Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » Mi a különbség a harmónium,...

Mi a különbség a harmónium, és a reed organ között?

Figyelt kérdés
a reed organ, és a harmónium ugyanaz a hangszer, vagy két külön dolog?

#harmonium #reed organ
2015. febr. 27. 18:56
 1/5 anonim ***** válasza:

A harmonium az a pump organ. Viszont a pump organ az egy reed organ. Szóval minden harmonium reed organ, de nem minden reed organ harmonium.


[link]


[link]

2015. febr. 27. 19:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Egy olyan reed organ-t ami nem harmónium, nem kell pumpálni lábbal? az honnan szerzi a levegőt?
2015. febr. 28. 16:47
 3/5 anonim ***** válasza:

Kérdező! A reed organt is lábbal kell pumpálni. Magyarra fordítva harmónium a reed organ is, a magyar terminológia nem különbözteti meg a szívó légrendszerű (amerikai) harmónium (ez a reed organ) a régebbi, fúvó légrendszerű harmóniumtól. Az angol nyelv viszont igen: harmonium a régebbi, fúvó légrendszerű, reed organ pedig a szívó.


Lényegében ugyanaz a hangszer, csak kicsit máshogy működnek, de kinézetre ugyanolyanok, van két pedál, amivel fújtatni kell, vannak billentyűk, regiszterhúzók. Általában a fúvó légrendszerűnek (ami nem a reed organ) van Expression regisztere, meg (ha megfigyeled) ezeknek a manuálján C az első hang, míg a reed organek esetében F.

2015. márc. 3. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

Előző vagyok. Amit az első belinkelt, azon a cikken belül:


[link]


Ezek a fúvó légrendszerűek (pressure system), itt egy kép: [link] --> figyeld meg a manuálját.


Itt meg a szívó légrendszerűek, ez a reed organ (suction system): [link] egy konkrét kép: [link] nézd meg ennek is a billentyűit.


Amúgy azt én sem vágtam, hogy pontosan mi a pump organ, de ezek szerint ez valamiféle összefoglaló név az angolban a kétfajta légrendszerű harmóniumra.

2015. márc. 3. 22:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Még mindig én. Úgy látom, elég nagy a kavar a terminológiában. (Vagy csak én nem értem?)


Ahogy az első is írja, a reed organ is összefoglaló név, a lábbal pumpálós, nyelvsípos (reed) orgonaszerű hangszerekre.


Viszont máshol meg azt olvastam, hogy reed organnek kifejezetten a szívó légrendszerű hangszereket nevezik, a fúvót nem, azt harmoniumnak mondják. Mármint angol nyelvterületen.


"There is a difference between a reed organ and a harmonium. The reed organ in the US was mainly an instrument where the air was sucked through the reed, thus the volume was not that great. (...)


The harmonium was used throughout France as a church organ and was quite a bit like a small pipe organ. These instrument used bellow to blow the air through the reeds, much like pipe organs blow air through the pipes."


[link]


Hát, asszem, hogy a magyarban jóval egyszerűbb, ott minden efféle hangszert harmóniumnak mondunk. :)

2015. márc. 3. 23:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!