Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Népszokások » A Kádár-rendszerben mennyire...

A Kádár-rendszerben mennyire volt tolerált, esetleg támogatott is Magyarországon a cigány kultúra?

Figyelt kérdés

Azt tudom, hogy nagy becsben tartották a jó cigányzenészeket pl. éttermekben még gyakoribbak is voltak, mint manapság, meg a Hungaroton adott ki több cigányzenés nagylemezt is pl. Horváth Pista dalait, de voltak kifejezetten romák számára tartott népi ünnepségek, kultúrközpontok?


Ha a rendőrök mondjuk mentek éjjel a rendőrautóval és látták, hogy egy falu vagy kisváros szélén az erdőben lobog a tábortűz és mulatnak a cigányok, akkor feloszlatták a dzsemborit, vagy toleráltak ilyeneket?



2016. jan. 2. 17:18
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Nagyjából ugyanaz a helyzet volt, mint a nem cigány kultúrával: a három T, a tűrt, a tiltott és a támogatott.


Volt mutatóba egy-két intézmény vagy szervezet, de ha valaki önálló ötlettel állt elő, akkor abban a rendszer ellenségét látták és kicsinálták. Bari Károly például börtönbe került egy verséért.


De a Kádár-rendszer hosszú távú célja a cigány kultúra felszámolása, a teljes asszimiláció volt. Ezt azért nem árt tisztán látni.


Ha be tudod szerezni, akkor olvasd el Diósi Ágnes: Cigányúton c. kötetét, pont erről a korszakról szól. Ezt is csoda, hogy akkoriban kiadták. Valahogy átcsúszott a rostán.

2016. jan. 2. 17:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
Falu szélén lobog a tűz és mulatnak a cigányok? :)
2016. jan. 2. 20:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:
Igen pl. ha láttad a Sorvadj El című filmet, olyanra gondolok.
2016. jan. 2. 20:55
 4/4 anonim ***** válasza:
Azt nem láttam, csak az életet láttam a Kádár-érában.
2016. jan. 2. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!