Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » A c. betűs szót illik kimondan...

A c. betűs szót illik kimondani vagy nem?

Figyelt kérdés
Mostanában mindig kipontozva látom. Szóban is csak halkam, motyogva merik kimondani a nem c-ok. De az említett kisebbség nyíltan használja magára, egymásra a faluban, a munkahelyen, az iskolában. Mi a tapasztalat?

2021. szept. 4. 08:32
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:
100%
Engem nem igazán érdekel, használom. Ez a nevük, így hívják őket. Kész.
2021. szept. 4. 08:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 anonim ***** válasza:
30%
Melyik cébetűs szót? Cirokseprű, cirkusz vagy esetleg cukrászipar?
2021. szept. 4. 11:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/20 anonim ***** válasza:
88%

A "100 tagú cigányzenekar" prímásával a rádióban hallottam egy beszélgetést, ahol többek között a riporter megkérdezte a prímást, hogy zavarja-e, ha őt cigánynak nevezik.

Azt válaszolta, hogy ők cigányok, annak születtek, amit büszkén vállalnak is. A zenekarnak is ezért ezt a nevet adták.

Ha a köznapi nyelvben használjuk ezt a szót, azzal szerintem semmi baj nincs. Abban az esetben, ha ezt a szót, hogy "cigány" megkülönböztető, becsmérlő, lekicsinylő értelemben használjuk, az már probléma.

2021. szept. 4. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 anonim ***** válasza:
28%
Ez olyan, mint például a cigány szó helyett jobb/érdemesebb azt mondani, hogy roma, mint ahogy a legtöbb amerikai sorozatokban sem azt mondják, hogy négerek, hanem feketék.
2021. szept. 4. 13:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 anonim ***** válasza:
100%

Ez is egy mellényúlás volt a politikusok részéről, egy teljesen természetes, rasszizmustól mentes magyar szó helyett egy idegen eredetű szó használatára akarták rákényszeríteni a társadalmat.

A cigány szónak önmagában soha nem volt rasszista jelentése, legfeljebb sokan bele képzelték azt, a roma szó pedig ugyanazt jelenti, csak nem magyar nyelven.

A cigányság nyelvtanilag sem egységes, vannak akik csak magyarul beszélnek, ők cigánynak nevezik magukat. Többségük az indiai eredetű, de dialektusokban eltérő nyelvet beszéli, tőlük van a roma szó, de ilyen megközelítésben lehetne "manus" is az elvárt megbevezés. Vannak cigány csoportok, amelyek beszéde román alapú, két egymástól távol élő cigány nagy valószínűséggel nem is tud az anyanyelvén társalogni.

A cigány szó a magyar nyelv, a magyar kultúra része, hogy hangzik az új trend után: romazene, roma pecsenye, romakerék, Roma báró, roma útra ment falat, stb.

2021. szept. 4. 13:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/20 anonim ***** válasza:
0%
A félvér cigány és magyar keverékekre meg azt mondják, hogy romungló vagy pedig a szebbig kifejezést mesztic.
2021. szept. 4. 19:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/20 anonim ***** válasza:
73%
#4 Négernek megfelelő szó nincs az angolban, csak a negro, de azt tudtommal évtizedek óta nem használják.
2021. szept. 4. 20:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 anonim ***** válasza:
100%
Miért ne lehetne a cigány szót kimondani vagy leírni? Ez a nevük. Minden hivatalos helyen így szerepelnek, sőt nekik is cigány önkormányzatuk van.
2021. szept. 4. 20:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/20 anonim ***** válasza:
79%

4-es vagyok.


#7 igen a négereket általában vagy feketéknek vagy színes bőrűeknek hívják Amerikában az emberek.

2021. szept. 4. 20:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/20 anonim ***** válasza:
69%
Úgy értettem, hogy a negro jóval durvább szó, mint a néger.
2021. szept. 4. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!