Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Népszokások » A magyarok a középkorban is...

A magyarok a középkorban is szablyákat használtak, vagy ugyanúgy egyenes kardokat, mint más környező népek?

Figyelt kérdés
A középkor alatt 1000-1500 at értek.

2019. jún. 21. 18:42
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
Mindkettőt. A kardokat legtöbbször önvédelmi és ceremoniális célokra használták, így majdnem mindegy volt az alakjuk, bár a könnyűlovasságnál a szablya dominált.
2019. jún. 21. 19:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 Mihago ***** válasza:
74%
A szablya kifejezetten lovassági fegyver, és teljesen másképpen használták, mint a kardot. A szablya azért görbe, mert nem csaptak vele, mint a karddal, hanem a lóval rohamozva, a pengét lefelé tartva belevágták a gyalogos ellenfél testébe. Innen ered a "leszúrni" kifejezés. Ahogy a lovas továbbrobogott, gyakorlott technikával megfordította a csuklóját, hogy a megakadó szablyamarkolat ne rándítsa vagy ficamítsa ki, és ezzel egyben megcsavarta a pengét az ellenség testében. A rugalmas acélpenge ekkor laprugóként viselkedve meghajlott és visszapattant, gyakorlatilag szétrobbantva a testet. Ha valakit így leböktek, az bizony nem igényelt elsősegélyt, és leginkább úgy nézett ki, mint akit láncos ágyúgolyó talált telibe. Ezért volt olyan félelmetes a magyar könnyűlovasság, a honfoglalás korában éppen úgy, mint a kurucok idején vagy 1848-49-ben.
2019. jún. 21. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%
Mind a kettőt, persze voltak más fegyverek is, de a túlnyomó többségben a kard dominálhatott.
2019. jún. 21. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 hollófernyiges ***** válasza:
71%

A "magyarok" az egyenes kardot használták lovagi harcmodorral. Viszont a király seregének jelentős részét tették ki a székelyek és a tatárjárás után a kunok, mindketten könnyűlovasként teljesítettek szolgálatot. A kunok szablyát használtak és talán a székelyek is, mint ahogy itt látszik:


[link]

2019. jún. 21. 22:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

Érdekes. Én is úgy gondoltam, hogy alapból kardot használtak, a könnyűlovasság viazont szabját, mint egység. Civilben meg kinek mi jött be.


2 es: A honfoglalók jóformán csak könnyűlovasok voltak, ugye ez egyeztethető össze a lovasnomád életmóddal, úgyhogy azzal tisztában voltam. Azzal is, hogy a modern korban szintén szabját használtak, ekkorra már egész Európában a szabja dominált magyar és lengyel mintára, ugyanis a könnyűlovasságé lett újra a főszerep. Ezért emeltem ki az évszámokat. Abban viszont kételkedem, hogy főként szúrásra használták volna a szabját, egy görbe karddal nem lehet olyan erőset szúrni, mert az erő iránya nincs egy vonalban a heggyel, így sok energia elvész, rugalmas pengéknél pedig mégtöbb energia vész el. Szúráshoz az egyenes, rideg kardok a legjobbak, lásd az I. Világhávorús lovaskardokat. Úgy tudom, hogy főként a ló sebességét kihasználva ejtettek mély vágásokat a szabjákkal.

2019. jún. 22. 01:38
 6/7 manly ***** válasza:
Mindkettőt használták.Megmaradt a hagyományos szablya is meg a nyugati egyenes kardot is használták, meg a pallost.A huszároknak szabja volt, a lovagi kard meg egyenes.
2020. okt. 23. 15:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 Marci71 válasza:
Az a helyzet hogy nem mindegy mikor:) A szablya páncélozatlan ellenfelek ellen való, az egyenes kard hatékonyabb a páncél ellen. Eredetileg a magyar lovasság zömét alkotó könnyűlovasság szablyát használt. A szablyát a nomád népek egymás közötti harcaiban fejlesztették ki.De itt a Kárpát-medencében rendszeresen kellett harcolni páncélozott ellenfelek ellen ezért a könnyűlovasság között is egyre elterjedtebb lett az egyenes kard. A középkori nehézlovasság egyértelműen egyenes kardot használt. Aztán ahogy a lőfegyverek terjedésével kezdett megszűnni a nehéz vértezet ismét divatba jött a szablya.
2022. márc. 20. 08:13
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!