mert sokkal egyszerűbb, mint a zenei C-D-E-F-G-A-H-C rendszer. Nekem egy jó átlagos hallásom van, de általánosban úgy megtanultam szolmizálni, hogy ha meghallok egy dallamot, azt kapásból le tudom szolmizálni és így hallásból lejátszani egy egyszerű hangszeren, feltéve, hogy nincs benne egynél több módosított hang. Az más kérdés, hogy nekünk még két énekóránk volt egy héten, és a tanítónénim nem tartott énekóra helyett írást, hogy behozza a lemaradást, mint a gyerekemé. Szeretem a zenét, magamtól tanultam meg furulyázni,citerázni, szintetizátorozni és gitározni.
2013. dec. 28. 23:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/25 A kérdező kommentje:

Az első válaszolónak:

Nem azért indítottam ezt a témát, hogy legyen alkalmam másokkal együtt fikázni a K. módszert, hanem azért, hogy megtudjam, van-e alternatívája. Én egy kiváló kórusban (hangversenykórus) énekelek, és a környezetemben lévő zenepedagógusokat látva azt hiszem nincs, hiszen semmi másról, mint a K. módszerről még csak nem is hallottak. Kodály, ha jól tudom azt vallotta, hogy mindenkit meg lehet, és így meg is kell tanítani szolmizálni éppen úgy, mint ahogy szinte mindenkit megtanítanak olvasni, írni. Csakhogy az utcán feliratok vannak, apa újságot olvas, a mama keresztrejtvényt fejt, és ha énekel, akkor szöveggel teszi. A gyerekek csak és kizárólag a heti egyszeri énekórán találkoznak ezzel az egyébként teljesen haszontalan jelrendszerrel. Kivéve akit zeneiskolába is járatnak, akik viszont szintén halálosan utálják a szolfézst. (Vigyázat, én az átlagról beszélek, nem a tehetségekről.) Azért utálják, mert ők zenélni akarnának, minél előbb. És persze nem a "Süss fel nap"-ot, nyekeregni hónapokig, amig tökéletes nem lesz. Nem csoda, hogy inkább megtanulnak 4-5 akkordot a gitáron, és mindjárt tudnak együtt zenélni. Na persze, a Zoli bá' csak fintorogna, ill. forogna a sírjában, hogy az "nem zene!". Hanem a "Minőség!!!" oh! De ha egyszer örömet okoz nekik, akkor miért ne?

Szóval az lenne a kérdésem, hogy ahol nem a Kodály modszert alkalmazzák, ott hogy megy a zeneoktatás?

2013. dec. 29. 09:46
 6/25 anonim ***** válasza:
Youtube módszer :)
2013. dec. 29. 09:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/25 anonim ***** válasza:

A Kodály módszerrel "lesznek" a zenészek. Nélküle az előadóművészek. Különbség. Előbbi tudja mit ad elő, utóbbi csak érzi.


Egyébként általános iskolában az osztályfőnököm irodalom-nyelvtan-ének szakos volt, és sose volt biztos, hogy énekórán nyelvtanoztunk, vagy irodalomórán énekeltünk, esetleg osztályfőnökin kottáztunk...

2013. dec. 29. 12:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/25 A kérdező kommentje:

Na de a Kodály nem így gondolta! Hanem úgy, hogy a módszerével a zenei analfabétizmust számolja fel. Az hogy tudunk kottát olvasni kb. ugynaz, mint, hogy el tudunk olvasni egy drámát. De nem lettünk színészek attól, hogy tudunk olvasni. Zenészek sem leszünk a kottaolvasástól!

Én pont azért álítom, hogy a K. módszer kudarcot vallott, mert a zenei analfabétizmus egyáltalán nem szűnt meg a 6 évtizedes nyüglődés során, amióta bevezették. Szerintem ma sem tudnak lényegesen többen kottát olvasni, mint 1950-ben. Így aztán joggal merül fel a gyanú, hogy arra a célra, hogy a zene mindenkié legyen nem alkalmas. És mivel Kodály már életében megistenült, minden vele kapcsolatos kritika szenségtörésnek számított, ha voltak is más féle zenepedagógiai elképzelések, már rég kipuszultak hazánkban.

2013. dec. 29. 15:06
 9/25 anonim ***** válasza:
3-as vagyok. Van még az Orff-módszer, ez ritmushangszerekkel közelíti meg a kérdést, ez is nagyon jó. Vannak még más módszerek is pl. a népzene tanításánál sokan fül után tanítanak. Van még az a rendszer, amikor az abszolút szolmizációs hangokat használják pl. Franciaországban. Egyszer hallottam a francia rádió gyerekkórusát, nem volt meggyőző. Náluk az alapfokú hangszeroktatás is sokkal gyengébb, mint nálunk.
2013. dec. 30. 11:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/25 A kérdező kommentje:
Igen, előző reagálásom óta én is körülnéztem a neten, és csak megerősödött az a gyanúm, hogy vannak jobb módszerek arra, hogy a tanulók korábban sikerélményhez jussanak, hogy kellemesebb módon jussanak el a zenélés öröméhez, még ha a igényesség csorbát is szenved. Ezzel nem akarom leszólni a Kodály módszert, hanem csak azt jelzem, hogy a mai világban csak azon keveseknek való, akiknek különleges affinitásuk van a zenéhez, nem pedig a "széles néptömegeknek", ami pedig a Kodály eredeti célja volt.
2013. dec. 30. 20:43
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!