Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Miért bunkóság úgy rendelni...

Miért bunkóság úgy rendelni ételt/italt, hogy "Lesz egy .... " ? Ha fizetés előtt azt mondja, hogy " x forint lesz. ", akkor a felszolgáló a bunkó?

Figyelt kérdés
Ha egyébként kedves vagy a pincérrel/pultossal és használod a "Jó napot kívánok!", illetve a "Köszönöm szépen!" kifejezéseket.

2020. aug. 1. 11:44
1 2 3
 1/26 anonim ***** válasza:
61%
Miért lenne bunkóság?
2020. aug. 1. 11:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/26 A kérdező kommentje:

Egyszer rám szólt emiatt egy pultos, hogy ne ezzel a mondattal kérjem, mert bunkóság.

Körbekérdeztem az ismerőseimet is, a többség annak tartotta, de nem tudta megmondani, miért az.

2020. aug. 1. 12:06
 3/26 anonim ***** válasza:
84%
Amúgy én se értem. Tudom, hogy ez bunkóság elvileg, facebook csoportokban is mennyi ilyet látok, hogy azt beszélik a tagok, hogy milyen bunkóak a vevők. :D Oké, tény, hogy szebben hangzik, ha azt mondod, hogy "Kérek szépen..." vagy ilyesmi. Viszont ha valaki rendesen köszön, meg minden, akkor szerintem nem akkora tragédia, ha azt mondja, hogy 'lesz egy...". Vagyis nem kéne rögtön bunkónak tartani valakit emiatt, mert sokan nem is tudják, hogy elvileg nem így kéne kérni valamit, nem szándékosan "bunkók".
2020. aug. 1. 12:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/26 Alain Delon ***** válasza:
29%
Csak jelentőségteljeskedés.
2020. aug. 1. 12:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/26 anonim ***** válasza:
59%

"de nem tudta megmondani, miért az."


Pont ezt nevezik birkaságnak.

2020. aug. 1. 12:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/26 anonim ***** válasza:
79%

Én azt nem értem, amikor pizzát rendelnék és bemondom, hogy mondjuk kérek egy 32 centis 12 - est. A telefon másik oldalán a nő meg flegmázik, hogy hát ő nem tudja mi az a 12 - es. A szórólapon be vannak számozva a pizzák ember, a te dolgodat akarom megkönnyíteni bmeg, így mindenkinek praktikusabb lenne, ahelyett hogy név alapján keressék ki.

Szerintem az ilyen emberek meg vannak csömörölve a munkájuktól, ezért minden xar idegesíti őket, ami nem úgy zajlik, ahogy azt ők elképzelik.

2020. aug. 1. 13:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/26 anonim ***** válasza:
62%

Én egyetlen egyszer hallottam ezt egy bárpultostól, aki kikérte magának. A mai napig fogalmam sincs, mi sértőt talált rajta. Talán az a tendencia jelentkezik itt is, miszerint némely teljesen általános kifejezést ki kell forgatni a jelentéséből és ráfogni, hogy az mostantól sértő és politikailag inkorrekt és szigorúan tilos használni.

De csak tipp.

2020. aug. 1. 13:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/26 anonim ***** válasza:
61%

"Lesz egy..." ez parancsoló mód. Imperatívusz.

Ez iszonyatosan lenéző stílus. Nem kér, nem is azt mondja, hogy adjál. Kijelenti, hogy mi lesz. Mert ha nem, akkor a másikat tárja hulladéknak és bitóra valónak. Amit az Úr mond, hogy úgy lesz, az parancs, meg kell csinálni.

Azok használják ezt, akik alsóbbrendűnek tekintik a szolgáltató szektorban szereplőket. Eleve a "szolga" a szolgáltatóban egy megalázó dolog. De erre rájátszani az urat bunkóság.


A rendelés nem lesz, attól, mert te mondod. Nem vagy sem ura, sem parancsolója a másiknak. Kérj, kezeld emberként a másikat és ne szolgaként.


Otthon is azt mondod, hogy lesz egy szemetes ürítés? Nem azt, mondod, hogy kérlek vidd ki a szemetet?

Amikor szomjas vagy, azt mondtad a szüleidnek, hogy lesz egy jeges tea, vagy azt, hogy anyu szomjas vagyok, kerek inni?


Agresszív és megalázó stílus az imperatívusz használata.


Ezért nem szeretik.



Nálunk ki van írva :

Lesz egy kávé : 1500

Egy kávét : 1200

Kérek egy kávét 350.



Úgyhogy mi fogadjuk az urakat is, úri áron.

2020. aug. 1. 13:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/26 anonim ***** válasza:
47%

Próbáld ki itthon, minden, amit kérsz, azt imperatívusszal parancsolod. Aztán nézd meg, hogy máshogy viselkedik-e majd az, akivel együtt élsz.


Csak tegyél egy próbát. Majd kérdezd meg 1 nap múlva, hogy mi a különbség a kérem és a "lesz egy" között.

Még fogsz lepődni, hogy tudni fogja mi a különbség.

2020. aug. 1. 13:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/26 anonim ***** válasza:
42%

8.

Na, tipikus példája vagy annak, akivel nem érdemes eszmecserét folytatni semmiről, mert folyton vigyázni kell, nehogy az érzékeny kis lelkecskéd megsértse valami neked nem tetsző kifejezés, amihez persze rajtad kívül senki nem lát mögöttes lenéző szándékot. Vagy szerinted mégis hányan értenének egyet a te definícióddal, miszerint a "lesz egy..." az ezt jelenti: "Nem kér, nem is azt mondja, hogy adjál. Kijelenti, hogy mi lesz. Mert ha nem, akkor a másikat tárja hulladéknak és bitóra valónak. Amit az Úr mond, hogy úgy lesz, az parancs, meg kell csinálni."


Elmondom neked, senki nem így érti. És ahogy fentebb is említették, pincérek is szoktak így fogalmazni. Én sem szoktam azt gondolni olyankor, hogy a vendéglátó "bitóra való hulladék"-nak néz engem.


Szóval akadj le a témáról, mert vannak nagyobb gondok is a világban, minthogy te egy bevett kifejezésen problémázol.

2020. aug. 1. 13:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!