Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Honnan ered a borravaló? És...

Honnan ered a borravaló? És miért illik adni?

Figyelt kérdés

Nem igazán értem pontosan az értelmét, gondolom, valami régi szokásból maradt fent, de miből és mi a lényege?


Ha kisarkítom, akkor adok pénzt valakinek, aki amúgy az elvégzett munkájáért fizetést kap. Én a munkahelyemen kedves vagyok, segítőkész, sokszor mások helyett is dolgozom, határidőkre kész vagyok, sosincs rám panasz, de ezért plusz juttatást senkitől nem kapok.


Ismerőseim elmondása szerint segítőkészebbek, gyorsabbak, lelkesebbek a későbbiekben, akik borravalót kapnak. Pl egy csomagfutár. Én személy szerint nem adok nekik borravalót, és mégis gördülékeny a szolgáltatás, pedig évek óta ugyanazok az arcok járnak hozzám.


Éttermekben már külön szervízdíjat is felszámolnak, és még erre illene adni borravalót?


Pár hete egy ételfutár konkrétan rákérdezett, hogy mennyiből adjon vissza. Nem értem a szituációt, beült a kocsiba, elfuvarozta az ételt hozzám és ennyi. Borravalót nem extra szolgáltatásért szokás adni?


Olyan kellemetlen szituk ezek, vagy csak én vagyok zsugori, nem tudom.



2020. dec. 11. 20:56
 1/10 anonim ***** válasza:
53%
A borravalót annak adod, aki felszolgál neked (pl pincér, futár), a felszolgálást fizeted meg vele. Ahol van szervizdíj, ott értelemszerűen az van a borravaló helyett, így ott nem kell adni, vagy nem annyit (számítsd bele és annyit adj, hogy azzal együtt legyen annyi amennyit adni akartál).
2020. dec. 11. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 vantel ***** válasza:
60%

Alkesznek kell a borravaló!

Kutyaszorítóban című filmben jól megfogalmazták, ha extrát nyújt, akkor adj neki.

2020. dec. 11. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%

"a felszolgálást fizeted meg vele. "

Ha nem adok borravalot, akkor nem szolgaljak fel a rendelt vacsorat?

2020. dec. 11. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
72%
Alapvetően abból alakult ki a borravaló hogy a szolgáltatóiparban dolgozók keveset keresnek ahhoz képest hogy mennyi (fizikai vagy lelki) munkát belefektetnek abba amit csinálnak. Aki ezt belátja az nem sajnálja tőlük azt a plusz ~10%-ot
2020. dec. 11. 22:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
56%
Mert az illető megdolgozott érted szívvel-lélekkel😉
2020. dec. 11. 22:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
66%

#1 ahol van szervízdíj, ott többnyire nagyon rossz a kiszolgálás.

#5 Akkor is "elvárják" ha nem.

Múltkor 3 csomaggal szálltam taxiba. A sofőr belülről felpöckölte a zárat, hogy ki tudjam nyitni az ajtót, nem köszönt. Ezután rendreutasított, amiért nem adtam borravalót. A kifogásaimra kioktatott, hogy nem kötelessége elvenni a csomagot, kinyitni az ajtót, ill. köszönni.

De ő "megdolgozott értem szívvel-lélekkel".

2020. dec. 12. 15:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
Utolsó, van neki egy száma a taxiban, a taxitársaságnál tehetsz panaszt ellene, ha nem tetszik a viselkedése. Ha sok emberrel bunkó, akkor hamar elküldik. De nehogy már azért kelljen nekem borravalót fizetnem, mert nem volt velem bunkó a taxis, hiszen ennek alapnak kéne lennie, szerintem.
2020. dec. 12. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

A borravaló két szálon indult el.

1. A felszolgálónak adták. Vagy a buli hevében, részegen, mikor már ő is jóbarát volt, hogy neki is fizettek egy pohár bort, vagy pedig azért, hogy valami plusz szolgáltatást nyújtson, pl. kerítsen asztalt legközelebb a telt háznál, vagy hogy mások előtt szolgáljon ki.

2. Urak adtak valamennyi pénzt a velük kapcsolatba került szegény embereknek. Vagy csak mert jól végezték a munkájukat, és nagyon alázatosan viselkedtek, ami tetszett a gazdáknak, vagy mert ingyen tettek valamilyen kisebb szívességet, amiért nem is vártak fizetséget, de azért illett viszonzásként adni valamit, jobb híján egy pohár borra meghívni, természetesen nem bent a házban, hanem csak így, hogy odaadták az árát, hogy menjen el vele a kocsmába.

Aztán ez gyűrűzött be mindenhová, alapvetően a gazdag, vagy magát gazdagnak beállító ember adta a szegénynek, valami plusz szolgáltatásért, megvesztegetésként. És végül elértünk a mai helyzethez, hogy a prolik is adják a náluk sokkal többet kereső embereknek. Vagy mert tudják, hogy enélkül nem kapnak meg egy bizonyos szolgáltatást, vagy mert olyan ostobák, hogy azt képzelik, hogy ettől majd jómódú ember benyomását keltik.

2020. dec. 12. 17:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat.


Még annyival kiegészíteném, hogy külföldi utazásaim során megfigyeltem, hogy amikor pl egy szálloda éttermében borravalót adtam, ott rákövetkező napokon előre lefoglalta a pincér az asztalt és tényleg segítőkész volt, mindig elsőbbséget élveztem a kiszolgálás során. Itt tényleg több értelme volt, de itthon vagy úgy en bloc a tehetősebb országokban inkább az előző hszban leírtak a jellemző.

2020. dec. 13. 16:09
 10/10 anonim válasza:
53%

A borravaló a te elégedettségedet tükrözi azok felé, akiktől

valamiféle szolgáltatást kapsz.

Ha nem vagy megelégedve semmivel, akkor nem adsz senkinek semmit.

különben a fizetendő összeg 5-10-15 %-a az elégedettséged mércéje.

Vegyük a pincért:

- ha érkezésed után perceken belül megjelenik, megkérdi, hogy mit hozhat, meglátja a

virágcsokrot a kezedbe és a megrendelt üdítő mellé esetleg egy vízzel telt

vázát is hoz a virágaidnak, hát bizony jól eső érzés.

Mindig annak adod, akivel meg vagy elégedve. A borravaló személyre szabott dolog és

csak kettőtökre tartozik.

Összességében minden, ami nem kötelessége, de megtesz annak érdekében, hogy te jól érezd magad, , borravalót érdemel.

Te döntöd el, hogy százalékban mennyire tartod az igyekezetét.

2020. dec. 16. 19:41
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!