Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Népszokások » Ki találta fel a fröccsöt?

Ki találta fel a fröccsöt?

Figyelt kérdés
2014. márc. 9. 12:15
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Jedlik Ányos


"Legenda a fröccs eredetéről


1842. október 5-én Fáy András a fóti pincéjébe hívta szüretre Vörösmartyt és néhány barátját. A barátok között ott volt Jedlik Ányos is, aki nemcsak az elektromosság nagy tudósa volt, hanem a szódavíz magyar feltalálója is. Ahhoz, hogy a bor erősségét kellemesen enyhíteni lehessen, nemcsak a szódavíz előállítását kellett felfedeznie, hanem természetesen fel kellett találni egy olyan üveget is, amelyből a szódavizet ki lehessen fröccsenteni. Jedlik magával vitte a világ legelső szódásüvegét, majd a házigazda és a vendégek elképedésére elkészítette a Fáy-birtokon a legelső fröccsöt, amit németesen spriccernek nevezett el. Vörösmartynak azonban nem tetszett ez a szó, így helyette találta ki a fröccs szót. A költő később a Fóti dal című költeményében említi meg a szódával hígított bort: „fölfelé megy a borban a gyöngy”"

2014. márc. 9. 12:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim válasza:

ez nagy xd

inkább boroskóla mint fröccs :D

2014. márc. 10. 20:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

1-esnek:

Ezt a történészek több okból is legendának minősítik.

Amit én hallottam: állítólag bécsi vendéglősök találták ki.

Akkoriban divat volt a rántott borjúszelet frizzantéval. Ennek az olcsóbb változata volt a száraz karaj, hozzá a fröccs (osztrák nevén spriccer).

2014. márc. 15. 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
Nem tudom, de nagy találmány az biztos! :D
2014. márc. 21. 08:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 kissziti válasza:
100%
Tibi atya XD
2014. ápr. 1. 16:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
ez az utolsó nagy volt :D
2014. ápr. 1. 20:57
 7/7 anonim ***** válasza:
az ókori rómaiak már vízzel higított bort ittak és illetlenségnek, barbár szokásnak tartották aki tisztán vedelte. szóval ha nem is konkrétan a fröccs de az elődje már elég rég létezett
2014. ápr. 21. 23:52
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!