Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Népszokások » Mi a különbség a krampusz és...

Mi a különbség a krampusz és az ördög között?

Figyelt kérdés
2009. nov. 23. 11:00
 1/6 Nemo kapitány (V.A.) ***** válasza:
59%
szerintem semmi
2009. nov. 23. 11:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
93%

Krampusz a télapós történetekben van, ördög pedig a Bibliában. Mindkettő "riogató-eszköz"...Szerintem elnevezésbeli különbség van csak,de gondolj bele: a gyereket ijesztgetheted az ördöggel is, de a templomban elég h.lyén hangzana a "krampusz". :-D

Amúgy szerintem a krampusz mégiscsak kedvesebb (a köztudatban)...

2009. nov. 23. 11:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%
Az ördög segédje a krampusz szerintem.
2009. nov. 23. 11:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
87%

a krampusz olyan mint a mumus, vagy a rézszerszámú bagoly, a gyerekeket "ösztönzik" vele.

az ördögök meg a sátán beosztottjai, gondolom, de más hiedelemvilágból származnak, mint a krampusz, mert azt pogányok találták ki.

2009. nov. 23. 12:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

A wiki szerint:

Ez az ördög formájú figura osztrák területről származik, neve is az ausztriai németből való. A német Krampus szó a karom jelentésű régi német Krampen szóból származik, a figurát egyes területeken Krampeln néven ismerik. A gyermekeket rémisztgető alak legjellemzőbb tulajdonsága, hogy a láncát csörgeti, virgáccsal fenyegeti a gyerekeket, a rendetleneket megbünteti. A krampusz alakja minden bizonnyal a téli napforduló pogánykori hiedelemvilág szellemeinek testet öltője, ördög formájú, patás, szőrös, szarvakkal ellátott ábrázolása pedig a keresztény gondolatkör gonosz elképzeléseire vezethető vissza. A jó megtestesítője mellett, aki a Mikulás, szükség volt a rossz, a büntetést osztó megformálására is. A kereszténység hatására a krampusz az ördöggel azonosult és mára már megszelídült. A bécsi cukrászdák kedves kis marcipánfigurákat gyártanak és a játékboltok is szívesen árulnak mókás krampuszbábokat.

2009. nov. 23. 12:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
100%
A Télapó segédje, nem?:D
2009. nov. 23. 13:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!