Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Milyen sztereotípiák vannak a...

Milyen sztereotípiák vannak a "vidékiekről"?

Figyelt kérdés

Igen, valóban jól látjátok. A másik sztereotípiás kérdés miatt tettem ezt fel. Nem akartam azt szétoffolni.

Jómagam "pesti" ember vagyok. Sajnálattal olvasom, mi a vélemény a budapesti emberekről, noha kétségtelen, hogy van benne némi igazság, de néhányan túl szélsőségesen látják a fővárosi embereket.

Én sosem néztem le azokat az embereket, akik nem Bp-en születtek, élnek. Olyannyira nem, hogy például a párom is "vidéki". Sőt a rokonaim nagy része sem fővárosi, ráadásul sokan közülük földművelésből él a mai napig. Igazság szerint én is szívesebben élnék a fővároson kívül. És láttam már tehenet, kecskét, tudom, hogy a tojást a tyúk tojja :-) Ismerem a környező és távolabbi településeket. Persze nekem is akadnak olyanok, amikről még nem hallottam, de nem hiszem, hogy mondjuk egy Vásárosnaményi minden eldugott településről hallott már, csak azért mert ő nem "pesti".

Értem én, hogy nem tetszik a "vidékieknek", hogy így hívjuk őket, de akkor legalább nyújtsanak alternatívát, milyen elnevezésnek örülnének. Mi bp-iek sem szeretjük ám, hogy "pestieknek" hívnak minket, mert mi van ha valaki budai? Sokkal szebb a fővárosi vagy budapesti elnevezés.

Helyismeret: egyszer Szombathelyen jártam, ahová vonattal érkeztem. Több embert megkérdeztem, hogy merre találom a buszpályaudvart. Az állomáson leteremtett az információban ülő hölgy, hogy mit képzelek én, ő csak a vonatokról tud nekem információt adni. Az utcán egy fiatalabb és egy idősebb nőt kérdeztem meg, egyikük sem tudott útba igazítani. Végül egy taxis "úr" vitt el a kb. 500 m-re lévő (3-4 saroknyira) buszpályaudvarra. Ennyit a "vidékiek" helyismeretéről és segítőkészségéről.

Úgyhogy szerintem kár bármelyik fél általánosítása, egyik sem lehetne meg a másik nélkül.


Ja, és várom a sztereotípiákat a fővároson kívül élőkről!


2009. okt. 2. 15:42
 1/10 anonim ***** válasza:
89%

Én budai(!) vagyok. 19 éve élek itt és semmilyen sztereotípiám nincsen a vidékiekről, azokról akik nem budapeten élnek. És engem ugyanúgy sért az az álltílánosítás, hogy minden pesti(?) bunkó, gyökér.

Aki nem szeretné, hogy álltalánosítás részese legyen, az ne alkosson másokról ugyanúgy negatív véleményt. Ugyanolyan bunkó dolog egy vidékitől ha minket szapul, mint egy budapestitől, ha egy vidékit. Szerintem.

2009. okt. 2. 16:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
Minden szavaddal egyetértek!
2009. okt. 2. 16:24
 3/10 anonim ***** válasza:
100%

Én csak azt nem tudom elfogadni, hogy például a nagyvárosi embert ( Miskolc, Nyíregyháza) is vidékezik, ezt soha se értettem, hogy a panel 7-en lakó emberke mitől vidéki, de ez már úgy látszik örök rejtély marad számomra. Én egy kis községben lakom, de el kell hogy szomorítsak egy két budapesti lakost, hogy nincs tehenünk, se tyúkunk, se 50 hold földünk. Normális családi házban élek, nincs istálló és semmi ilyen "szerintük" vidéki dolog, egy kert van, megy egy kutya, és slussz. Ismerek viszont egy két pesti embert, akiknek elég nagy a mellénye mert ő "pösti" lakos, de nem értem ezt sem, hogy ez miért olyan nagy szám. Persze nem általánosítok, de én ezt tapasztaltam, biztos nagyon sok kivétel van. De mindenhol vannak igazi paraszt emberek, a fővárosba és a fővároson kívül is.

Én úgy érzem, hogy parasztnak gondolnak az emberek, mert nem a fővárosból jöttem, pedig nincs tájszólásom se (palóc) nincs a számba szalma szál, kulturált vagyok, szóval semmi extra. De ez az ellentét(Budapest vs. "vidék") megmarad még jó darabig szerintem sajnos

2009. okt. 2. 16:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
93%

Én vidéki vagyok.

Jó hogy mondtad szombathelyt, én pont odavalósi vagyok, (vagyis egy faluban szhely mellett) és nekem mindig segítettek ha valamit nem találtam meg hirtelen, szóval szerintem ez a te esetedben személyes szimpátia kérdése volt, nem pedig vidéki/budapesti mentalitás-különbségé. Vidéken ugyanúgy vannak gyökerek. Normális kinézetű emberhez kell odamenni kérdezni, nem valami cirkuszi bohóchoz, én még sosem csalódtam ilyen téren.

