Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Joggal zavar, hogy a tévében...

Joggal zavar, hogy a tévében (is) (le)tegeznek fiatalok idősebbeket, civileket, de akár pl. híres színészeket is?

Figyelt kérdés

Mondjuk zenészeknél elfogadható, akkor meg pláne, ha előtte az intelligensebb riporter ezt előre bejelenti az ismeretségükre hivatkozva.

Én 50 fölötti férfi vagyok, és van olyan helyzet, amikor nem zavar, sőt pl. munkahelyen el is várom, de azért mindennek van határa.


2023. okt. 29. 10:11
A kérdező szavazást indított:
Joggal
Nem joggal, vedd lazábban...
15 szavazat
 1/5 anonim ***** válasza:
73%
A világ változik. Szokj hozzá.
2023. okt. 29. 11:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 Lucifer-666 ***** válasza:
42%
Egyáltalán a magáznak mi értelme van? Bohockódni?
2023. okt. 29. 11:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
52%

Szerintem nem zavar jogosan, és azt is megmondom, hogy miért zavar. A baj nem a tegezéssel van, hanem a gondolkodásoddal róla (nem csak neked, sokaknak másoknak is).


Negatív attitűddel fogod fel, ahogy a kérdésben is zárójelezted LEtegezésként tekintesz rá, mintha azzal, hogy egy idősebbet a magázás hiányával egy szintre tesz magával a beszélő, valójában lealacsonyítaná, tiszteletcsorbítást követne el a rovására az őt megillető helyhez képest. Pedig attól nem lesz valaki felsőbbrendű, hogy öregebb, és udvariasnak lehet lenni tegezve is.


A "maga" szó valamikor 1680 körül jelent meg a nyelvben, de az 1700-as évek végéig általánosan tegezték egymást az emberek, a különféle méltóságokat beleértve is.

2023. okt. 29. 11:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
0%

Nem jogi kérdés ez. Azért zavar, mert te nem ebbe nőttél bele, így furcsa. Nekem is az. Mi még megtanultunk magázódni, mi még azt is tudtuk, hogyan kell tetszikezni, egy mai gyerek meg már annyira nem tud ragozni, meg semmi ilyet, hogy jó, ha valami ilyen mondatot összehoz:

Tanárnő, kérem, nyissa ki az ablakot, "léccives".

Egyértelműen az angol hatása ez a kéremezés is a tetszikezés helyett, meg az is, hogy mindenki mindenkivel tegeződik. Pedig tiszta normálatlan dolog, hogy egy nálam fiatalabb pasi letegez, amikor belépek a boltba, mert aztán hogy fogok reklamálni, ha úgy adódik? Tegeződve, hogy "Figyelj, Bence (mert a neve ugye ott van a kitűzőjén), át akartál verni, de résen voltam ám, jár nekem még egy ezres vissza!"?

2023. okt. 30. 19:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm az eddigi válaszokat. #4 ilyet még nem hallottam, de tetszett. Engem is zavar ez az angol hatás, de legalább nem "kúloznak" meg ilyesmit, mint más országokban. Néhány riportot az Euronews-on is tegezve fordítanak, és nem zenészekkel vagy fiatalokkal.
2023. okt. 30. 22:35

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!