Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Aki járt Finnországban, ill....

Akos48 kérdése:

Aki járt Finnországban, ill. vannak finnországban élő ismerősei, tudna-e mondani néhány tipikus finn szokást, különlegességet?

Figyelt kérdés
Iskolai projecthez kellene. A válaszokat előre is köszönöm.
2012. okt. 2. 20:54
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Szauna minden kis házban. A mi szemszögünkből kicsit távolságtartóbbnak tűnhetnek, mert nem nagyon van olyan, hogy kommunikáció közben megérintik egymást. Minket egy komplett általános iskolás gyerekcsoport nézett hülyének amikor mondtuk, hogy fogják meg egymás kezét egy körtánchoz. Puszilkodás sem jellemző. Az iskolákban a terem előtt leveszik a cipőt és zokniban nyomják :).

Míg nálunk mindenki nagyon ért a focihoz, náluk ugyanez van a hokival. Sörnél erősebb alkoholt csak erre specializálódott boltokban lehet kapni. Rengeteg vodkát isznak, de az erősebb piát (pl. pálinka) már nem bírják. Nagyon erős bennük a jobbak vagyunk a svédeknél mentalitás, amit előszeretettel hangoztatnak is (ez a svédeknél ugyanúgy működik).

2012. okt. 3. 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

-Az ételeiket sokszor szidják, tény ritka az, hogy valaki a véreshurkát lekvárral enné..

-Finnországnak két hivatalos nyelve van: finn és a svéd. Északon hivatlos nyelv a számi is.

- Szinte mindenki sportol, alig van olyan gyerek aki nem sportolna. Felnőtteknél is szinte mindenki sportol valamit.

- Finnországban van a világ egyik legjobb a szociális hálozata.

- Legismertebb csokoládéja a Fazer csoki. Ez Magyarországon is kapható: (Gesha csoki)

- Finnországban nem szokás otthon lakni gimi után. A legtöbb fiatal 19-20 éves korában már külön él a szüleitől.

-Finnországban a finn nyelv nem egységes. Rengeteg nyelvjárás van. Egy helsinkii egészen máshogy beszél, mint egy Lappföldön élő. A beszélt nyelv nem egyenlő az írott nyelvvel. PL. Beszélt nyelv: Mä oon kaks vuotias, irott nyelvben: Minä olen kaksi vuotias. (Én két éves vagyok)

-Rengeteg híres finn együttes van pl. Nightwish. Ville Vallo nemzetközileg is ismert énekes anyukája magyar.

-A fővárosnak két neve van: Helsinki (finnül) Helsingfors (svéd).

-Az iskola ingyenes minden gyereknek még egyetemen is. Az ovoda viszont nem..

-A finn könyvtárak nagyon magas szintűek és mindenhol ingyenes. A diákok, főleg felsőoktatásban, nem vesznek könyveket, mindent kölcsönöznek. (Egy egy tankönyv ára 15 000-20 000 Ft)

-Sok külföldi szerint a finnek alkoholista depressziosok és Finnország unalams. Tény sok alkoholista és depressziós van. Télen amikor tök sötét van, akkor tényleg nagyon negatívan néz ki az ország. Nyáron viszont világos van, mindenki vidám

-Nyáron a max. hőmérséglet 27 fok. Ha annál több van az már komoly kánikula itt. Nyáron kb. 20-25 fok van. Télen rengeteg hó esik, gyakran május elejéig nem olvad el. Télen nem ritka a -30 fok sem.

-Finnországban bármit magadra vehetsz, senki nem nézi a ruhádat. Lényeg, hogy tiszta legyen.

-Finnországban sok bevándorló él, főleg orosz és észt. Viszont messze nem olyan sok, mint pl. Svédországban. Finnországban elég sok magyar is él.

2012. okt. 4. 12:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm. Nagyon hasznos lesz. Tényleg rettenetesen örülök, hogy nem kell majd a délutánjaimat erre áldoznom, és más tantárgyakból is készühetek. Még egyszer köszi szépen :)


Ui.: Ha valaki még valamit tudna hozzáfűzni, istenuccse hatalmas boldogságot szerezne nekem, és a földrajztanáromnak is. :))))

2012. okt. 4. 18:49
 4/4 anonim ***** válasza:
100%

Én 2 hetet nyaraltam Finnországban, az előttem levőhöz amit még hozzászólok:


- Fehér kenyeret nem nagyon kapni náluk, inkább rozskenyér van. Külön pékségek nincsenek, üzletekben esetleg van egy kis részleg ahol árulnak ilyesmit. A pizzériák népszerűek.

