Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Népszokások » Íráshoz kéne segítség (romáktó...

Íráshoz kéne segítség (romáktól)? Cigány szokásokat, gondolkodásmódot, kultúrát szeretném kicsit megismerni.

Figyelt kérdés

A novellámban van egy roma karakter, és nem szeretném negatívra venni a hangnemet.


De ugyanakkor szájba rágni se szeretném, szóval nem, nem fogom Kolompár Aléjándrónak vagy hasonlónak elnevezni, és egyszerűen a bőrszín megjelölésével letudni is olyan sznassz lenne.


De ugyanakkor azt se szeretném, hogyha semmiben nem nyilvánulna meg az, hogy az illető karakter roma.

Az öltözködés az amire gondoltam, ami elég jellegzetes, arany ékszerek, erős színek, csillogás.

Ezen kívül ötletek?

Nagy és összetartó család? Sok testvér, sok unokatestvér?


Nagyon megköszönném ha segítenétek.



2016. szept. 27. 02:29
 1/4 anonim ***** válasza:
85%

Egy olyan családban nőttem fel ahol apám roma, anyám meg magyar. Próbálok segíteni ami így eszembe jut.

Apám minden kenyeret mielőtt megkezdett, keresztet vetett rá.

A családi szerepekben elég sajátos a felfogásuk.A férfi nem szégyeníthető meg azzal hogy a felesége nyilvános helyen ellenkezik vele. Ez íratlan szabály.

Otthon viszont a nő aki kézben tartja a dolgokat,ha egy asszony úgy dönt hogy a család pl 13 h kor eszik akkor ott nincs ellenkezés. Sokszor a nő irányítja a családot és a férfi ezt elfogadja.Nem ellenkezik, csak ha iszik ,vagy valaki jelen van aki nem a család tagja.

A romákban hamar felmegy a pumpa" de ugyanilyen gyorsan meg is bocsájtanak ha valakit megszánnak.

Kiskortól a fiúknak kötelességük óvni a leányt főként, a tagokat a családban. Ez az értékközpont a minden amitől egy roma embernek érzi magát.Ha ezt megbántod ha ezt elakarod venni, inkább meghal de nem adja. (Akármit tesz ,soha nem fogja megbánni ha a családjáért tette)

A fájdalom mindig jelen van a zenében az éneklésben.

Amikor rájön hogy semmije nincs és ha lenne is sosem lesz elég jó a magyaroknak.

Folyamatos kisebbségérzettel élnek. Persze ezt kompenzálják kifelé.

A roma gyerek mindig cigány gyerek marad.Bárhova megy bármit csinál. Kevés aki bízni tud magában, másokban akik normálisak hozzá.

Én rendőr lettem, apám először büszke volt rám,aztán kitagadott. Sokat sírt, akkortájt hegedült a barátaival sokat. Szerinte a család felette áll mindennek (egy rokon börtönbe került és én ezt támogattam) szerinte.

Valójában pedig nem is tudtam pontosan kiről volt szó, valamint 170 km-el arrébb történt az eset)

Nem sokkal később motor balesetem volt,az első kép amire emlékszem, hogy apám ott van a kórházban.

Eladta a házat, átmentek egy kicsibe ugyanabban az utcában mire hazavittek.

Nem tudtam ellátni magam, gyakorlatilag 3 hónapig szerencsétlenkedtem a legegyszerűbb dolgok is nehezen mentek. Volt mit ennem, mindig volt valaki mellettem.

Annyival letudta a kitagadást hogy bocsáss meg fiam"

és nekem ennyi elég is volt.Később visszaköltöztem Pestre de azóta is jóban vagyunk. Megyek ha baj van,meg ők is jönnek akármi van.

Ja a szokások: A hűtőnek mindig tele kell lenni, de főzve kell legyen akármit is. A férfi dolga a föld alól is ezt előteremteni. A gyerek dolga tisztelni ezért .

A rózsás ingek, a zene szeretete jellemzi őket.

Fontos tény hogy roma és roma között is van különbség.

Vannak olyan romák amiket mi is megvetünk, illetve tiltjuk tőlük a leányokat.Én személy szerint a piszkos, a hangoskodó romákat ki nem állhatom. Szégyent hoznak a normálisabbakra is.

Viszont meg tudom különböztetni a csóró gyereket a semmiből ,meg a rosszabb fajta romát, és ez nekem nagy előny a munkámban is.

2016. szept. 27. 09:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim válasza:
Öltözködés legyen a lányoknál szoknya,ami térdig ér :) és nem mutat olyat amit nem kéne! :) a csillogás és az arany ékszer jó. Sok rokon és igen nagyon összetartóak! Ha szeretnél néhány cigány szót is bele tehetsz,amit az internetről nézhetsz.
2016. szept. 28. 15:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

Köszi.


van még pár dolog amit észrevettem, ezeknek mi a jelentőségük?


-férfiak se nagyon hordanak rövidnadrágot

-nőknél a festetlen, hosszú haj

-iszonyatos tisztaság szeret lakásban


Ezeknek mi a jelentősége? Van valami kulturális oka, vagy csak szokás?

2016. szept. 28. 22:11
 4/4 anonim válasza:
69%

Roma letemre jo par dolgot nem hallottam meg abbol amit az elso valaszolo irt...

felreertes ne essek nem kotekedni akarok kinel mi a szokas....

nalunk a ferfi hordja a nadragot teljes mertekben "esetleg"mrghallgatja az asszony velemenyet de o teszi arra a bizonyos I-re pontot nalunk minden esetben ez van.

a hosszu szoknya stb... hat... azert haladnak a korral most mar ok is de a regi szokasok szerint bokaig ero szoknya es olyan felsok amik nem mutatnak semmi,nem lehet belatni,nem atlatszos stb..

az oregebb ciganyasszonyoknal pedig a keszkeno(fejkendo)

igy most gyorsba ennyi jutott eszembe...

a tisztasag az nem szokas kerdese hanem egy alap dolog.jo..nem mindenkinel mert en is ismerek olyan cigany csaladokat akinel isten orizz a hazba bemenni,de viszont olyat is ahol orom tartozkodni.

hirtelen ennyi... de kerdezz batran es ha tudok segitek :)

2016. okt. 18. 14:39
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!