Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Népszokások » Szerintetek van még ma olyan,...

Szerintetek van még ma olyan, hogy "magyar kultúra"? Vagy végleg kiveszett minden "magyaros" dolog belőlünk, a nyelv és az ételek kivételével?

Figyelt kérdés
Egyáltalán mit jelent számotokra a magyar kultúra, és hogyan élitek meg a magyarságotokat a mindennapokban?

2023. júl. 30. 19:29
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
53%

A kérdés, TE MIT ÉRTESZ magyar kultúra alatt - az ezelött 200 évveli szokásokat ma senki sem tartja már, mert esgyszerüen nem életszerüek.

De gondolom, te sem úgy élsz, mint ezelött 200 évvel a magyarok

2023. júl. 30. 19:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
26%
Szerinted MI a magyar kultúra? Mert így a kérdésednek semmi értelme, csak hözöngés az egész.
2023. júl. 30. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 A kérdező kommentje:

#1, #2: Én mit értek alatta, szerintem micsoda... Hát éppen ez a kérdés lényege! Mi az a magyar kultúra? Van-e ma olyan, és miben nyilvánul meg? Ha tudnám a választ, nem tettem volna fel a kérdést.


#1: Persze, hogy nem élek úgy, mint a 200 évvel ezelőtti magyarok. Nyilvánvaló, hogy változik a világ, amihez alkalmazkodni kell, és az is természetes, hogy átvesszük a technikai újításokat. Például miért járnánk kútra vagy folyóhoz, ha bevezethetjük a vizet a házba? Miért világítanánk gyertyákkal, ha van áram? És a többi.

De vannak kortól, technológiától független dolgok is, mint amilyen például a néptánc, népzene. De nem hinném, hogy ezek ma még népszerűek lennének (mondjuk nem tudom biztosra).

Szintén kortól független dolog lenne a népviselet - ha hordanának még bármelyik európai országban népviseletet, és nem öltözködne egyformán az egész világ. (Mondjuk a népviseletektől – nem csak a magyartól, hanem általában mindenféle nép sajátos öltözékeitől - kiráz a hideg. De lehet, hogy csak azért, mert ma már nem ezek a természetesek számomra, nem ezeknek a látványához vagyok hozzászokva.)


#2: A legkevésbé sem szántam "hőzöngésnek". Egyszerű érdeklődés.

2023. júl. 30. 22:24
 4/14 anonim ***** válasza:

Mondjuk teljesen szubjektív megítélés kérdése mit tekintünk annak. A néptánc, népzene, népviselet amit említettél sem különbözik a modern kulturális vívmányoktól annyiban, hogy azok is szélesebb európai divathullámok helyi variációi, ezeknek a maradványai. Amiért egyedivé válhatott, hogy lassabb volt a változás és az információáramlás egy-egy zenei stílus vagy táncdivat akár évszázadokon át virágozhatott és így nyerhetett egy helyi szájízt, több lehetőség volt formálni pl. egyébként fél európában ismert reneszánsz és barokk táncokat. Másrészt meg léteztek kollektív kisközösségek, faluközösségek amikben valami egységes kultúra létre tudott jönni. A tánc és a zene is egy sokkal kollektívebb esemény volt, megvolt hogy annak mikor van helye, mely közösségi alkalmakkor, akkor összegyűltek az emberek, volt egy kötött táncrend X tánccal kezdünk, utána ez jön majd az és Y-al zárunk. Ez egy olyan szocális skill volt amit mindenkinek illett legalább valami alap tessék-lássék szinten elsajátítani, és egymástól tanulták az emberek hogyan KELL esetleg a szomszéd faluban vagy a városban láttak valami újat és így kialakult valami regionális karakterű tánckultúra, zenekultúra. De így is régiók között elég jelentős eltérések lehettek, igazából a 19. században találtuk ki hogy teszem azt a moldvai öves tánc meg a dunántúli ugrós az ugyanúgy egy nagy nemzeti kultúra része, holott egymás létezéséről sem tudtak előtte az ottani falvakban élők, a táncokat sem ismerték.

