Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Népszokások » A kelet-ázsiai emberek (pl....

A kelet-ázsiai emberek (pl. japánok, kínaiak, koreaiak) miért vannak beleőrülve a munkába és a tanulásba?

Figyelt kérdés

Egy japán többet dolgozik, mint bármely európai, mégis kb. úgy él, mint egy magyar vagy max egy csóróbb német. Ha a munkahelyükön vitás ügybe keverednek vagy kirúgják őket, az már jó ok az öngyilkosságra, és nem azért, mert munkanélküliként egyből hajléktalan szintre kerülnének vagy nem találnának másik munkát.


A gyerekeiket is nagyon hajtják az iskolában, fiatalok körében is a leggyakoribb öngyilkosságot kiváltó ok az, hogy kirúgták őket az iskolából, vagy megbuktak valamiből.


Most itt vagyunk mi, kettesekkel végigbukdácsoljuk az iskolát, a munkaidő nagyrészét kávészünetekkel töltjük, mégis élünk legalább úgy, mint egy dél-koreai.


Minek Kelet-Ázsiában ez a nagy hajtás?



2014. aug. 19. 17:12
 1/9 anonim válasza:
63%
Azt nem tudom megmondani, pontosan miért lehet, de szerintem valamit jól csinálnak. Ha kis hazánkban is ilyenek lennének a fiatalok, hogy nem át kellene őket rugdalni épphogy a kettessel, hanem maguktól akarnák az ötöst, rengeteg mindent el tudnának érni, jó egyetemre járni, és onnan olyan munkahelyen elhelyezkedni, ami nem kínszenvedés, hanem élvezet csinálni. Szerintem ha mi feleennyire törekvők lennénk, máris sokkal jobb lenne a szociális morál, nem lenne ennyi nyafogós, meg elégedetlen ember. Nekem ez a véleményem. Azt nem tudom, hogy az ázsiaiaknál ez miért van.
2014. aug. 19. 17:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
95%

"Egy japán többet dolgozik, mint bármely európai, mégis kb. úgy él, mint egy magyar"

Nem, nem úgy él. Ott megfizetik a munkát.

2014. aug. 19. 23:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
82%
Kínában és a délebbi ázsiai országokban más a helyzet,de ott az emberek felét éhbérért dolgoztatják. A japán és dél-koreai mentalitást én sem értem. Az biztos h az átlagos magyarnál többet keresnek,de nemigen van idejük kiélvezni ezt.
2014. aug. 20. 00:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 Ágoston Noémi ***** válasza:
73%
én ezzel nem értek egyet! nem dolgozzák halálra magukat. bár még nem voltam kint, de én is sokat érdeklődtem efelől olyanoktól, akik kint éltek. az igaz, hogy többet dolgoznak, mint egy magyar ember, de jobban is keresnek. és annyira azért nem halnak bele a munkába, reggel hatkor kelnek, és este hatkor eljönnek. túlóráznak, ez igaz, de épp ezért, ha mondjuk a gyerek beteg, bármikor eljöhetnek erre hivatkozva. a diákok pedig céltudatosabbak, kitartóbbak, és tényleg törődnek a jövőjükkel, a céljuk az egyetemre való bekerülés. ők élni akarnak, dolgozni, keresni, és eltartani a családjukat. nem hinném, hogy olyan rossz dolog lenne az, hogy a kapott pénzért tesznek is valamit. emellett azért ők is kapnak szabadságot :) néha tényleg túlzásba viszik, de nem véletlenül Japán a 2. legfejlettebb ország :D remélem nem baj, hogy úgy válaszoltam, hogy azért 100%-ig én se vagyok otthon a témában, de remélem tudtam segíteni, és jobb belátásra bírni ^^
2014. aug. 20. 12:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
94%

Személy szerint csak a japánokról tudok nyilatkozni, éltem ott (tanultam), majd itthon dolgoztam japánokkal.


