Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » Mit szóltok ehhez, ezekhez?

Mit szóltok ehhez, ezekhez?

Figyelt kérdés

ÚJ MŰFORMÁK:

Új típusú versek,prózai művek stb.

1.az ún. P.D.-strófa-egy 13 évesen meghalt költő kislány,Pócsi Dóri emlékére elnevezve.

Négy sorból áll,ezek szótagszáma sorrendben:2-6-6-4 . Sorvégi,soreleji rímeket nem tartalmaz,viszont a "belsejében" alliterál .

Az első sor felvillant egy helyzetet,egy állapotot,a második és a harmadik sor esemény(eke)t mond el,a negyedikben fordulat,valahogy reagálva az első sorra.

Két példa a P.D.-strófára:

Éves


Nyár van.

Ősz takarja mindet.

Jó,ha jégre jőnek,

megtavasszuk?


.... van


Már van-

kottaír , ki is kap.

Boldogan szomorkod,

még lefekve.


2.az ún. novemett:3x3 sor , 3 szakaszból, ún. szakaszból áll,ezek mindegyike 3 sorból.A szakaszok megszámozva.Tercina rímű.Neve:novem-kilenc(összesen ennyi sor) + -ett,mint pl. : szonett és annak részei: kvartett,tercett,oktett,szextett.

Erre is két példa:


Valami vissza


1.

Nedves a föld,

nedves a part,

kékül a zöld.

2.

Égnek a kart!

Ámde imát,

isteni bajt!

3.

Égi hibát

végre megold.

Vízikirályt!



Út


1.

Halad.

Lábkéz.

Szalad(?)

2.

S nincs bér.

Repül,

végtér.

3.

Leül.

Marad

felül.


3.az ún. trialóg: rövid,párbeszédes mű,három szereplővel,ezek általában nem személyek,hanem sokszor megszemélyesített tárgyak,fogalmak,akár események.Mindegyikük egy-egy mondatot mond.Itt is pár példa:


Sokan


A(z ön)gyilkos(megöl):Megöltem.

Az áldozat(meghal):Meghaltam.

Ő:Megtettem.


Mindkettő


A lét:Vagyok.(és van)

A nemlét:Vagyok.(és van)

A féllét:Vagyok.(és van)

(Vannak)


Mozgás


Az első:Megelőzlek.

Az utolsó:Megelőzlek.

A középső(?):Megelőzlek.


4. az ún. " négymondatos":prózai mű,4 mondat,az első és a harmadik valami szituáció,helyzet, tömören ,a második és a negyedik valami történést,cselekvést ad elő.Pl.


A szent helyen


Templomi Isten.Térdel a nép.Templomi Krisztus.Lám,áll a nép.


Januárban


Lám,égető tűz.Távolodunk tőle.Eltéliesedés.A havat megfaljuk.



Alkossunk új műformákat,művészi értéktől - és az új formájú művek mennyiségétől - függetlenül ezzel is nagyobb,több,gazdagabb az irodalom,a művészet, az emberiség, a világ .



2018. jan. 23. 15:05
 1/4 anonim ***** válasza:
Ez mindenhogyan rossz :)
2018. febr. 4. 20:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Részletesebben ?
2018. febr. 5. 09:31
 3/4 anonim ***** válasza:

Nekem a modern művészet öntelt sznobokat célzó ágának tűnik. Öncélúan befogadhatatlan, nincs benne semmi érték, ami attól önkifejező, hogy lehetőséget ad sületlenségek belemagyarázásába.


A 60-as években volt aktív egy művész. Úgy hívták, Piero Manzoni. Az egyik "műve" egészen konkrétan, a szó szoros értelmében szarkonzerv. Konzervdobozba zárta a szarát és árírta, hogy "Artist's shit". Ma az emberek 100 ezer eurókat hajlandóak kifizetni egy-egy ilyen 30 grammos kiszerelésnyi szarért. Számomra ezt jelentik ezek a modern művek, legyen szó festészetről vagy költészetről.

2018. márc. 16. 19:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

Mit taetasz befogadhatatlannak?- a műformát magát, anbak ötletét vagy a konkrét példaműveket.

Nem értékesek irodalmilag, tudom, de illusztrálják a javasolt formákat.

2018. márc. 17. 07:55

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!