Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Egyetemi oktatónk megszólt,...

Egyetemi oktatónk megszólt, hogy nem köszöntem neki az utcán: ilyen esetben is igaza van?

Figyelt kérdés

Szóval megyek az utcán, hátulról érkezve kikerül és tempósan elmegy mellettem valaki. Már bőven azután, hogy lehagyott, úgy több méter távolról tűnt fel, hogy a sietős alak nem más, mint az egyetemi oktatónk.


Nyilván se utána nem ordítottam, hogy "Jó napot kívánok, tanárnő", se utána nem szaladtam, hogy csak a köszönésért utolérjem. Mindkettő kicsit fura lenne, nem? Maradt ennyiben a dolog, gondoltam, nem is vett észre.



A következő előadáson aztán megszólt, hogy azért lehetne köszönni neki. Szerintem nincs igaza, hiszen mikorra észrevettem, ki az, már legalább 5 méterrel előttem gyalogolt. Végülis ilyenkor a gyakorlati szempontól, hogy ő már lát engem, míg nekem nincs hátul szemem, rámköszönhetett volna inkább, nem?


Mit mond erről az illem, hivatalosan?



2021. szept. 27. 14:09
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
86%
Úgy, ahogy te meséled el a történetet, neked van igazad. De "okos enged, szamár szenved" alapon mondanám neki, hogy elnézést, el voltam merülve a gondolataimban. Vagy valami hasonlót.
2021. szept. 27. 14:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
81%
Az illemnek "hivatalosan" az a hivatása, hogy kedvesebbé és gördülékenyebbé tegye az emberi kapcsolatokat és nem az, hogy éket verjen közéjük.
2021. szept. 27. 15:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:

Igazság szerint csak érdekelne, hogy erre mi a "hivatalos" illem. Egy szobába belépve a tekintélyesebb köszön előre, pont, gondolom hasonló okokból, hogy nem veszik esetleg észre.


És igen, pont az lenne az illem lényege, hogy kellemesebb legyen az emberek közti interakció.


Szerintem ilyen esetben az lenne a normális, az illő, hogy vagy ő rámköszön, vagy elkönyveli úgy, hogy nem vették észre és nem várna valami nonszenszt. Ugye a mellette, hátulról érkező ember arcát nemigen látja, nézegeti senki, mire a látótérbe ér, már jópár lépéssel eljötte jár.


Szóval a kérdés továbbra is nyitott: mi az illendő ilyen helyzetben, hivatalosan?

2021. szept. 27. 20:10
 4/11 anonim ***** válasza:
72%

Először is a példád félresiklott: Egy szobába belépve nem a tekintélyesebb köszön előre, hanem az, aki belép, vagy éppen távozik. Ez a "hivatalos" illem.

Az utcás jelenetnél a "hivatalos" álláspont: Nem megengedett kiabálva, figyelmet felkeltve, "erőszakosan" ráköszönni valakire. Te nem láthatsz hátrafelé, de nincs tiltva, hogy a tanárnőd melléd érve köszönjön előre. Ez lenne a "hivatalos", főleg hogy az utcán nem tanárnőd, tehát ott nem is revedikálhatja az elmaradt köszönést. Hogy mégis megtette, ez azt jelenti, hogy ezen a téren "elmaradt néhány brossurával".

2021. szept. 27. 23:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:

#4: Igen, én is úgy értettem a példát: ha valaki (mondjuk oktató) belép egy szobába, akkor ő köszön, hiába akár ő a tekintélyesebb.

Nem várhatja el, hogy mondjuk már az ott lévő hallgatók üdvözöljék előre.


Gyakorlati okokból ehhez érzem hasonlónak az utcán hátulról való érkezést, kikerülést: az illető egyszerűen nem tud megfelelően köszönni, ha szó nélkül kikerülik, elmennek mellette.


Van esetleg valami forrás, ami ezt leírja, hogy mikor köszön a tekintélyesebb? Akár egy régi illemtankönyv felsorolása is érdekelne. Ha már így alakult, akkor hadd tanuljam meg mi a hivatalos protokoll szabályait.

2021. szept. 28. 08:02
 6/11 anonim ***** válasza:
2021. szept. 28. 09:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
79%

#4 Az utcán nem a tanárnőm, de attól még ismerem. A bolti eladónak is köszönök az utcán, ha már annyit vásároltam tőle, hogy megismerjük

egymást.

Ezzel szemben, aki hátulról jön, az ismeri meg azt aki mellett elhalad, tehát gyakorlatilag neki kell előreköszönnie.

2021. szept. 28. 16:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
0%
Amúgy fura kicsit,így viszont a miénket értem,mert nálunk most az elején elmondták már,hogy minden tanárnak köszönjük,ugyanúgy az utcán is,mert nem tudhatjuk nem e fog tanítani,vagy ugye ha tanít,akkor azért. De így gondolom vannak akik besértődnek mindenképpen.
2021. szept. 30. 21:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
39%
MINDEN ismerőssel köszönünk egymásnak, akkor is, ha a kapcsolat csak a köszönésben merül ki.
2021. okt. 1. 09:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
37%
Nem értem, #9-et miért pontoztátok le. Minden szomszédommal köszönünk egymásnak, holott nem szoktunk beszélgetni.
2021. okt. 2. 10:54
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!