Japán egy nagyon zárt társadalom, ahol a gyereket pici kora óta arra trenírozzák, "programozzák", hogy a közösségért tegyen, mert ha nem, ha azt látják rajta, hogy lusta, ha önző stb, akkor megbélyegzik, kiközösítik stb. Hát ezért gondolkoznak annyira másként a tanulásról meg a munkáról. Nekik ez az élet értelme: elvégezni a munkájukat, feladatukat. Vallás náluk a nyugati értelemben véve nincs, az ő felfogásuk szerint minden ember eredendően jónak születik, nem kárhozik el, és minden lélek halála után kami (egyfajta istenség) lesz. (akit érdekel, olvassa el "A krizantém és a kard" című szociológiai könyvet, nagyon tanulságos)


Nem feltétlenül azért túlórázik mindig egy japán, mert annyi dolga van, olyan is simán van, hogy már rég végzett, de ott az a szokás, hogy amíg a főnök bent van, iszonyú ciki még előtte távozni (oké, biztos lehet gyerekre hivatkozni, de nem annyira elterjedt, mint pl. itthon), ezért képesek még órákig úgy tenni, mintha dolgoznának, csak hogy ne kelljen a kollégák előtt megszégyenülni. Náluk azt tanítják, hogy a szégyennél nincs rosszabb dolog.

Aztán azt is hallottam, hogy azért van az, hogy még a nagyvárosokban sincs sokszor éjszakai tömegközlekedés, hogy legalább az utolsó vonatot próbálják elérni a dolgozók, különben bent éjszakáznának a munkahelyen (így is van, aki hetente többször is bent alszik, mondjuk nekem magyar kollégám is volt, aki végül bent aludt a munkahelyen többször is, olyan sokáig maradt bent.)


A tanulással is hasonló a helyzet: a szüleik és a társadalom felé próbálnak egyrészt hálát mutatni ezzel, hogy jó eredményt érnek el. Fegyelem az tényleg van, viszont stressz is dögivel. És igen, tényleg relatíve sok ott az öngyilkos diák, akik megbuktak, mert az érzik, ezzel szégyent hoztak a családjukra. De úgy tudom, Dél-Koráéban ez még elterjedtebb, mint Japánban.


Egyébként a japánok azért jóval több pénzt keresnek és magasabb anyagi színvonalon élnek, mint mi... Bár én nem cserélnék velük, mert azért csak van oka annak, hogy a nyelvükben külön szó van arra, hogy "túlhajtott munkába belehalni" ("karoushi").


Ez is egy életstílus, a fegyelmük tényleg figyelemre méltó, de örülök, hogy olyan helyre születtem, ahol ez a fegyelem nincs rámkényszerítve, hanem kialakíthatom magamnak az önfegyelmet, ha akarom, és nem feltétlenül múlik az életem egy elszúrt vizsgán, és a magam kedvéért akarok tanulni meg jó eredményeket szerezni, nem pedig azért, mert különben megbuktam a világ szeme előtt. A japán gondolkodás nekem túl végletes és túl visszafordíthatatlan.

2014. aug. 20. 12:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
88%

Van egy bizonyos kissebbségünk, akiket itt mindenki szeret szidni, mert kevesebbet szeretnek dolgozni mint mi.

Most meg ha valakik többet dolgoznak mint mi, az munkamánia?


Másik oldalról szerintem itt midenki szeretné, hogy magyarország is olyan jól menő ország lenne, mint Japán vagy Korea van egy rossz hírem: ezért tenni is kellene. Egyébként ott keleten az emberek gondolkodásmódja is más, ott a közösség érdeke előbbre van, mint az ember saját érdeke, az hogy túlórázni kell a közösség érdeke, és nem nagyon van kirúgás, inkább több a nyugdíjig tartó munkaviszony, ami mindenképp pozitívum a nyugati munkahelyekhez képest is -> nem kell idegeskedni a kirúgás miatt -> talán azért is ott a legmagasabb az átlagos élettartam (vagy azért mert ott tényleg megbecsülik - tisztelik az időseket nem lenézik mint itt.


Oké a nyugat európai országok is jól mennek, ők meg abban különböznek, hogy ott van összetartás, és normális szakszervezet, a befizetett pénzt pl a francia szakszervezetek arra gyűjtik, hogy sztrájk esetén tudják fizetni a tagjaikat.

