Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Népszokások » Miért van Németországban sok...

Miért van Németországban sok ajtóra kiírva egy (általában megegyező) "kód"?

Figyelt kérdés
ADxC+M+Bx2015. Mit jelent ez? Bajorországban láttam, ha ez számít, több városban, is szinte (vagy teljesen) ezt a kódot, vagy matematikai műveletet. Templomok kapujától lakóházak, üzletek ajtajáig bárhol feltűnik. Van valami jelentése?

2015. aug. 8. 22:37
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

Ez nem kód. Bajorország nagyon vallásos, főleg katolikusok.

Vízkeresztkor (sok helyen még nálunk is), megszentelik a ház bejáratát, és felírják az ajtóra a 3 Napkeleti bölcs kezdőbetűjét és az évszámot. Gáspár -Menyhért- Boldizsár.

2015. aug. 8. 22:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
OOOh köszönöm. Mindenre gondoltam már csak ilyenre nem. Egyszerűen nem tudtam elképzelni mi lehet ez. Most már nyugodtabban alszom :)
2015. aug. 8. 23:02
 3/8 anonim ***** válasza:
100%

C + M + B betűket írnak az évszámmal, ez eredetileg a latin "Christus Mansionem Benedicat" rövidítése, azaz Krisztus áldja meg a házat.


De a népi értelmezésben a C-t G-nek nézik, így jön ki a Gáspár Menyhért Boldizsár. Van ahol tényleg G-vel is írja a pap, nehogy megszólja a nép, hogy még ehhez sem ért :)

2015. aug. 9. 00:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%

"De a népi értelmezésben a C-t G-nek nézik, így jön ki a Gáspár"


Senki se nézi a C-t G-nek, csak a németek nem magyarul beszélnek, ezért náluk a Gáspár az Caspar. Továbbá Melchior és Balthasar.

Az egész nyugati kereszténységben ez a névváltozat használatos.

2015. aug. 9. 00:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

# 4


Én a magyar gyakorlatról beszéltem, sajnálom ha félreérthető volt.


Mellesleg a németben a Gáspsár Kaspar, K-val, tehát ott sem stimmel a dolog.

:)))

2015. aug. 9. 09:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
100%

#5: "a németben a Gáspsár Kaspar, K-val"


Tehát akkor még egyszer:

Az egész nyugati kereszténységben ez a névváltozat (Caspar, Melchior, Balthasar) használatos.

2015. aug. 9. 14:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

# 6


Persze, az egész nyugati kereszténységben. Kivéve az olaszokat, franciákat, spanyolokat, portugálokat, akik G-vel írják, no meg a cseheket, lengyeleket, norvégokat, svédeket, akik K-val írják. :)


De hagyjuk. A lényeg az, hogy eredetileg a házszenteléskor a Christus Mansionem Benedicat betűi kerültek fel a kapu fölé.


Az már a népi vallásosság terméke, hogy ezt Gáspár - Menyhért - Boldizsárként értelmezik. Egyébként valóban Európa-szerte, cseheknél is előfordul a K mint nálunk a G.


Nem árt tudni azt sem, hogy házszentelést nem csak Háromkirályokkor végeznek, hanem az évben bármikor, pl. építkezés, felújítás, költözködés alkalmával vagy gyerekszületés előtt.

2015. aug. 9. 16:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Hát most hogy ennyien hozzászóltatok a témához, kicsit hülyének érzem magam. Bár igazából ebben a témában az is vagyok, de hát az ilyeneknek (is) való ez az oldal.Én meg már összeesküvés-elméleteket képzelzem e mögé... Igen, gondolom leesett, hogy nem vagyok mély vallásos
2015. aug. 9. 21:15

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!