Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » Esterházy Péter mitől (volt)...

Esterházy Péter mitől (volt) ekkora sztár a mai magyar irodalomban?

Figyelt kérdés

Nem arra gondolok, hogy a halálával foglalkozik mindenki, ez természetes, hiszen jelentőset alkotott, hírnevet szerzett stb.

Amit nem értek – és még véletlenül sem szeretnék szembe…ni az irodalmi kánonnal, de most már muszáj megkérdeznem, hátha kapok végre valakitől egy tárgyilagos választ –, hogy miért vannak úgy elájulva a műveitől az állítólagos irodalomértők?

Valójában Esterházyig magamat is annak tartottam. Szeretem is, értem is a „magas” irodalmat, ha nem is vagyok „mindenevő”, de rohadjak meg, ha értem, mire jó olyan műveket írni, amik aztán külön kódfejtést igényelnek az olvasáskor? (És akkor ebbe a kalapba Faulkner, meg Joyce, meg az összes hasonló magasröptű szófosó beletartozik.)

Elnézést, ha tiszteletlennek tűnik a kérdésem, tényleg szeretném megérteni a jelenséget, mert per pillanat csak amolyan „nincs is ruha a császáron” érzésem van.



2016. júl. 19. 01:38
 1/9 anonim ***** válasza:
94%

Ezt én se értettem soha, az állítólagos irodalomértőket kellene megkérdezni, már ha tényleg sikerül kifognod egyet (szerintem én többnyire olyanokkal akadok össze, akinek a személyes ízlése véletlenül esik egybe az irodalmi kánonnal, és ők nem tudják objektíven elmagyarázni, mitől magas irodalom valami – már ha egyáltalán van erre objektív mérce). Esterházy írásainak vonzerejét én se értettem soha, vagy öt művét próbáltam olvasni, de az elején feladtam. Talán egyszer valaki elmondja, szerinte mi a jó bennük.

Ettől függetlenül rendkívül szimpatikus ember volt. Nyugodjék békében.

2016. júl. 19. 04:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
27%
Asszem a ti bajaitok elkezdődnek már Kosztolányinál, Babitsnál, Móricznál, Ottlikról meg Mészöly Miklósról nem beszélve. Ez így nem megy, sora van az irodalom értésnek is!
2016. júl. 19. 06:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
31%
Ha te "szófosónak" tartod Faulknert és Joyce-t is, akkor nem csodálkozom, hogy nem érted. Vannak művek, amik éppen azért értékesek, mert elgondolkodtatják az olvasót.
2016. júl. 19. 07:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
36%
Ha valaki jó író, az biyony kevés. Politikailag is szalonképesnek kell lenni, úgy már meg lehet élni belőle. Ha még ráadásul zsidó is, akkor tehetségétől függetlenül Nobel-díjra esélyes. Ha nem kapja meg az azért van, mert sok hasonszőrű tolong előtte... Ennyit Esterházyról.
2016. júl. 19. 08:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
70%

Tizenéves koromban olvastam tőle először, a Termelési regényt. Nekem egyáltalán nem okozott gondot "kódfejteni", pedig nem tartom magamat különösebben "irodalomértőnek".


A Harmonia caelestist - különösen a Javított kiadással együtt - kifejezetten jónak tartom, és nem nagyon hiszem el azt sem, hogy van olyan ember, aki nem értené, hogy miről szól. :)

2016. júl. 19. 10:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

Na, akkor azért most sikerült néhányotoknak megadnia a tipikus kultúrsznob választ, amikor nem tudod leírni és elmagyarázni, hogy mi adja az író irodalmi jelentőségét és nagyságának mibenlétét, csak leszólod azt, aki meg meri kérdőjelezni. Mintha a középkorban lennénk, és teológia dogmákról próbálnék vitatkozni. Az irodalomtudományban az egyébként nem válasz, hogy „mert te ehhez még nem nőttél fel”. Mellesleg éppen Kornis Mihály nyilatkozta azt a napokban, hogy Esterházyban az a jó, hogy egyaránt megértik a legmagasabb akadémikusok és a varrónők is. Ezt azért cáfolnám, mert értelmiségi foglalkozású vagyok mensa szintű iq-val, mégsem értem a jelentőségét. Ezek szerint a varrónők jobban tudnak valamit nálam (mondjuk varrni egész biztosan, de azt nem gondoltam, hogy az irodalomhoz is több érzékük van.)

A 2-es válaszolót ki kell, hogy ábrándítsam, Kosztolányit, Babitsot, Móriczot nagyon is értem, és szeretem is, sőt, kapaszkodj meg, még arra is képes vagyok, hogy kifejtsem, miben áll értékük és újszerűségük, csak mivel nem volt ilyen kérdés, most nem teszem. Mészöly munkásságát kevésbé ismerem, de amit olvastam tőle, nem okozott különösebb kihívást megérteni, és szerettem is. Ottlik eddig nem tudta felkelteni az érdeklődésemet, de ez nem jelenti azt, hogy érthetetlennek tartanám, épp csak nem sikerült megérintenie (még).