2014. aug. 24. 11:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
88%
Pont hogy "nemrég" volt hír, hogy öngyilkosságok arányát tekintve Magyarország megelőzte Japánt, ahol elvileg "hagyománya" volt.
2014. aug. 24. 11:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 Ágoston Noémi ***** válasza:
A 4-es vagyok... elgondolkodtam azon, amit kérdeztél, és azt hiszem már tudom a választ a kérdésedre: azért dolgoznak ennyit, mert szeretik a munkájukat. ezt mi magyarok nehezen érthetjük meg, mert egy kissé motiválatlanok és lusták lettünk az elmúlt időben, de a japánokban még van kitartás. ahogy előttem írták, a csapatszellem is közrejátszik. vannak, akik sokat olvasnak, és miért? mert szeretnek olvasni. vagy sokat tanulnak, azért, mert őket ez szórakoztatja. nem hinném, hogy túl nagy bűn lenne, vagy bármilyen megszállottságról árulkodna az, ha vannak emberek, akiknek sikerült megtalálni azt a munkát, amit szeretnek. én is arra vágyom, hogy érettségi után olyan szakot tudjak találni, amit nem unok meg, hanem élvezettel tudjam csinálni, és boldog felnőtt legyek, ne olyan, aki kényszerből elvállalt valami munkát, vagy becsúszott valamilyen szakra, ahova sikerült, csak hogy legyen pénze. ezért kérlek ne ítéld el őket, amiért sokat dolgoznak, mert szerintem inkább példának kéne venni, mintsem elítélni őket ^^
2014. aug. 26. 23:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
100%

Ágoston Noémi:

én meg az 5-ös vagyok megint, és egy kicsit hadd javítsalak ki. A japánok nem feltétlenül a munkájukat szeretik annyira. Nekik a kötelességteljesítés a legfontosabb.

Mint írtam fentebb, a japánoknak születésük óta azt tanítja a környezete, hogy legyen nagyon hálás a szüleinek/országának, és a sok szívességet, amit felnőtt koráig kapott, minden erejével igyekszik viszonozni.

Lényegében készen kapnak egy világszemléletet arra nézve, hogy mi az élet értelme: tenni másokért, viszonozni az "on"-t = a szívességet, segítséget. M.o-on ez nem így megy.


Japánban ezt a szorgalmas hozzáállást sokkal könnyebb felvenni, mint Magyarországon. Japánban szinte mindenkinek arra jár az agya, hogy odafigyeljen a másikra, figyelmes legyen, segítsen, tegyen érte, dolgozzon stb. Mintha egy szorosan összetartó "klub" lenne, ahol szinte mindenki követi a játékszabályokat. A japánok nem genetikailag ilyenek, hanem az ehhez kedvező körülmények tették őket ilyenné!


Sok japán turistáról hallottam már, hogy amint kikerülnek Japánból, teljesen máshogy viselkednek, hirtelen elengedik magukat, kiélvezik, hogy nincs akkora szigor, és ők sem olyan szabálykövetők. Majd hazatérve folytatják a közösség érdekének a figyelését. Ez egy territoriális (fizikai helyhez kötődő) viselkedés, nem genetikai.


Magyarországon sokkal nehezebb felvenni ilyen magatartást, mert mikor egy ember mondjuk még akarna is korrektül dolgozni, odatenni magát, de mondjuk az összes többi kollégája nem hogy nem segít neki, de még akadályozza is, meg nem akar rendesen dolgozni, akkor ez így nehéz lehet... Akkor persze hogy könnyen megkeseredhet az ember, és mondhatja, hogy ott egye meg a fene, én se fogok megfeszülni a munkába, ha más ennyire nem törődik azzal, hogy én hogy vagyok.

Nekem éppen szerencsém van, mert olyan a munkahelyem, hogy 6 emberből áll, ahol mindenki lelkiismeretes és nem lenne képe cserben hagyni a többieket, ezért nagyon jó a hangulat, és egy valódi oázis ez. De voltam másmilyen munkahelyen, ahol az emberek minimum fele igyekezett annyit lógni, amennyit tudott. Lehet, hogy alapból már gyerekkorában otthon látta a lusta, lógós magatartást, de lehet, hogy ő is csak megkeseredett élete során a többi addigra megkeseredett embertől. Ez is körülmény.


Több pszichológus is (pl. Zimbardo) kihozta az eredményt, hogy az ember nem természetből fakadóan gonosz vagy jó, hanem a körülmények teszik azzá. Ahogy itt is ez a helyzet.


Tényleg nagyon ajánlom olvasásra a Krizantém és a kard című szociológiai könyvet. A japán lelkivilágot és okát fantasztikusan jól elemzi, fejti meg, és indokolja.


Egyébként mindent egybevetve, azért van velünk született személyiség is, bizonyos mértékben. Ahogy Japánban is vannak azért lógósabb hajlamú emberek. De a körülményeknek, csoportnyomásnak nagy ereje van.

2014. aug. 27. 19:35
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!