Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Népszokások » Hogyan látjátok a cigányok...

Hogyan látjátok a cigányok szokásait, kultúráit?

Figyelt kérdés

Nyilván rengeteg fajta cigány van a világon. 3 fő csoportot ismerünk : oláh cigány, beás, rumungró



A három fő csoport közül az oláh cigány és a beás tartja a hagyományokat ha jól tudom. De nektek magyaroknak mi a véleményetek a szokásaikról?



Nagyon szép munka tőlük szerintem az, hogy már több száz éve Magyarországon vannak és ennyire megőrzik a hagyományaikat.



Nyilván oláh cigány és oláh cigány között is van különbség. Az is nagy szerepet játszik hogy mivel foglalkoznak.



Pl teljesen más egy régiség kereskedő cigány mint egy autókereskedő cigány.



dec. 28. 18:57
 1/4 anonim ***** válasza:
27%

A 90-es években jártam nagycsaládhoz, nyelvet is tanulni, meg lehetett még egyszerű autentikus nép mesemondót dalnokot látni akkoriban még természetes, eredeti (vagyis nem kommersz) közegben. Nagy Olga meg édes Erdélyben valójában cigányok közt gyűjtötte nemcsak népmeséit, hanem a népi mesemondó és hallgatósága, áthagyományozódása az utód kinevelekedése folyamatát is cigányok közt figyelhette meg - ez ahhoz lehetett hasonló, ami régen a magyar népmesét is működésben tartotta, csak ugye a 70-es évekre ez a magyaroknál már háttérbe szorult, de a cigányok közt még élőben gyűjthető volt.


Cigányok nélkül nem állan ott a magyar, ahol ma van, sokat köszöhetünk nekik, valójában ők is mi vagyunk.


Sajnos ahhoz hasonlóan, ahogy a nagyhatalmak is képtelenek voltak kihasználni a területükön élő természeti népek kulturális értékeit, az emberiség kulturája és főleg a tudomány számára értékes étét, ugyanúgy mi sem ragadtuk meg eléggé az alkalmat, sem a Monarchiában, se Horthy alatt, sem az elvileg erre fogékonyabb, tökéletesebb kommunista táradalom építése során sem. Elvileg az őskommunizmus kutatói is találhattak volna értéket a cigányság létében, sajnos az akkori kulturpolitika sem volt erre elég fogékony, kevés volt az igazán szakértő, néprajzi értékű, a kommunizmus őstörténete iránt is érdeklődő érzékenységű döntéshozó akkoriban, és az akkori trendszer legfeljebb csak a hajléktalanség rémétől és a teljes nyomorba való súllyedésből volt hajlandó megóvni a cigányságot. A rendszerváltás után persze még ezt a kis védelmet is elveszítették, ma meg ugye itt van a lakhatási fasizmus.

dec. 29. 08:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
77%

Ez egy érdekes összefoglaló itt alább, sok újat tartalmaz, amit nem tudtam, viszont nem említi a cigányság szerepét:


[link]


szóval azt hozzá kell érteni. A lényeg hogy Nagy Olga kutatásainak nagy része valójában cigány archaikus nép mesemondók körében zajlott. Ezt az összefogalló sajnos nem emlyti, de egyébként az összefoglaló sok érdekes gondolatot említ.


Ennél részletesebb összefoglaló meg - amely immár a cigányokat is szerves módon említi - íme itt van:


[link]


Ha valaki néhány mespéldára is vágyik:


[link]


de vannak ennél részletesebb feldolgozások is, elemzésekkel együtt.

dec. 29. 08:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
87%

Nagyon szép munka tőlük szerintem az, hogy már több száz éve Magyarországon vannak és ennyire megőrzik a hagyományaikat.



De szép munka tényleg

Maradhattak volna otthon is

dec. 31. 13:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim válasza:
36%

Nekem van egy elméletem. Szerintem semmi baj nincs ezekkel.

Ez az ország egy szar hely, szar emberekkel többnyire.

Vannak cigányok akik nem tudnak viselkedni, és vannak valóban normális rétegek is, akik ugyanannak a rasszizmusnak vannak kitéve.


Ha a normális cigány gyerek (mert húha, bármennyire is idióta vagy, létezik ilyen, nagyon is sok.)

beül egy iskolapadba, munkahelyre, akárhová, le kell sütnie az arcát.

Mert hiába nem tett rosszat, a magyar akkor is utálni fogja.


De tudjátok mit? Én is utálom az emberek nagy részét, ezért sokat tettek idehaza. Én igazából akkor is cseszegetve voltam, mikor senkit sem bántottam.

Mert a kedves magyar embereknek az is probléma volt, hogy visszahúzódóbb vagyok.


Szóval nem kell itt cigányozni, inkább ideje kicsit magatokba nézni. De mindenkinek.

Fogjátok fel légyszíves, hogy a magyar egy toxikus nép a sajátjával is. Nem kell a cigányra hárítani, mert veletek is vannak problémák.

jan. 13. 12:03
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!