Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Népszokások » Hallottátok e és igaz lehet e...

Hallottátok e és igaz lehet e az a Somogy megyei babona, miszerint ha varangyos béka van a küszöbön akkor azt át kell hajítani az anyóshoz, lehetőleg lángolva, nehogy rontás vigyen a házba?

Figyelt kérdés

A babona kizárólag rosszindulatú, gonosz anyósok esetében él tudomásom szerint.

Magában a babonában én magam legkevésbé sem hiszek, de létezhet e ilyen hiedelem?



2021. dec. 27. 22:46
 1/6 anonim ***** válasza:
74%

"A babona kizárólag rosszindulatú, gonosz anyósok esetében él tudomásom szerint."

Szerintem meg ezt a babonát csak rosszindulatú, gonsz emberek hiszik el és terjesztik. Az legalábbis semmiféleképpen sem lehet jóindulatú ember, aki hülye babonák miatt képes meggyújtani aztán dobálni egy élő békát. És akkor arról még szót sem ejtettem, hogy mennyire biztonságos dolog lángoló dolgokat dobálni más emberek házába.

2021. dec. 27. 22:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
1# Egyetértek teljes mértékben. De hát..... rontás levételre is járnak egyesek és még fizetnek is ezért.
2021. dec. 27. 23:03
 3/6 anonim ***** válasza:
71%
Ha az anyós nem Somogyban lakik, akkor mit kell csinálni?
2021. dec. 27. 23:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
3# logikát nehéz találni a babonákban. Lehet, hogy feltételezett esetben, vagyis ha távolabb lakik, nem alkalmazható babona szerint a módszer.
2021. dec. 27. 23:39
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

Erről a verzióról még nem halottam. De régen ismertek voltak, azok a babonás hiedelmek mi szerint a boszorkánynak volt saját varangyos békája, akit mindig etetett és gondozott, ezt a békát aztán elküldhette, hogy bizonyos feladatokat teljesítsen (pl. lopjon tejet).

Valószínűleg valóban tarthattak békákat egyes emberek (főként asszonyok), azzal az elgondolással, hogy a segítségükkel majd több és jobb minőségű tejet fognak adni az állataik. A békáknak mintegy a tehenekkel kapcsolatos (tej)termékenységi pozitív hatást tulajdonítottak, mi szerint míg az egyik jól volt tartva, addig a másik is jó tejet adott. A békákat sok helyen tartják a termékenység szimbólumának és a magyar néphitben is többször megjelennek ilyen típusú varázslatokban. Szóval ilyesmi képzetből maradhatott fenn ez a babona is.

2021. dec. 28. 09:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
5# Igazán hasznos volt a válaszod. A kérdés sajnos valós, falusi szomszédságban, nekem érthetetlen módon, (1996-ban) megtörtént eseményeken alapuló.
2022. jan. 2. 21:50

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!