Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » Mit gondoltok az úgynevezett...

Mit gondoltok az úgynevezett "Szabadvers"-ről? Bővebben lent.

Figyelt kérdés

Akinek nem lenne világos:

se ritmus, se rím, se forma. Csupán valamiféle "letisztult szépséget" akar hozni.

Én okáig viccnek (se) tartottam ez a versformát, már ha ez nevezhető annak, de mostanában elkezdtem olvasni ilyeneket és már írtam is.

Költő szerűség vagyok (antológiák, kötet), eddig a forma és norma híve voltam és vagyok is, de Kassák Lajos "Mesteremberek" C. verse miatt kedvet kaptam hozzá és már elvileg írtam is egy erőset ebben a szabadverset. De nem tudom mit gondoljak még most is.

Az alapkérdésem az, hogy ezt tekintitek e versnek egyáltalán?



2017. ápr. 15. 21:49
 1/5 anonim ***** válasza:
75%

Én mindig úgy tartottam, de lehet az én hibám, hogy a szabad vers, amit csak úgy leírsz. De ettől még van benne valami plusz, amitől nem hányás lesz. Tehát jól hangzik, vagy játékos, vagy nyújt egy képet, vagy a szókincse a témához illik stb...

Tehát nem csak közhelyes, hibás baromságokra rökökpödik, hogy vers.

2017. ápr. 15. 21:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
75%

Ritmusa lehet a szabad versnek is, például témában is (ritmus: szabályos ismétlődés).

Én nagyon szeretem a szabad verseket, szakít a hagyományos formákkal és újat tud teremteni. Viszont én azokat a fajtákat szeretem, amik "odab*szósak", tehát elgondolkodtatnak vagy erős érzelmeket váltanak ki belőlem.

Válaszolva, igen, mindenképp vers.

2017. ápr. 16. 02:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
82%

Én nem tudom azt a verset hogy nevezik amiben nincs ritmus de hogy nem szabad versnek az biztos ... bár lehet a köznyelvben már mindenre rámondhatjuk szabadvers Kassák Lajos még nem ebben az értelemben írta szabad verseit , az ő verseinek ugyanis igenis van ritmusa "A szabad vers azért „szabad”, mert nem követi azokat a ritmusrendszereket, amelyek a nemzeti költészetekben kialakultak és megszilárdultak. A fogalom eredetileg a 17. századi költészetben a kötött ritmusok fellazítására, a verslábak ingadozó számú alkalmazására vonatkozott, a szabad vers nem ritmus nélküli, hanem szabad ritmusú, ahol a ritmus a szótagnál nagyobb egységekből, tagmondatokból, mondatokból alakul. A költő a korábbiaknál sokkal kötetlenebbül, egyéniségéhez és a vers világához jobban alkalmazkodó módon alakíthatja a ritmust, amely lehet vers-, próza- és gondolatritmus, illetve ezek kombinációja is."


A Mesteremberekben alapvetően az értelmi-gondolati egységek és az ezek alapján adódó hangsúlyviszonyok tagolják a verset, s adnak a különböző hosszúságú soroknak nemcsak hangulatilag, de ritmikailag is egységet.

Kassák megírta, hogy előadva rögtön sikert aratott a vers. Természetesen többféle előadásmód képzelhető el, többféle hangsúlyozás, tagolás, ami módosíthat a ritmuson is. A lényeg az, hogy a szabad vers egyes típusai hangzó versek, vagyis néma olvasásra kevesebbet mondanak.

2017. jún. 21. 23:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

Bocsánat, ezzel a ritmus nem léttel mellélőttem.

Azóta egy költő barátom felvilágosított, mivel írtam egy szabad verset, amit lehet kicsit túltoltam, de állítólag jó. - Ő befutott, díjazott költő.

2017. jún. 22. 14:02
 5/5 anonim ***** válasza:
nem lőttél mellé , vannak ritmustalan versek is csak azokat nem tudom hogy hívják , lehet a szabad vers megnevezése azoknak is csak annyit mondtam hogy Kassáknál a szabad vers még megkövetelte a ritmust
2017. jún. 22. 14:06
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!