Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Népszokások » A Rumunglók és collárok közt...

A Rumunglók és collárok közt mi különbség van?

Figyelt kérdés
Állitólag a rumongrok egész normálisak a colárok meg brutálisak csak kiváncsi lennék igy van e?
2010. júl. 22. 17:11
 1/10 anonim ***** válasza:
100%

A 800 ezer cigány, 3 nagy csoportból tevődik össze: az egyik a romungro-cigány, az oláh-cigány, és a beás-cigány. Mit jelent az, hogy romungro? Rom-szom, az azt jelenti, hogy cigány-ember, szinonim fogalommal élve cigány vagyok. Rom = cigány, ungro = magyar, tehát magyar cigányt jelent. Ez az össz cigányságnak a 70-78 %-át teszik ki. Ezek az első hullámban érkeztek, 1423-ban Zsigmond király adott egy menlevelet, Ladiszlav nevű cigány kompániának.


Amíg a romungróknál a muzsikusok, a kereskedők, és a munkáscigányok alkotják, közel 700 éve él a magyar néppel együtt. Együtt örültek, sírtak, nevettek, tehát itt kialakult egy sorsközösség a magyar néppel. ez a réteg konszolidált réteg, ezzel nincs különösebb probléma. Igaz, hogy a nyelvünket elveszítettük, mert mi a kárpáti cigány-nyelvet beszéltük, mert 700 év alatt olyan hazai, nemzetközi, politikai, katonai és egyéb körülmények játszottak szerepet, hogy el kellett felejteni. Ennyit erről.


A második hullámban érkeztek az oláh-cigányok 220-230 évvel ezelőtt, ők Oláh-országon keresztül, a Havas-alföldön keresztül érkeztek. Törzsek és foglakozások szerint, alrétegződésük van. Mondok vagy ötöt-hatot: lóvár, collár, másár, bulbár, csulár, keldelár, kolompár, balajáró, stb. Mit jelent ez? Lóvári cigány, lóvé, pénzes, kereskedő cigány. Mi az, hogy collár? Szőnyeg, ruha, csipekereskedő. Mi az, hogy csuláró? Csúri-kés, késes-köszörús cigány. Mi az, hogy kolompár? Kolomp, harang, csengő-öntő. Mi az, hogy keldelár? Üstfoltozó. Mi az, hogy celláró? Ez a sátoros cigányok, stb. Ezek más kultúrával rendelkeznek.

2010. júl. 22. 17:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
köszönöm:)
2010. júl. 23. 02:01
 3/10 anonim ***** válasza:
82%

Nincs a romungrókkal probléma? Én borsodi vagyok. Minden falu szélén van cigánytelep, melyeken romungrók élnek. Tuti romungrók, mert az oláh cigányokról rossz a véleményük, beásokról pedig nem is hallottak, hiszen ők annyira messze vannak tőlünk. Tehát romungrók.

És minden faluban gondok vannak velük. Nem művelik a kerteket, máshonnan lopnak, sok gyerek, nemd dolgoznak stb.. szóval az a rengeteg probléma, ami miatt a társadalomnak elege van a cigányokból, 90 %-ban a romungrók miatt van.

Szóval nem mondanám, hogy nincs velük probléma. :)

2010. aug. 2. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:

Lehet benne valami....Én ahol lakom ott ,is vannak iylenek is oylanok is,a romungrok (remélem most jól irtam)ők akik nem hagyomásoan őltöznek akk gondolom stb.nos ők sokkal kötöszködősebbek ,mig a hosszú szoknyás nagy bajuszos változat,ffi-női változat:)szóval ők piacoznak stb és igen normálisan viselkednek.Legalábbis ezek itt.Nem tudom,ők lehet már Erélyi romák ,nem értek a lovakhoz:)De lényeg az,hogy tényleg normálisak semmi bajom (lekopogom)velük.b az már más azt nem romungrónak hivják gondolom?!

Köszönöm a választ neked is!

2010. aug. 3. 10:37
 5/10 A kérdező kommentje:
kérdésem az lett volna csak nem irta ki,hogy afélcigányok stb ,szóval ők nem romungrók ők csak félvérek nem?
2010. aug. 3. 10:38
 6/10 baranyi kálmanné ***** válasza:
90%
A rumunglok,tejesen másként élnek ők jobban be tudnak illeszkedni a társadalomba.
2010. aug. 3. 19:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
84%

A félcigány (félvér) az, akinek csak az egyik szülője cigány, másik magyar.

A romungrók ők 100 % cigányok, csak azért nevezik őket magyar cigányoknak, mert nagyon régen jöttek Magyarországra.

A nevükben is benne van a magyar: ungró (mint a németben az UNGaRn, angol hUNGaRy)

2010. aug. 3. 21:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:
köszike:)Azt én is hallottam hogy jobban betudnka illeszkednii szóval valószinű nem olyan elmaradott primitivek,de a bűnözés terén sem:)
2010. aug. 4. 11:00
 9/10 anonim ***** válasza:
100%

Én cigány vagyok (Rumungló) mellesleg lány vagyok xD

és annyit tudok mondani,hogy az oláh cigányok és a rumunglók közt igen nagy a külömbség pl én semmi pénzért nem lennék oláh cigány.Egyrészt a szokások miatt.. 14 évesen férhez adni egy lányt.. undorító.. a rumunglóknál nincs ilyen szoval szeretek rumungló lenni xD

2010. aug. 20. 00:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:

Köszike:)

Oláhcigányoknál mindenkinél igy van?:O

Mert itt van oylan család aki elvileg az de dugdossák a lányaikat hogy nehogy szemet vessenek rájuk.Meg állitólag nem baj ha a fiuk akár Magyar lányt is vesz el csak tiszességes legyen.

2011. febr. 17. 11:13

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!