Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Illik vagy nem illik azt...

Illik vagy nem illik azt mondani egy jóval idősebbnek, hogy nyugodtan tegezhet, ha én magáznám ettől függetlenül?

Figyelt kérdés
Megesett már, hogy egy jóval idősebb embernek azt mondtam, hogy nyugodtan tegezzen le, ha szeretne, hisz én még szinte gyerek vagyok. Erre ő bunkó stílusban azt mondta, hogy azt már nem. Nem bunkó stílusban beszéltem, de a válasz olyanban érkezett. Én voltam tapintatlan, hogy ilyet kértem, ez tényleg sértő? Azt hittem, hogy neki lesz ez így könnyebb.
2009. márc. 24. 19:43
 1/7 anonim ***** válasza:
80%
2009. márc. 24. 19:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Mivel udvariatlan voltál vele szemben, így "jogosan" viselkedett bunkón.

Te nem kezdeményezheted és kérheted azt, hogy ő - a korra való tekintettel - tegezzen. Ezt majd ő eldönti.

2009. márc. 25. 14:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
De ha én akaratlanul voltam vele udvariatlan és neki ez egyértelműen lejött abból, ahogy mondtam, akkor miért nem azt mondta, hogy "ne haragudjon, de nem szeretném tegezni"? Én csak neki akartam jót, de felőlem magázhat is, sőt jobb lenne, ha önözne ezek után.
2009. márc. 25. 14:31
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem ez nem gáz, bár attól függ, hány éves vagy. Ha 14 és 18 év közötti, akkor megértem - pl. az ilyen korú fiatalok nem szeretik azt sem, ha a tanárok magázzák őket. (Van 1-2 ilyen.) Távolságtartónak érzik.

18 év fölött viszont el kell fogadni, ha magáznak, bármily furcsa is. De azért az illetőnek nem kellett volna olyan szinten reagálni, mintha Te tegezted volna le őt. Ha udvariatlanság is, amit tettél, nem a legsúlyosabb szintű, szerintem.

2009. márc. 25. 14:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem nem sértő, de azt is meg kell szoknod, hogy magáznak téged. :)

Úgy tapasztaltam, hogy ha bensőségesebbé válik a viszony, akkor úgyis véletlenül letegeznek beszélgetés közben, és ilyenkor mondhatod, hogy megtisztelne, ha tegezne.

2009. márc. 26. 08:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Helyzettől függ. Könyv szerint, ha amúgy egyenlő státuszban vagytok a kapcsolatotokban, mondjuk munka során találkoztok, akkor hülyeség volt ilyet kezdeményezned. Szerintem még akkor is, ha tekintélyben feletted áll. Kissé szervilis viselkedésnek tűnik, akárhogy is nézzük.


Protokoll szerint felnőtt emberek között egyetlen esetben engedhető meg a "csendőrpertu", mégpedig akkor, ha nagyon nagy, legalább 40-50 év korkülönbség esetén az idősebb indítványozza a tegeződést, de a fiatalabbnak konzervatív neveltetés, vagy tekintélytisztelet miatt egyszerűen nem áll rá a szája. Ekkor a fiatalabb mondhatja, hogy a tisztelet nem engedi, hogy ő tegezze az idősebbet, de kéri, hogy az idősebb fél tegezze őt. Szerintem ilyen esetben sem teljesen elegáns viselkedés az egyoldalú tegeződés, hanem az idősebbnek is vissza kell utasítania a dolgot, és maradnak a kölcsönös magázódásnál.


Amúgy meg mindenképp bunkó, aki egy ilyen kérésre bunkón válaszol. Mondhatta volna, hogy nem híve a dolognak, és kész.

2009. ápr. 22. 13:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Már nem számít, szerencsére nem kell vele sokat találkoznom többé. :)) Most már én is jobbnak látnám mai gondolkodásommal, hogy magázódjunk (amit amúgy utálok, csak önözni tudok). Valóban nem vagyok neki alárendeltje. Sőt, ő neki kellene engem szolgálnia hivatalból...
2009. ápr. 22. 15:51

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!