Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » Az akkordok és hangjegyek...

Az akkordok és hangjegyek között mi a kapcsolat?

Figyelt kérdés

2018. aug. 2. 07:44
1 2 3
 21/27 anonim ***** válasza:

elírtam,

E C A D C

C A F G C

és

I-VI-IV-V-I


például a G-fölé kvintet írtam, kimaradt a terc, de attól még én odahallom a dúrt. Vagy azért, mert a nagyterc is közelebb van a felhangban az alaphanghoz, bár szerintem inkább azért, mert hangnemen belül az "illik" oda. Ez viszont akkor már gondolom inkább nevelés, és szokás kérdése, mert aki például nem európai hangrendszerű zenén nevelkedett, simán lehet, hogy nem így hallaná

2018. aug. 4. 22:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/27 anonim ***** válasza:
köszi a linket, mindenképp átnézem, elkezdett engem is érdekelni :)
2018. aug. 4. 22:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/27 Mojjo ***** válasza:

@19:

"V - V2 - I6 - V64 - I (így érthető?"


A V64 kivételével igen, de azt nem értem.


"az alaphang után a kvint az első új abc-s hang, másrészt az a leggyakoribb felhang az alaphangon kívül, gondolom ezért olyan "erős"


Igen, erre gondoltam én is, de nem meggyőző. Márhogy _érzetre_ lehet talán azt mondani, hogy oké, de ha a terminológiát tisztán akarjuk tartani s a zeneelméletet egzakt akármiként kezelni, akkor ez így nem jó. Akkor a felhangok vagy részesei lehetnek egy akkord hangjainak, vagy nem, köztes, "ez erős, ez még ér, a többi már nem" megoldások nem igazán jöhetnek szóba. Valószínűleg ott tévedek, illetve futok zátonyra, hogy egzakt tudományként akarom ezt az egészet szemlélni, miközben a művelői nem kezelik annak.

2018. aug. 4. 23:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/27 Mojjo ***** válasza:

És hoppá:

[link]


"r = root of the chord (while the root is widely used in classical music, pop music and rock music chord voicings, in jazz, the root is often omitted by the chord-playing performer(s), as this is a task left to the bass player)"


"5 = perfect fifth = 7 semitones above the root (while the fifth is widely used in classical music, pop music and rock music chord voicings, in jazz, the fifth is often omitted by the chord-playing performer(s), as the natural fifth is present already as an overtone from the root note played by the bass player)"


Azaz az alaphangot is elhagyják néha, hisz úgyis játsza a basszeros/bőgős. És az ő hangszeréből jön a kvint is, felhangként.

2018. aug. 4. 23:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/27 anonim ***** válasza:

"A V64 kivételével igen, de azt nem értem."

kvartszext akkord, a négyest a hatos alá kellene írnom. Most látom, hogy a kereszteket is lehagytam a fokszámokról, bocsi :) ritkán írok ilyeneket gépen, ezért bénáztam

2018. aug. 5. 17:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/27 P. Tibor válasza:
Egy C és E hang akár A-moll akkorddá is válhat, ha melléjük ütsz egy A hangot.
2018. aug. 7. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/27 Mojjo ***** válasza:

@25: Oké, megvan mi kavart meg akkor, de már képben vagyok. Köszi! :)


@26: Ez így van. Sőt, ha a narancslé szó utolsó betűjét elhagyod, a többit meg kicseréled, azr kapod, hogy pálinka :o

2018. aug. 7. 21:50
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!