A modern világ másképp működik, gyorsabban változik én 27 vagyok amit mi hallgattunk kis 14-15 éves tiniként is lassan már retro. Akkor épp a dubstep futott nagyot most meg az már annyira nem is mainstream, igazából követni sem tudom már hogy most épp mit hallgatnak a gimnazisták mi éppen a trend. A másik, hogy ezek hagyományos kisközösségek már nincsenek, felbomlottak sokkal nagyobb teret nyert az individualizmus a polgári környezetben, a tánc és a zene az önkifejezésről szól és ebben szerintem nem igazán lehet megtalálni hogy mi a helyi, meg mi a magyar mert ettől tök független. Lehet van aki néptáncol mert abban találja meg magát, de más meg latin táncokat tanul, vagy szteppel, rockyzik, vagy mozog ahogy tud nincs rá semmi norma.


Viszont szerintem még a globális világra sem igaz, hogy mindenhol minden egyforma és ugyanaz, nyilván most is vannak centrumok ahonnan érkeznek az aktuális divathullámok de elég gyakran vegyül az adott kultúra régebbi elemeivel. Elég Bollywoodra vagy a latin-amerikai előadókra gondolni, de a kelet-ázsiai népek populáris zenéje is elég sokat kölcsönöz a korábbi hagyományokból. Mi talán kevésbé tartjuk magunkat a tradicionális hangzáshoz, szerintem az európai népek mindig elég progresszívek voltak ebből a szempontból, de hogy ettől még szerintem minden kulturális alkotásunk a magyar kultúra részét képezi. Nyilván van ami a ponyva kategória, valami új stílusnak a szolgai másolása, vagy felejthető egy nyári sláger vagy el sem jut igazán senkihez. Ennek ellenére ugyanúgy vannak olyan nagy hatású alkotások amiket azért elég sokan ismernek, és nehezen tagadható hogy ebben a társadalomban gyökerezik, nekünk szól, vagy egyszerűen csak generációkon át magunkévá tettük mi ismerjük és nekünk jelent valamit amit egy nem magyar embernek meg nem feltétlen fog. Ehhez nem kell, hogy cigányzenekar játssza.

Az egyéni és a globális között nehéz megtalálni, hogy na hol itt a nemzeti ez mindig az lesz amit annak ismerünk el és úgy érezzük valami jelentőséggel bír a számunkra.

2023. júl. 31. 03:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
51%

A kultúra egy adott közösség szokásainak, szellemi teljesítményének összessége, amelyek folyamatosan bővülnek és átalakulóban vannak. Más volt a magyar közösség kultúrája háromezer éve és más most, de attól, hogy átalakult, nem tűnt el.


A nyelvünk pl. nem ilyen volt, az ételeink nem ilyenek voltak, ld. gulyás, ami ma nemzeti ételünk, holott kétszáz éve még nem is létezett, és eleve amerikai összetevőkből áll.

2023. júl. 31. 06:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
0%

5# Tárgyi tévedések:


A modern világban az első mondatod nem igaz mivel a globalizáció teljesen kezdi elmosni a nemzetek közti különbséget.


3 ezer éve maximum valami uráli vagy északkelet ázsiai törzs részei lehettünk nemhogy saját kultúránk lett volna...

Most ahogy fent voltam sokkal inkább vagyunk európaiak mint magyarok sajnos.


A gulyásba meg a krumplin kívül semmi amerikai nincs.

2023. aug. 6. 15:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
51%

ma 15:38


A híres magyar krumpli, paprika és paradicsom... :D

2023. aug. 6. 16:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
36%
6-os: A gulyásban a húson meg vízen kívül MINDEN amerikai!
2023. aug. 6. 16:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
48%
Mivel Magyarországon termett így magyar🤷‍♂️
2023. aug. 6. 16:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
0%
Ezzel a logikával a Magyarországon született arab vagy fekete is magyar....
2023. aug. 6. 19:43
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!