Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Miért hívják szerelem féltésne...

Miért hívják szerelem féltésnek, azt amikor valaki a tulajdonának és tárgynak képzel egy személyt?

Figyelt kérdés
Akivel akár azt is megteheti, hogy megöli. Voltam már szerelmes valakibe, de eszembe nem jutott volna neki kárt okozni, akkor sem amikor mással volt. Nekem fájt az, de nem bántottam volna egyikőjüket sem, főleg nem. A bántalmazásnak semmi köze nincs a szerelemhez, csak a tulajdonféltéshez ami személyek felé elég brutális dolog.
2012. jan. 30. 12:39
 1/3 anonim ***** válasza:
Pontosan ezért. Ez (vélhetően) egy kettős érzés, egyfelől szerelmes, másfelől féltékeny. Itt a szerelem tárgya nem is igazán a másik fél, hanem a tudat, hogy az illető az övé. És ehhez foggal-körömmel ragaszkodik. Ha szerelme tárgya teljes egészében a másik fél, akkor nem létezik féltékenység. El tudja engedni, ha a másik el akar menni.
2012. jan. 30. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
tehát szerinted a szerelem féltéskor, a szerelem kifejezés alatt azt a megszállott érzést értik, amit a hatalomvágy felé érez? Akkor miért egy olyan szóval teszik ami ennyire összekeverhető, főleg ilyen esetben?
2012. jan. 31. 22:37
 3/3 anonim ***** válasza:

Manapság szerintem igen, és ez alapvetően egy félreértés.


A szerelem szó az egyik legszebb magyar szó: szer-elem. A szer szó az ősi, uráli nyelvben még egyfajta rendet jelentett, ennek eleme a szerelem (teljesség, egységállapot - nem csak nő-férfi kapcsolatokban, hanem egy transzcendens állapot).

A szeretet pedig, amikor valakit a "szer"-rel táplálunk szer+etet. :) Nem véletlenül használjuk a szeretetéhség kifejezést is.


Amikor meg akarod tartani a másikat, akkor a fenti allegória alapján kit táplálsz? Magadat. Ráadásul a másik kárára. Az önszeretet jó dolog, ha nem másból táplálkozik. De ha mégis, akkor végső soron alá vagy rendelve a másiknak, szükséged van rá (klasszikus mondat: "szükségem van rád"), mert nem vagy egységben magaddal. Hány ember van, aki pár percet sem bír ki egyedül.


Amikor a szereteted teljesen a másik felé irányul, akkor az ő érdekeit nézed, neki teszel eleget. És ha magaddal is egységben vagy, akkor nem számít, hogy a másik viszonozza-e a szeretetedet. Szép dolog a "szer"-rel egymást etetni, de nem jó, ha erre vagytok utalva. Akkor születik meg a féltékenység, tulajdonképpen a szer-elemet félted, hogy nem lesz kitől megkapd. Ez a "szerelem féltés" - belegondolva ez is nagyon jó kifejezés. :D A magyar nyelvben rengeteg ilyen titok van.

2012. febr. 2. 13:33
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!