Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Mi a teendő, ha szinte senki...

Mi a teendő, ha szinte senki nem magáz és emiatt állandóan "csendőrpertuba" keveredek?

Figyelt kérdés

Fiatal nő vagyok, még fiatalabbnak nézek ki, hétköznapokon nem öltözködöm elegánsan, nem igazán sminkelek, szóval a lényeg, hogy az emberek általában tininek szoktak nézni és mivel szerintük gyerek vagyok, ezért állandóan tegeznek. Nekem mindig azt tanították, hogy idegennel, magasabb rangúval, idősebbel magázódjak, ez nekem abszolút nem probléma, udvariasnak tartom a formális beszédet. Itt gyakorin mindig azt javasolják, hogy csendőrperu esetén automatikusan tegezzem én is az illetőt, de én ezt nagyon nagy bunkóságnak érzem, mert általában nem rosszindulatból tegeznek, nem élvezik a helyzetet vagy ilyesmi, csak simán gyereknek látnak, de mégis számomra nagyon kellemetlen, mert olyan szituációkban fordul elő, amikor semmiképpen nem állna a számra, hogy csak úgy letegezzem az illetőt, hogy észrevegye magát. Pl. sok középkorú-idősebb tanárunk tegez minket az egyetemen előadásokon, a vizsgán viszont ettől még nem fogok úgy köszönni a 60 körüli professzornak, hogy szia. Orvosira járok, gyakorlatokon hiába igyekszem "orvosként" viselkedni, a betegek többsége mégis tegez. Nyilván ők sem rosszindulatból teszik, hanem mert egy idős betegnek kb az unokája lehet velem egykorú és ő így tekint rám, de mégis kellemetlen és sokszor úgy érzem, hogy a tisztelet hiányát jelenti (oké, hogy csak egy hülye hallgató vagyok, aki semmit nem tud, de így is igyekszem a lehetőségeimhez mérten segíteni, szóval legalább annyit megérdemelnék, hogy magázzanak, ha én is ezt teszem velük).


Szóval aki ért az illemhez: szerintetek erre mi a megoldás, hogy ne tűnjek bunkónak?



2019. dec. 26. 15:48
 1/10 Közveszélyes Kontár ***** válasza:
50%

Kozvetlenebb, mai vilagban senki se sertodik meg ha te is tegezed, ha o is

es nem is sertodhet

javaslom te is tegezest kezdemenyez amikor csak ugy erzed

nyugatiasodunk, amerkasiasodunk

es ez a jo, ilyen teren, en pont tobb tiszteletet latok ebben mint a szineszkedesben, kepmutatasban csak mert "hagyomany"

meg van a helye a magazodasnak is de ez egyre jobban szukul, az emberiseg egy nagy csalad nem pedig idegenek

kellene hogy legyenek

2019. dec. 26. 16:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
Nem a tegeződéssel van bajom, hanem azzal, ha nem kölcsönös.
2019. dec. 26. 17:02
 3/10 anonim ***** válasza:
53%
Egyetemi tanárokat simán vissza lehet tegezni. A betegeidet is tegezd vissza nyugodtan, elvégre te vagy az orvos, és ők kezdték.
2019. dec. 26. 18:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
88%

Igazából ebben a mai világban nem sokat tudsz tenni. Magázódj továbbra is, aki a fejéhez kap, és megérti, az magázni fog, aki nem, az nem...

Az elég fura, hogy már a betegek is tegezik az orvost, de így is állandóan szidják őket, ha még ezt is megemlítenéd, nem sokat tenne a pozitív megítélésedhez :)

2019. dec. 26. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:

Semmiképpen nem szeretném tegezni a tanárokat, hacsak nem kértek rá kifejezetten.

A betegeket pedig pláne nagy bunkóság lenne tegezni, eleve nem is lenne helyénvaló, kell egy bizonyos távolságot tartani.


#4 ők még nem az orvost látják bennem. Hál' istennek (még) nem én vagyok az, akit szidnak.