3-as válaszolónak: tudod nem az a baj, ha egy író képes elgondolkodtatni, sőt. Amit nem értek, hogy ezt miért kell úgy tenni, hogy közben újra és újra erőszakot tesz a nyelven. A szépírók jelentősebb része ezt az „elgondolkodtatást” úgy teszi, hogy közben a nyelvet is művészi magaslatokra emeli. Esterházyt (és Faulknert és Joyce-t) olvasni nekem olyan, mint belenézni egy katyvaszos szóvödörbe, amibe válogatás nélkül belehánytak mindent, ami éppen kijött, és a szerző a befogadótól várja el, hogy kiválogassa a trutyiból a szöveg üzenetét.

Ötösnek: azt elismerem, hogy a Harmonia caelestis egészen érthető, de mivel nem az volt az első (néhány) Esterházy, amellyel találkoztam, így annak már kedvem sem volt nekifogni. Ugyanakkor, ahogy mostanában beleolvasgattam, felmerült bennem, hogy vajon akkor is ugyanilyen figyelemre tarthatna-e számot, ha ugyanezzel a szövegszerűséggel íródik, de történetesen nem az Esterházyakról szól. Márpedig az a legkevésbé sem Esterházy érdeme, hogy Esterházynak született. A Harmonia caelestis egyébként valóban élvezhető alkotás, a fenntartásaim az életmű összességére vonatkoznak.

A Csokonai Lili is egészen érthetőre sikerült, de miután elolvastam, csak ültem, és azon gondolkoztam, hogy akkor ezt meg most minek is?

Egyszer egy ismerősöm azt mondta Esterházy munkásságáról, hogy a „cizellált semmi”. A tizenhét hattyúk után nekem pontosan ez volt az érzésem.

Számomra az irodalomnak nincs valódi értéke akkor, ha csak arra jó, hogy a szerző csillogtassa nyelvhasználati virtuozitását (Babitsnál virtuózabb szerző szerintem nem sok született, de nála ez a virtuozitás a mondanivaló szolgálatában áll. Esterházynál nem sikerült még hasonlót felfedeznem.) Azt sem tartom elégségesnek egy mű esetében, ha elsősorban arra jó, hogy a befogadók magyarázgassák, és intellektuális párharcokat folytathassanak a kapcsán (már ha képesek ilyesmire). Ha nem lettem több attól, hogy elolvastam, akkor csak időpocsékolás. Vagy éppen kellemes időtöltés, hiszen nem vagyunk egyformák, ki ettől, ki attól jön izgalomba. Csak úgy szeretném már megérni végre, hogy akik istenítik Esterházyt, azok ki is tudják fejteni, hogy miért, nem csak a vitapartnert pocskondiázzák, és saját intellektuális nagyszerűségüket hangsúlyozzák.

Egyébként az is érdekes, hogy az Esterházy művekkel kapcsolatos ismertetők (pl. könyváruházak honlapjain) mindig csak idéznek a műből, holott más regények esetén röviden összegzik a tartalmat és a mondanivalót. Lehet, hogy nagy eretnekség ilyet leírni, de talán nem véletlenül…

2016. júl. 19. 13:20
 7/9 anonim ***** válasza:
26%

Kedves Kérdező!


Te nem csak Esterházyval, hanem Faulknerrel meg Joyce-szal kapcsolatban is véleményt nyilvánítottál. Ezért feltételeztem, hogy a szokásos, mindennapi értetlenkedő, és ítélkező bunkóval állunk szemközt. Látom, nem így van, ezért a "szokásos, mndennapi" visszavonva.

2016. júl. 19. 16:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
100%

Nem gondolom, hogy Esterházy vagánykodni szeretett volna a nyelvi képességeivel. Én azért tartom nagy embernek és egy nagy felkiáltójelnek a magyar irodalomban, mert olyan igényesség jellemezte minden megszólalását, ami gyönyörű és mindez kellő alázatossággal is társult.


Nem csak az erkölcs vagy a mély filozófiai tartalom, de az esztétika is érték önmagában. Ennek hatására, amikor Esterházyt olvasok rám is átragad az a szemlélet, hogy mindennek megadjam a módját és ne fásultan, sablonokban gondolkodjak, hanem amikor kifejezzem magam akkor is igényesen tegyem ezt. A nyelv teljesen áthatja a gondolkodást és amikor ilyen igényességgel találkozom az engem is megemel és szebbek, értékesebbek, különlegesebbek lesznek tőle a hétköznapok.


Az élet nem csak szenvedésekből, mély, szerelmi drámák történetéből és nagy megfejtésekből áll.

2020. ápr. 19. 02:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 tgt ***** válasza:
Nem könnyű olvasmány Esterházy, ha valakinek nem jön be, akkor inkább ne erőltesse. Sok írása számomra is olvashatatlan, de a Szív segédigéi, és a Hasnyálmirígynapló kifejezetten tetszett. Ezek a művei érthetőek, érzelmileg bevonnak, és sokáig nem hagynak békén. Szóval ha olvasható Esterházyt keresel, akkor ezeket ajánlom.
2020. ápr. 19. 06:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!