Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Kávézóban rendelés, fizetés...

Kávézóban rendelés, fizetés stb hogy megy?

Figyelt kérdés
13 éves vagyok és sose visznek a szüleim se étterembe se kávézóba, de pár hete elköltöztünk Budapestre és szeretnék beülni valakivel valahova, de félek h leégek:S Légyszí segítsetek.. szóval bemegyek leülök ahova szeretnék és utána szólnom kell a pincérnek, h rendelnék v magától odajön?? És kint van már az itallap v azt is kérni kell? És a fizetés? Köszi előre is!! tudom, h nagyon ciki, de tényleg sosem hordtak ilyen helyekre:/
2013. márc. 5. 13:37
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Tipikusan "Aki kérdez, azt hülyének nézik, de aki nem kérdez, az hülye marad kérdés".


A legtöbb kávézóban többféle asztal van, van olyan, ami mellé ketten férnek el, de a sarokban lehetnek akár 6-8 fős társaságnak kialakított helyek is. Na meg 3-4 fős asztalok. Nyugodtan választhatod akármelyiket, tehát nem szabály, hogy ketten csak kétszemélyeshez szabad ülni, de azért ne is foglaljátok el a nagy asztalt a sarokban, mert ha beesik egy társaság, akkor ők nem tudnak hova ülni.


Tehát leültök, általában kint van az itallap, néha több is, pl. a rostos üdítőknek külön... nyugodtan nézd át, közben meg fog érkezni a pincér.


Megkérdi, hogy mit hozhat/mit kértek. Ha kiválasztottad, akkor nyugodtan rendelj (nem árt, ha nagyjából tisztában vagy a kávék olaszos neveinek kiejtésével pl. kapuccsínó, de mahhiátó. Arra azért figyelj oda (bár nem írod, hogy fiú vagy, vagy lány), hogy fiúk nem feltétlen az ilyen habos-babos kávékölteményeket rendelik, tehát a capuccinó inkább női ital... :)


Ha fiú vagy, és lány van veled, akkor várd meg, amíg ő rendel valamit, utána rendelj te.


Ha valami presszókávéhoz hasonlót rendelsz, akkor jobb helyeken hoznak mellé egy kis pohár vizet, esetleg egy kekszet is. A kekszet nyugodtan fogyaszd a kávéhoz, a vizet utána szokás inni, hogy ne barnuljon a fog, és semlegesebb legyen a lehellet.


Miután kihozták (illik megköszönni), fogyasszátok, dumáljatok, használjátok a hely szolgáltatásait (wifi, újságok), aztán egy idő után lehet készülődni.


Ha forgalmas a hely, a pincérek járnak-kelnek, amikor mellettetek halad el, szólj neki, hogy "Fizetni szeretnénk." A többes számmal jelzed, hogy a számlát is külön kéritek (13 évesen ha randira mész, akkor sem kell meghívni a lányt, végül is nem a te pénzed, nem te kerested meg, egyenjogúság van, stb. Főleg igaz ez az elsőre, amikor még az sem biztos, hogy kapcsolat lesz az egészből.). Ha nem kapcsol a pincér, esetleg megkérdi, hogy egybe, vagy külön fizetnétek. Eldöntöd.


Ha nem mozog a pincér, akkor elkapva a tekintetét, esetleg intve (nem jelentkezve!) lehet neki jelezni, hogy fizetnétek. A "Kérhetem a számlát?", vagy a "Fizetni szeretnénk!" erre tökéletesen megteszi.


A számlát (mondjuk én már rég fizettem külön, ha feleségemmel beülünk, akkor egyértelmű, hogy nekem hozzák a számlát, akkor is, ha mondjuk egy barátnője velünk van, szóval itt bizonytalan vagyok) kis tálkán hozzák, szalvétában. Úriember megnézi az összeget, összegyűri a számlát, de legalábbis letakarja, fizet, ad borravalót (max 10%, de én pl. jobban szeretek kerekíteni százig, vagy következő százig, esetleg 50-ig). Tehát ha mondjuk 280 a KV, akkor adsz egy ötszázast, és mondod, hogy 300-ból kérek, vagy 200-at kérek.


Miután fizettetek, pár percig még maradhattok gond nélkül, de utána lehet indulni, a beszélgetést az utcán folytatni.

2013. márc. 5. 13:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Nem ciki. Mindent el kell kezdeni egyszer.

Bemégy, körülnézel. Jobb helyeken odajön egy felszolgáló és megkérdezi, mit óhajtasz, mit fogyasztanál. Odavezet egy üres asztalhoz. Ha nem, keresel egyet. Leülsz. Kávézóban is szokott lenni az asztalon valami itallap, esetleg süteményekkel. De a pultnál is láthatsz kifüggesztve. Bátra oda is mehetsz, ha nagyon apróbetűs. Ritkán szólnod kel egy intéssel. Többnyire odajönnek, hogy pörögjön a forgalom. Rendelsz, kérdezz nyugodtan, akár árat is. Még szokást is kérdezhetsz, rád néznek, nem lepődnek meg. Legfeljebb a bunkók, de onnan jobb, ha rögtön távozol. Amikor távoznál, intesz, vagy egyszerűen odamész egy felszolgálóhoz, hogy fizetnél. Megkapod a számlát, fizetsz, általában 10% borravaló, de ha egyszerűen csak kerekíted, nem fognak megszólni (290-ről 300-ra, 240-ről 250-re, stb.)

Soha ne kapkodj, és ne engedd, hogy sürgessenek. Gondolj meg nyugodtan mindent és úgy dönts. Előtte tájékozódj az árakról nagyjából, mert elég nagy különbségek lehetnek helyek között és kellemetlen helyzetbe kerülhetsz.

2013. márc. 5. 14:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
Az 1 -es tökéletesen leírta, hogy hogy megy ez!
2013. márc. 5. 14:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm, nagyon hasznos volt!:)) Amúgy lány vagyok, bocsi nem írtam és már fiú elhívott randizni, ezért is kérdeztem..amúgy még annyi lenne a kérdésem, hogy ha kint ülünk le a kávézó teraszán, akkor is ki fog jönni a pincér és akkor fizetésnél hogy szólunk neki?
2013. márc. 5. 14:13
 5/7 A kérdező kommentje:
És még annyit, hogy mikor hozza a számlát a pincér, akkor ott is marad, amíg fizetek vagy elmegy és csak leteszem az asztalra?
2013. márc. 5. 14:17
 6/7 anonim ***** válasza:

Ha kint ültök, akkor is ki fog menni, időnként kinéz majd, hogy kértek-e esetleg valamit.

Fizetni mindig a pincérnek kell. Általában szoktak adni borravalót neki (kb. 10%), de elég, ha a számlát felfele kerekíted. Pl. ha 250-280 ft. lenne a kávé, akkor adhatsz 300-at.

2013. márc. 5. 14:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim válasza:
Amikor a pincér kiviszi a számlát, nem marad ott. Leteszi, majd elmegy. Pár perc múlva (vagy ha már messziről látta hogy odatetted a pénzt), akkor visszajön. Tehát nyugodtan kiszámolhatod, a péncér tekintete nélkül amennyit majd fizetsz.
2013. márc. 6. 16:48
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!