Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Népszokások » Szerintetek jó lenne, ha a...

Szerintetek jó lenne, ha a magázódás kikopna a magyar nyelvből?

Figyelt kérdés

Személy szerint én örülnék neki...sokszor eredményez kínos szituációkat, mikor pl nem tudjuk valakiről eldönteni, hogy most akkor tegezzük vagy ne. Valaki elvárja a magázást, valaki megsértődik rajta. Oké, hogy a tisztelet jele, de szerintem a tisztelet ugyanúgy ki lehet fejezni a beszédstílussal, gesztusokkal, választékos szókinccsel is. Sok nyelvben nincs is magázódás, mégis tudnak tisztelettel beszélni egymással az emberek az adott helyzetekben...


Nektek mi a véleményetek erről???



2016. márc. 31. 18:23
1 2 3
 1/30 anonim ***** válasza:
45%
Igen.
2016. márc. 31. 18:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/30 anonim ***** válasza:
67%
Nem
2016. márc. 31. 18:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/30 anonim válasza:
63%
Ez egy ősi hagyomány a magyar nyelvben.Pont ez a lényeg,hogy megint milyen különleges a mi nyelvünk.Nem lenne jó,igen is fontos,hogy ezt megtartsuk.És szerintem nehéz is lenne "kikoptatni" a nyelvünkből ezt
2016. márc. 31. 18:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/30 anonim ***** válasza:
86%

Szerintem tök jó, hogy ez megvan a magyar nyelvben. Tegeződhetsz, önözhetsz, magázódhatsz, tetszikezhetsz, sőt variálhatod is, pl. az apósomat, aki idős már, tegezem, de + a bácsi szóval.


Valahogy nehezen tudom elképzelni, hogy egy kutyát, kisgyereket, meg mondjuk a köztársasági elnököt is ugyanúgy címezzem.


Amúgy melyik nyelvben nincs magázódás? Tudtommal a svédeknél tegeződik szinte mindenki, de azért létezik a nyelvben magázó forma is.

2016. márc. 31. 18:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/30 anonim ***** válasza:
32%

3-as: A magázódás egyáltalán nem különleges vagy egyedi, számos más nyelvben is létezik.


Én se bánnám, ha nem lenne, sokszor csak a baj van vele, ugyanakkor nem hiszem, hogy a közeljövőben kikopna.

2016. márc. 31. 18:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/30 anonim válasza:
71%
Szerintem maradjon minden ahogy van. Ha valaki nem szeretne h tegezzek akkor ugy is szol. Ha en nek tegeznek senkit akkor mindenkivel hanyag kapcsolatom lenne. Legalabbis en igy erzem.
2016. márc. 31. 18:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/30 anonim ***** válasza:
45%

Arra nem számíthatsz, hogy a szép választékos beszéd és stílus pótolja a magázódást, mert mint tudjuk, ez sok embernél hiányzik.

Néha tényleg nehéz választani a helyes megszólítások között, főleg fiatal felnőttként (20 éves korom körül) voltak ezzel problémáim.

Nehezen kopna ki a köznyelvből és szerintem nem is lenne jó ha csak tegeződnénk.

Sok nyelvben van magázás, de pl az angolban nincs.

2016. márc. 31. 19:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/30 anonim ***** válasza:
91%

"Sok nyelvben van magázás, de pl az angolban nincs."


Azaz, hogy csak az van.

2016. márc. 31. 19:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/30 anonim ***** válasza:
10%
8-as: Ez úgy hülyeség, ahogy van, angolban nincs magázás.
2016. márc. 31. 19:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/30 anonim ***** válasza:
93%

9. De.


A tegezés kopott ki a nyelvből, azaz mégsem teljesen, mert pl. imában, vagy ha istenhez beszélnek, akkor ma is tegezik.


Más kérdés, hogy ha ma már csak egyféle megszólítás van, akkor nem lehet szoros értelemben tegeződésről vagy magázódásról beszélni, mindenki egységesen "you". De a "you" eredetileg magázás volt, és a tegező forma nem használatos ma már. De azért még létezik.

2016. márc. 31. 19:25
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!