Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Népszokások » Győr-Moson-Sopron megyében...

Győr-Moson-Sopron megyében miért beszélnek olyan furcsán az emberek? Hogyan alakult ez ki?

Figyelt kérdés

Én szegedi vagyok és nem rég kirándultam Győrben és Sopronban is.

Az ottani magyarok városon is furán , érdekesen beszélnek olyan dallammal úgy hangsúlyozva mint a németek.


Hogy alakult ki ez náluk?



2012. júl. 27. 15:06
 1/5 anonim ***** válasza:

A dallamos beszédet nem vettem észre. De a "köll" és hasonlókat igen.


Azért hallod furának, mert számodra ők tájszólással beszélnek.


Szabolcsban is furán beszélnek, ha nem odavalósi vagy. Oda külön szótár kell. :D


Nekem te is furán beszélnél, mégpedig azért, mert más tájegységen élünk. Neked az a megszokott, normális, amit otthon hallasz.

Ez megyénként eltérhet.

2012. júl. 27. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem tök normálisan beszélünk (győri vagyok)

Ugyanúgy, ahogy pl. a tv-ben, filmekben beszélnek.

2012. júl. 27. 15:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim válasza:
Igen, Gy-M-S megyében is előfordulnak tájszólással beszélő emberek, főleg idősek vagy falusiak, viszont az itteni szókincs teljesen a köznyelvi beszédnek felel meg, ahogy az előttem szóló is írta, a média, tv "nyelve".
2012. júl. 27. 18:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

Én győri vagyok, nem beszélek furcsán. Szerintem. Falusi vagy eredetileg, ezért használom azért a tájszólást, azt, amit a nagyszüleimtől is hallottam - velük mondjuk úgy is beszélek: kő - kell -, gyüssz - jössz -, hasonló "finomságok", meg itthon is azért a szüleimmel -, hiszen megértik. De ha kimegyek, ismerősökkel találkozom, ilyenek, akkor normálisan, azon a "nyelven" amivel a tévében is beszélnek. Az tény, hogy minden területnek más a "nyelve", elhatárolódtunk egymástól, nincsen átjárás - annyira -, és így egy idő után kialakult minden megyének a saját nyelvezete. Ez éppen olyan, mint a németeknél, ők sem úgy beszélnek, ahogy kellene.


Szerintem ha sokáig - mondjuk pár száz évig - nem találkozna két megye, talán meg sem értenék egymást. De ez már fantasy volna...

2012. júl. 28. 14:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 legolasarcher1 válasza:
tudod eleinte hat hét nyelv volt, és ezek terjedtek el az ország bizonyos körzeteiben. az alap nyelv, amit a tv ben is hallani, az a köznyelv, és régiónként ez a nyelv egy kicsit eltér. pl győrben máshogy böszélnek mint debrecenben
2012. aug. 2. 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!