Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » Ti hogyan kezdtetek írni?

Ti hogyan kezdtetek írni?

Figyelt kérdés

Nagyon szeretnék írni, de nem tudom hogyan kezdjek hozzá, egyáltalán miről írjak, milyen műfajban és milyen terjedelemben. Elsősorban az a gondolat tart vissza, hogy túl sok jót olvastam már, és ezektől nem tudok elvonatkoztatni, hiszen én nem tudnék olyan jól.

Bennetek is fordult már meg ilyen gondolat? Hogyan lépjek túl ezen?

Olyan nehéz elkezdeni. Ti mit tanácsolnátok?



2018. máj. 21. 13:08
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
Valami motivációd/érdeklődésed legyen, mert a semmiről is lehet írni, de gondolom, nem erről akarsz. Ha más nem is megy, ha nincs annyira jó képzelőerőd, akkor próbálkozz azzal, hogy saját tapasztalataidat írod le. Az írást ezzel is gyakorlod, a fantáziád meg engedd szabadjára.
2018. máj. 21. 13:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem amíg ilyen kérdesek merülnek fel benned, addig ne kezdj hozzá, mert nem fog mélyről jönni, könnyen menni, csak egy görcsös, erőltett valami lesz.

Az én fejemben, amióta csak az eszemet tudom vannak sztorik, karakterek, abból egyet írok már egy jó ideje, de csak akkor folytatom, ha van hozzá kedvem, hangulatom. Muszájból sohasem dolgozom ilyesmikkel.

2018. máj. 21. 13:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
52%
Én wattpadon kezdtem el írni(nem teszem közzé ezeket csak magának írom) ha van ihleted rögtön írd le mert később "elszáll" vagy nem lesz olyan intenzív. Nem baj ha elsőnek nem olyan jók a sztorijaid mindenki így kezdi. A műfaj tök Mind1 amelyik éppen tetszik lehet az egyik sztorit ilyen a másik meg olyan műfajú.
2018. máj. 21. 13:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
76%
*magamnak
2018. máj. 21. 13:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%

 

Ha nem tudod, miről írj, akkor itt le is zárhatjuk a dolgot. Ez a legelső, ami miatt valaki írni kezd: van mondanivalója valamiről. Nem azért írunk (jó esetben), mert el akarunk adni valamit, hanem azért, mert azt akarjuk, hogy mások is megismerjék a gondolatainkat, van egy történetünk, amit el akarunk mesélni.

Amíg nincs történet, a műfaj és a terjedelem meghatározása másodlagos. Olyan, mintha az esküvői ülésrendet tervezgetnéd, de nem ismersz senkit, aki hozzád menne/elvenne.

Bár műfajt írsz, szerintem te a zsánerre gondolsz. Érezned kell, milyen formában tudod elmesélni a történetedet és azt is tudnod kell a (természetesen már meglévő) vázlatod alapján, mekkora terjedelmű lesz, belefér-e 50 oldalba vagy inkább háromszázba.

Tehát első körben legyen egy alapötleted, amire felépíted a teljes történetet. Itt már látni fogod, hogy ez fantasy, krimi, romantikus vagy éppen horror. Ezután írj egy vázlatot, amelyben röviden, lépésenként összefoglalod a cselekményt, ki merre megy, mit csinál és ez hová vezet. Ha az elejétől a végéig megvan a vázlat, akkor mondjuk a hópehely-módszer szerint kifejted és megírod a művedet.


"Elsősorban az a gondolat tart vissza, hogy túl sok jót olvastam már, és ezektől nem tudok elvonatkoztatni, hiszen én nem tudnék olyan jól."

Ez szerintem mindenkiben felmerül, én is szoktam arra gondolni, miután elolvasok egy igazán jó könyvet, hogy micsoda tehetsége van ennek az írónak és én valószínűleg nem tudnék ilyet alkotni. De aztán arra gondolok, hogy nekem nem is kell ilyet alkotnom, nekem a saját történetemet kell elmesélnem a saját stílusomban és abban értelemszerűen én vagyok a legjobb.

2018. máj. 21. 13:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

Ha csak, azèrt akarsz írni, mert tetszenek a tehetsèges emberek művei, de te azt se tudod, hogy milyen műnemben, műfajban mit, hogyan alkoss, akkor ezt engedd el. Amíg ilyen kèrdèseket teszel fel, nem elèg, hogy magadban, hanem mèg ki is írod, akkor ez nem neked való.

Viszont előfordulhat, hogy tèvedek, egyszer elkap tèged egy ihlethullám ès írsz valamit, ami első műnek nem is lesz rossz.

Èn egèsz kölyökkorom óta èrdeklődök az írás iránt, mindössze tizenkèt èvesen már komplett regènyelkèpzelèseim voltak, amik olyan összetettek voltak, hogy nem tudtam volna mèg akkor megfogalmazni. Azóta rengeteget csiszoltam rajtuk, ès már vannak vázlataim. Az, hogy mikor lesz belőlük kèsz mű, mèg egyelőre nem tudom.

Azonban alkotok sok műfajban, verset 13 èves koromtól írok, novellát 14-15, forgatókönyvet 16, haikut 15, azonban most nem règ neki kezdtem egy parafrázisnak is, de szerintem az lesz pár èv mire elkèszül teljesen.

Az, hogy mièrt csinálom, csupán annyi a válasz rá, hogy èrzek magamban tehetsèget, kèrtem már kritikát hivatásos költőtől is, ès cèlom a közeljövőben kiadatni az első verses kötetemet.

Ha ihlet jön azonnal leírom, amint van rá alkalmam, mèg, ha èjszaka felèbredek ès akkor jut eszembe valami, akkor is.

2018. máj. 21. 14:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
Én angolból fordítottam rövidebb történeteket, amiket egy idő múlva kiszineztem a saját ízlésem szerint, vagy másképp fejeztem be. Aztán innen jött a saját regény ötlete
2018. máj. 21. 17:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Van, akinek keretek kellenek, úgy könnyebben elindul a gondolkozás. Adjak? :D

Írj egy 16 éves fiúról, akinek van egy titka. Ám ezt megsejti valaki. Legyen novella. És legyen benne az a három szó, hogy perec, zokni, élmény.

Hajrá! :D

Csatlakozz a Merengőhöz :)

2018. máj. 28. 05:35
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!