- Jellegzetes alapkaja a rizspirog (riisipiirakka), amire tehetsz vajat, lekvárt vagy amit akarsz.

- Az élelmiszerek elég drágák, talán a tejtermék még az ami árban megközelíti a magyar árakat. A legtöbb zöldség-gyümölcs import.

- Csak hófehér héjú tojást lehet kapni a boltban.

- Sokat piálnak, és a kevesebb szemét végett a sörösdobozok (20 cent), PET palackok (fél liter 25 cent, nagyobb 40 cent) és üvegek visszaválthatók. Ezeket nem dobják ki, általában ott leteszik vhova a földre ahol kifogyott. Vannak akik abból élnek h gyűjtik és visszaváltják a sörösdobozokat. Én ezzel egy rockfesztivál alatt pár nap alatt majdnem 150 eurót kerestem.

- Ha egy fiatal vesz cigit a boltban, nem kell szólni neki, automatikusan mutatja a személyijét a pénztárosnak.

- A kukák le vannak lakatolva, így nem lehet kukázni.

- Nincsenek szántóföldek, mindenhol erdőségek vannak és tavak. A talaj olyan sziklás, h ha ki is termelnék a fát, nem lehetne megművelni.

- Galambok helyett sirályok vannak, de ugyanúgy azt lesik ki hol mit eszik és mit lehet kunyizni.

- A városokban néha látni mókust átszökdécselni az úton, nyuszit a parkban. Helsinkiben kacsacsaládok mászkálnak a part mellett, nem félnek az embertől.

- Vannak a parkokban elkerített részek, ahova el lehet engedni a kutyákat futtatni. Külön a kistestű, külön a nagytestű kutyáknak.

- Nem házörzésre tartják a kutyát hanem otthoni kedvencnek, szinte csak fajtatiszta kutyát tartanak.

- az autórendszámuk tök olyan mint nálunk (3 betű - 3 szám)

- Minden városnak van tava, ingyenes kialakított stranddal. A strandon ingyenes klotyó van, ami tiszta, van benne WC-papír is, és nem lopja el senki. Vannak öltözőfülkék.

- Tiszták a tavak, akár inni is lehet belőle.

- Meglátogattam egy temetőt, és minden sírt gondoznak! Olyan nincs h gazban áll egy sír, minden sír elé friss virágot ültetnek, főleg begóniát. Úgy vettem észre, h nem is a hozzátartozók, hanem maga a temető személyzete gondoskodik erről, amit főleg fiatalok (diákok?) végeznek.

- Júliustól teremnek a bogyós gyümölcsök az erdőben, málna, piros ribizli, meg főleg áfonya, abból annyi van h az erdők java aljnövényzetét az teszi ki! Annyit szedhetsz amennyit akarsz.

- Nagyon jó a közbiztonság, nem kell attól félned h megtámadnak vagy ellopják valamidet. Sokan a biciklijüket se zárják le. A rendőrségnek inkább csak szimbolikus a jelenléte.

- Sokat vedelnek és cigiznek, de még a részegek se balhéznak.

- Néha történnek vízbe fulladásos esetek, főleg részegekkel esik meg.

- A háztelkek nem kerítik be, esetleg sövénykerítés van.

- Átlag 2 naponta esik az eső.

- Nyáron napközben ha süt a nap jó idő van, de amint jön egy felhő, egyből lentebb hűl a levegő. Kb. olyan feeling mint nálunk a '99-es napfogyatkozás :)

- Sok "átlagembernek" van lakókocsija, meg kis luxushajója a tavon.

- A finneken kívül vannak még a tipikus svédek, akik jellegzetesen szőkék és atléta termetűek.

- Vannak aztán a barna hajú, de vörös szakállú egyedek, ők a "vikingek".

- Sok orosz jár át Finnországban, ők főleg angolul beszélnek.

- A járdák 2 részre van osztva, az egyik fele a bicikliseknek, másik a gyalogosoknak. Gyalogosként ne menj a biciklis sávra sétálni mert rád szólnak! :D

- Barátságosak az emberek, nem előítéletesek, nem rasszisták.

- Senki nem csúfolja ki a másikat a kinézete miatt (ami a magyaroknál tipikusan jellemző).

- Mikor megkérdezik h honnan jöttél és mondod h magyar vagy, nagyon örülni fognak neked! -)

2013. nov. 21. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!