A kérdés amúgy azért érdekes, mert mi nekünk falusiaknak mondjuk a szombathelyiek is már "városiak".

Mellesleg az a nagy sztereotípia hogy vidéken szamár meg tyúk meg mittudomén mik vannak...ááááá...nálunk a faluba is alig 1-2 helyen. Vidéken sem nagyon tartanak már állatot, legfeljebb a telepeken. Az egyedüli ami úgy ahogy működik az a mezőgazdaság.

Más: személyes tapasztalatom, én nem utálom a budapestieket, de voltam már a fővárosban, hogy le voltam nézve, mert én nemtudom hogy épp mennyi a menü a mcdonaldsba meg ilyenek (sosem járok ilyen helyekre). Amúgy engem a sztereotípiák nem zavarnak, az sem ha parasztnak hívnak mert nem találok benne semmi szégyellnivalót, paraszt vagyok, az őseim is azok voltak mindig.

Egyébként őszintén szólva, igen, egy kis ellenérzésem van a bp-iekkel szemben, ugyanis nekik sok minden lényegesen könyebb (szórakozóhelyek, élelmiszer beszerzése stb.), faluba nincs nyitva éjjelekig a bolt. Nem irigységből van ez az ellenérzés, hanem azért, mert sok minden jóval könyebb nekik és nem értékelik szerintem annyira, azt hiszik ez vidéken is így van, pedig nem.

2009. okt. 2. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
20%
szénaszál van a szájukban, büdösek, rosszak a fogaik, traktorral és biciklivel közlekednek, buták, földet művelnek és disznót etetnek egész nap, tájszólásuk van, farmeregyberuhát hordanak és hozzentrógert, ha budapestre mennek felveszik a legjobb ruhájukat és a buszon megkérdezik hogy szabad ez a hely? kb. ennyi és sajnos mind igaz.
2010. jan. 19. 00:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim válasza:
100%

vidéki vok


BMXezek és megvan minden ami kell: beton út,skatepark,stb.

2010. márc. 24. 21:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
100%
Nem tudom, 00.02-es, hogy ezt most gúnyból írtad-e, de annyit hozzátennék, hogy a vidékiek részben azért kérdik meg a közlekedési járműveken, hogy "Szabad ez a hely?", mert sokkal udvariasabbak és jólneveltebbek átlagban véve. (Meg az is közrejátszik, hogy kisebb a létszám, s előfordul, hogy az a hely tényleg foglalva van egy személynek, aki a következő megállóban száll fel.)És ezt tapasztalatból is mondom. Ha Budapesten véletlenül nekimegyek egy embernek, s bocsánatot kérek, döbbenettől megrökönyödött arcokat látok, míg ha engem lök meg valaki, körülbelül 20% kér bocsánatot. Ami szerintem elég alap lenne. A vidékiek átlagban véve segítőkészebbek is. De ennyi. Amióta a fővárosban lakom, soha nem vettem észre, hogy valaki lenézne vagy megkülönböztetne, mert vidéki vagyok. És amikor még falun laktam, ha találkoztunk egy budapesti emberrel, senki sem gondolta alapból azt, hogy óó ez tök bunkó.
2010. máj. 17. 18:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
100%

Bárcsak vidéken élhetnék.

Már lassan utálok Pesten lakni.

Rohadt BKV, rosszinulatú emberek, hatalmas tömeg, dudálások, zsúfoltság, kapkodás, káosz ami a fővárosban van.

Szivesebben laknék mondjuk Kecskeméten, Veszprémben, vagy Győrben.

Barátságos és segítőkész emberek. Éjszaka csend van, nyugalom. Tisztább, rendezetebb minden.

Egyet viszont nem szeretek vidéken.

Ha nem ismernek téged, úgy néznek rád mint egy földönkívülire.

Rokonaim pl Szabolcsban élnek. És ha arra járok, és megyek az utcán, az egész utca engem bámul, és folyamatosan utánam néznek :D

A boltban a KÖSZÖNÉS fogalma ott ismeretlen.


Sztereotípia a vidékiektől a "bunkópesti" kifejezés.

Nyíregyházán voltam szórakozóhelyen, és mondhatni "menő cuccok" voltam rajtam, és olyan póló amin van egy táncoslány ábrája, és alá írva hogy "Budapest at night"

A fél táncparkett dermedve nézett, és elkezdi az egyik én biztos csak egy Pesti huligán, bűnöző vagyok :D

Na ennyit erről.

De ezt leszámítva alig várom hogy elköltözzek innen Pestről.

2010. okt. 1. 16:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim válasza:
40%
Hellóú jóú nép! Én kumuján egy vidéjjki koma vagyúk! És böszke vágyók reá! De hágyuk. Képzöljétek, tegnáp mentem szántani a fűdre traktorral, és vittöm mágámmál Marit is, á disznajamat! Höhöhöhö! De öz még sömmi, ráraktam egy púrászt á tyukomra, oszt sítáltattam fölalá! Kotkotkotkot! Békee völed!
2011. márc. 19. 22:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim válasza:
0%
XD
2011. márc. 19. 22:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!