2019. dec. 26. 22:27
 6/10 anonim ***** válasza:
100%
Hivatalos helyen mindenképpen magázódjunk. Egymás között civilben lehet tegeződni. Bàr én ismeretlen felnőtt embert nem tegeznék le. Lehet az van, hogy fiatalabbnak látszol a korodnál, tininek és ezért tegeznek. Én huszonèvesen is elvártam a tanítványaimtól a magázódást. A szülők alapból magáztak. Volt olyan is, amikor olyan 25-26 éves voltam, hogy a 14-16 éveseket tegeztem, ők meg magáztak. Könnyű kitalálni, hogy tanár vagyok.
2019. dec. 27. 10:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
79%

Érdekes, hogy kerülgetjük a választ, pedig az illemtan tálcán szolgálja: aki botor módon letegez, annak nézz a szemébe és udvariasan mondd: kérhetném, hogy ne tegezzen ?

A tanáraknak azért ne, mert az a viszony különleges és amúgy is nemsokára véget ér.

Ezt tanácsolja az általam átnézett kb. 20 illemtankönyv (különböző nyelveken), kivéve egy magyar diplomáciai etikettel és protokollal foglalkozó mű (a nevét nem árulom el), ahol az a dőreség áll, hogy tegeződési kezdeményezést nem illik visszautasítani. Csak éppen azt felejtette el hozzátenni, hogy ez a diplomata körökre vonatkozik (ahova amúgy is többnyire művelt emberek tartoznak). Tehát a tegeződés ne lehet kötelező csak amiatt, hogy valaki hamarabb "kezdte". Udvariasan el lehet hárítani.

2019. dec. 27. 12:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
79%

Azt tudod csinálni, hogy megöregszel. :)

Nem tudod minden embernek elmagyarázni, hogy ez neked rosszul esik, és a teljes magyar nép viselkedését se tudod megváltoztatni. Marad az, hogy ha nem tűnik nagy bunkóságnak visszategezni, akkor visszategezed. Pl. idősebb tanárt, vagy bármilyen öregembert nem kell visszategezni, mindenki mást igen. Én mondjuk kb. a szüleid korosztálya vagyok (vagy inkább idősebb náluk), és nekem egyáltalán nem probléma, ha egy 20 éves letegez. Alapból én is letegezek mindenkit, ha nem hivatalos körülmények közt találkozunk, és ez nem tiszteletlenség a részemről, hanem barátságosság.

Egy orvost nyilván nem tegezek, mert egyrészt ez már hivatalos találkozás, másrészt meg tudom, hogy a fiatal doktornők hogy odavannak a tiszteletért, meg hogy nehogy véletlenül ápolónőnek nézzék őket. (Meg lehet nézni egy kórházban, hogy minden fiatal doktornő sztetoszkóppal a nyakában mászkál, jelezve, hogy ő nem ám valami ápolónőcske, hanem komoly orvosdoktor. :) Mindegy, ez lényegtelen, ha ez a heppje, akkor legyen, én bárkit szívesen magázok, aki ezt szereti. Ettől se jobban, se kevésbé nem fogom tisztelni.

2019. dec. 27. 15:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
68%

# 7

Két dolog.

1. Az illemtankönyvek javarészét 60-100 évvel ezelőtt írták, és teljesen esetleges, hogy mennyire dolgozták át a mai viszonyokra az új kiadáskor, és értett-e az illemhez bármit is az, aki átdolgozta. (Jellemzően nem, mert aki átírta, az nem az illemtanhoz, hanem könyvek átírásához ért.)

2. Ez nem dőreség, hanem egyértelmű, hogy egy diplomaták viselkedéséről szóló műben a diplomaták közti viselkedést szabályozzák. De ez amúgy általánosítható minden többé-kevésbé zárt csoportra, hogy a tagok közt nem illik elutasítani a tegeződés felkínálást, mert az nyílt sértés. És ez így volt már a háború előtt is.

2019. dec. 27. 15:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:

Én is arra gondoltam, hogy meg lehetne kérni őket, hogy ne tegezzenek, de mégis annyira kellemetlennek tűnik egy ilyen kérés, hogy sosem mertem még megpróbálni. Attól félek, hogy nevetségesnek tűnne, hogy ilyen fiatal vagyok és "túl komolyan veszem magam" vagy hasonlók.

A gyakorlatokon sem azért szeretném, ha magáznának a betegek, mert az a mániám, hogy tiszteljenek (szerintem ez amúgy sem ezen múlik), hanem azért, mert én őket semmiképpen nem tegezhetem (hacsak nem gyerekek vagy az ismerőseim) és így nagyon kellemetlen, ha ő tegez, én meg magázom.

2019. dec. 27. 19:12

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!