Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Miért hívja mindenki Magyarors...

Miért hívja mindenki Magyarországon epernek a szamócát?

Figyelt kérdés
Az eper a fán terem, a földön terem a szamóca, amit másnéven földiepernek mondunk.

ápr. 26. 16:19
1 2 3
 1/25 krwkco ***** válasza:
94%

"Miért hívja mindenki Magyarországon epernek a szamócát?"

Mert a földieper szó röviden: eper. És a városi emberek többsége életében nem látott eperfát és a gyümölcsét nem kapni boltban vagy piacon. Ezért nem okoz félreértést, ha valaki azt mondja, hogy kérek egy félkiló epret.

Az emberek nem precízkednek a szavakkal, hanem úgy használják, ahogy a legegyszerűbb.

ápr. 26. 16:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/25 anonim ***** válasza:
95%

Nálunk - Szlovákia magyarlakta vidékén - az eperfa termését szedernek nevezik, a szamócát arra az apró savanyú erdei bizbasz valamire mondják (nem a málnára, az egyértelműen más), a nemesített kerti földiepret meg alapból csak epernek hívják.


Harminc éves korom után tudtam meg, hogy a szederfa az "eperfa" - aminek a költő értelmezésében "feketén bólogat" a lombja!

ápr. 26. 16:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/25 krwkco ***** válasza:
94%

"Nálunk - Szlovákia magyarlakta vidékén - az eperfa termését szedernek nevezik..."

Másutt meg a szúrós, indás növény termése a szeder. :-) Van erdei, vadon növő és nemesített, termesztett is.

ápr. 26. 16:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/25 krwkco ***** válasza:
93%

És még annyit, hogy aki a földiepret epernek hívja, az általában a "szamóca" kifejezést az erdei szamócára használja. Ha találkozik vele. :-)

[link]

ápr. 26. 17:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/25 anonim ***** válasza:
72%

#4

Igen krwkco - pontosan azt értettem az "apró savanyú erdei bizbasz" fogalma alatt!

:-)

ápr. 26. 17:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/25 anonim ***** válasza:
87%
Nekem pont az tűnt fel, hogy itt mindenki szamócának hívja, úgy is hirdetik, míg nálunk Romániában eper.
ápr. 26. 17:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/25 anonim ***** válasza:
78%
Nógrádban szamóca, én is lestem amikor epreztek.
ápr. 26. 18:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/25 anonim ***** válasza:
87%

Én dél-alföldi vagyok, tanyán nőttem fel, tehát nem városi, láttam épp elég eperfát!

Nálunk az eperfa termése is eper, meg a kerti földieper is eper!

Legfeljebb az előbbihez hozzáteszik, hogy "faeper".

A szeder, az a szúrós bokor, ami az árokparton nő, sötétlila terméssel!

A szamóca szót én nem is ismertem gyerekkoromban, nálunk nem sok erdő van, de ami van, abban sem emlékszem, hogy valaha is láttam volna gyerekkoromban erdei szamócát.

Már középiskolásként ismertem meg az erdei szamócát.

ápr. 26. 19:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/25 anonim ***** válasza:
100%

Felénk a Dél-Dunántúlon is eper a földieper, én eperfát nemigen láttam gyerekkoromban. Szamóca szót is akkor hallottam először "élőben", amikor Budapestre költöztem egyetemistaként, és akkor is egy kiskunsági ismerős használta.


"A szeder, az a szúrós bokor, ami az árokparton nő, sötétlila terméssel!"


A szeder termése még lehet rózsaszínű és fehér is:)

ápr. 27. 10:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/25 anonim ***** válasza:
38%

A szederfán a szeder terem!

Az eper az a földieper és a földön terem! Azt nevezik szamócának is.

ápr. 27. 13:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!