Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Mi köze van a húsvétnak a...

Mi köze van a húsvétnak a tojáshoz meg a nyúlhoz?

Figyelt kérdés

én ezt nem értem


miért festenek tojásokat, miért adnak locsoláskor csoki tojást, na meg hogy jön képbe a nyúl?


2011. nov. 12. 22:52
1 2 3
 21/26 anonim válasza:
előző elöttinek: a RÉGI német nyelvben hasonlítaottak!
2011. dec. 6. 18:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/26 anonim válasza:
a nyúl németben haselhuhn, amit ünnepi kajaként ettek, a nyúl meg hase, és ezt keverték össze... am a többi is igaz, h termékenység meg ilyenek.
2011. dec. 8. 18:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/26 anonim válasza:
egyszerű az angolok kezdték ezt a sz@ros Qrva nyúlakat és semmi köze a termékenységhez
2011. dec. 11. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/26 anonim válasza:

Van nyulad? Ha van, nézz be alá, ha nincs, keress egyet és nézz be alá.

Mi jön a nyusziból? Barna bogyó.

Hogy néz ki a csokitojás? Barna bogyó.

Na ugye.

2011. dec. 11. 21:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/26 anonim válasza:
asszem ezt a nemetek talaltak ki vagyis volt egy ilyen hagyomanyuk a tavasz unnepen majd ezt osszevontak a husvettal
2011. dec. 12. 14:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/26 anonim ***** válasza:

Az angolszász "Húsvét" (Easter) szó eredete a kereszténység előtti Eostre Holdistennő nevére vezethető vissza, legalábbis Bede Venerabilis angol középkori történetíró szerint. A magyar húsvét szavunk a hús ekkori elfogyasztását jelöli.


Mivel számos kultúrában a nyuszik szoros kapcsolatban állnak a Holddal, Eostre istennőt nyuszik képében ábrázolták.

husveti_nyuszi

A húsvéti tojásokat hozó nyuszi története eredetileg Németországból származik. A hagyomány szerint, a jó gyerekeket a Mágikus Nyuszi, az Oschter Haws egy csokoládétojásokkal teli kosárral ajándékozza meg.


Egy régebbi történet szerint pedig, egy asszony, aki nagyon szerette a gyerekeket, színes tojásokkal teli kosarakat rejtett el oly módon, hogy azt a gyerekek hamar megtalálják.


A Húsvét szimbólumai, ahogyan mindannyian tudjuk a nyuszi és a piros tojás, amelyeket még a kereszténység előtti korszakból vettük át. Valójában ezek a szimbólumok nem állnak szoros összefüggésben Jézus halálával és feltámadásával;ők csak a tavasz jövetelét, valamint a növényzet és a termékenység megjelenését hirdetik.


Egy régi legenda szerint Eostre istennő a téli időszakban egy sebzett madarat talált egy mezőn. Hogy megmentse a haláltól, átváltoztatta nyuszivá, ám ez megőrizte tojásrakó képességét. Köszönetképpen a nyuszi kidíszítette a tojásokat, és az istennőnek ajándékozta.


Más hagyományok


Habár nem egy különleges állat, a nyuszi számos kultúrában az istenség szent üzenetközvetítője. A kínai kultúrában, a nyuszi egy olyan teremtmény, amely a Holdon él, és az élet lényegével, a rizs őrlésével foglalkozik.


A buddhisták számára a nyuszi ugyancsak egy különleges állat. A legenda szerint mivel nem volt mit felajánljanak Indra istennőnek, a nyúl saját magát készítette el a szent tűzben, és jutalomképpen a Holdra helyezték.


Az amerikaiak számára is a nagyfülű állat egy legendás szereplő. Egyes törzsekben mai napig él az a legenda, miszerint a nyuszi hozta az emberiségnek a tüzet.


Az ókori Egyiptomban a nyuszi egy különleges helyet foglalt el, mint a termékenység szimbóluma, miközben a német hagyományok szerint ő az, aki minden tavasszal új életet teremt a Földön.

2012. febr. 14. 14:10
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!