Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Hogy is vannak ezek a japán...

Hogy is vannak ezek a japán nevek?

Figyelt kérdés
Az lenne a kérdésem, hogy most nézem a Boku no hero academia-t és abban a karakterek nagyrészt a vezetéknevükön szólítják egymást, hiába pl. osztálytársak. Azt tudom hogy fiú-lány osztálytársi kapcsolatnál ez normális, hiszen inkább csak akkor szólítják egymást keresztnevükön egymást a különböző neműek, ha szinte már pelenkás koruk óta ismerik egymást vagy ha együtt vannak. Na, de ott még a fiú-fiú, lány-lány is vezetéknevén szólítja a másikat, annak ellenére is, hogy nemcsak osztálytársak, de barátok is. És ez a japánoknál hétköznapi jelenség? Tehát odakint is többnyire a vezetéknevükön szólítják egymást az emberek? Ez miért van így? Meg, ha egy családon belül vannak mit tudom én, 6-an, akkor mindenkit ugyan úgy szólítanak az távolabbi ismerősök? Szeretném megérteni ezt az egészet, mert nekem így magyarként, ez elég furcsa, és sajnos sehol sem találom a kérdésemre a választ, ezért gondoltam megérdeklődöm itt.

2020. jan. 2. 16:29
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Családon belül nem neveket használnak, hanem a rokonsági kapcsolatot. Pl. míg te a nőveredet Annának szólítod, addig egy japán nővéremnek (onee-san) / nővérkémnek (onee-chan) fogja. Ugyanez nagybácsikkal, nagymamákkal. Unokatestvérek meg attól függően, hogy milyen kapcsolatban állnak, lehet keresztnevezik vagy akár vezetéknevezhetik is egymást, plusz személytől függően más-más utótaggal vagy akár anélkül. Tényleg személy- és kapcsolatfüggő ez.


Az osztálytársi kapcsolat nem különösebben szoros, mindegy, hogy milyen nemű diákokról beszélünk. A vezetéknevezés, általában utótaggal együtt, nagyon gyakori. Az, hogy Kirishima Bakugou-t csak a vezetéknevén, -kun utótag nélkül szólítja, fiúk között már jó haveri viszonyra utal.


Lányoknál gyakoribb (persze fiúknál is előfordul), hogy már az ismertségük elején megegyeznek, hogy keresztnéven, esetleg valamilyen becenéven szólítsák egymást, ezzel jelezve, hogy közeli barátokká szeretnének válni. Ezért van az is, hogy Asui mindenkit arra kér, hogy Tsuyu-channak szólítsák.


Illetve magától a beszélőtől is függ ez az egész, hogy mennyire közvetlen vagy épp bunkó személyiség. Asui közvetlen, így bár sokaknál vezetéknevet használ, azt a közeli baráti -chan utótaggal toldja meg. Todoroki tiszteletlen személy (főleg a sorozat elején), így nem törődik utótagokkal, és automatikusan vezetéknéven szólítja a többieket. Bakugou bunkó paraszt, így még csak neveket sem használ, csak sértéseket (pápaszem, kerekpofa, stb.) Iida egy viszonylag extrém és nem túl realisztikus eset, aki annyira korrrekt akar lenni állandóan, hogy minden kortársát -kun utótaggal szólítja (pedig a nőkre ezt csak felnőttként, munkahelyen szokták alkalmazni). Ezért van pl az, hogy ő Asuit Tsuyu-chan-kunnak szólítja, mert eleget tett a lány kérésének arról, hogy hogyan szólítsák, de azt még megtoldja egy -kunnal is.

2020. jan. 2. 18:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim válasza:
100%
Hozzászólnék annyit össz-vissz, hogy a nők nevénél használatos kun (ami alapjáraton fiúknál fordul elő) körübelül általános iskolás korú gyerekeknél is előfordul (fiú hívja a lányt pl.: Sakura-kun-nek), mikor a kapcsolat nem túl szoros de azért még is jóbarátok. Nekem van egy ismerősöm aki több lány osztálytársának nevét is kunnel társítja. Persze ha "feljebb lép egy iskolát" akkor jobb lesz ha hanyagolja.
2020. jan. 5. 00:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim válasza:
Cserediák vagyok itt, tök mindegy hogy osztálytárs, fiú-fiú, ahogy jól esik úgy hívják egymást. Van olyan osztálytársam akit mindenki a vezetéknevén hív, van akit mindenki a becenevén hív és van akit a keresztnevén.
2020. jan. 5. 08:03
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!