Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Egyszer egy barátom azt...

Egyszer egy barátom azt mondta, hogy mindenkinek szükséges lenne megtanulnia a szlenget is, hogy feltétlen megértse a másikat. Ti ezt mivel cáfolnátok?

Figyelt kérdés

Ő valahogy így mondta : A nyelvünk része, és mindenkinek, még az öregeknek és hivatali embereknek is meg kéne tanulnia/tudnia kéne érteni a szlenget, hogy mondjuk amikor pénzt vesz fel, és eléáll egy csávó, hogy : "Hé Tesó, fel tudnál váltani egy dezsőt hogy... //itt egy csomó körülményes szleng következett, amit persze 2 perc múlva már azonnal felejtettem// (...)", akkor meg tudja érteni, tudja hogy mit akar és tudjon reagálni ... ésatöbbi-ésatöbbi...


Én már ezzel akkor nem nagyon akartam egyetérteni - mondani nem mondtam neki, mert nem igazán tudtam/lehetett ővele vitatkozni, valamilyen szinten eléggé elfogult magával, illetve jobban mondva a nézeteivel szemben, és úgy tűnt, hogy helyenként nehezére esik másokat meghallgatni, de ez más történet -, de azóta is néha gondolkozok rajta, és már eszembe jutott pár ellenérv (amik persze nekem élesbe sose jutnak eszembe mert miért is, evidens, hogy ilyenkor égnem kell :/), de érdekelne, hogy külsős hogyan cáfolná ezt.


Örömmel fogadnám, ha valaki akár csak 1-2 mondat erejéig veszi a fáradtságot, és leírja a véleményét! Megköszönném!

Azt is nagyon szívesen fogadom, ha valaki az állítás mellett érvel, elvégre én azért megpróbálok nyitott lenni. Illetve azt is megköszönném, ha esetleg valakinek más, a témához vágó netes vitákra/kommentekre van lehetősége hivatkozni.


Köszönöm.



2013. máj. 26. 23:39
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Hát... akit csak szleng alapján lehet megérteni, azért egy szó erejéig sem érdemes. A szövegkörnyezetből általában ki lehet hámozni, mit akar a másik, ha meg nem, akkor meg lehet kérdezni.

Azon kívül vadidegent nem illik ilyesmivel letámadni, a szleng (véleményem szerint) a bizalmas társalgáshoz tartozik, ha ennyi tiszteletet nem ad meg, akkor ne várja, hogy egy fikarcnyit is adok neki legdrágább kincsemből: az időmből.

Egy ismerős szófordulatait pedig előbb utóbb meg lehet fejteni, azért "megfelelő" környezetben könnyen ragad a szleng.

2013. máj. 27. 00:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
89%
Ez műveltségi kérdés, oda-vissza érvényes a rétegnyelv ismeretének fontossága. Aki ad rá, az megtanulja. Már csak szellemi csemegeként is.
2013. máj. 27. 05:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
A szleng ismerete számomra nyelvtanilag , nyelvtani genealógia ( eredettan ) szempontjából érdekes . Hogy ezt mindenki megtanulja , felesleges , és főleg eredménytelen lenne . Miért kellene a túlnyomó többségnek megtanulnia és átvennie egy elenyésző kisebbség sokszor hibás , kultúrálatlan beszédmódját ?
2013. máj. 27. 09:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
Megértem az ő álláspontját is, de nem értek vele egyet. A szleng is a nyelv egy rétege, amelyet hasznos ismerni, viszont nem ez az etalon. Inkább a kulturált, korrekt beszéd és írás az, amit mindenkinek el kéne sajátítania, mert úgymond ez a fő vonal. Ha az ember emellett több tájszólást vagy rétegnyelvet (a szleng is egy rétegnyelv) ismer, az jó, de nem alapkövetelmény, csak egy plusz.
2013. máj. 27. 10:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm az eddigi hozzászólásokat, számomra mind hasznosak!

Mondjuk ha a #3-at mondanám el úgy egy-az-egybe (de egyébként se más gondolataival szoktam vitázni), lehet hogy Ő besértődne a "kultúrálatlan" jelzőn, és akkor ő hozná a példákat, hogy hány olyan embert ismer, aki "szlengpárti", és hogy XY-ál mennyire kultúráltabb a való életben... Persze gondolom nem így értetted, legalábbis alapból nem a beszélőre, hanem a nyelvi szintre (de természetesen logikus következmény, hogy kultúrálatlan cselekvésnek kultúrálatlanságra hajló cselekvő az oka), de hát az az Ő dolga, ha megérti-e vagy sem, hogyha ezt említeném neki.

De persze szerintem is valahol így van... És én személy szerint a "kisebbség"-gel és a "sokszor hibás"-sal is egyetértek.


Nekem még az is eszembe jutott az illető állításával kapcsolatosan, hogy ennyi erővel ugyanúgy mindenkitől, így Őtőle is elvárás lehetne, hogy tudja a szaknyelvet, az idegenkifejezéseket, hivatalos nyelvi kifejezésmódot, és bár erre mondható, hogy az eredeti állításában felhozott példa alapján jóval kisebb annak az esélye, hogy valaki szóbaáll velem, és én pont a szaknyelv miatt nem értem meg őt, DE ahogy Ti is felhoztátok/kifejtettétek, hogy "utcán nem állítok úgy oda", úgy tény, hogy a szaknyelv és a hivatalos nyelvi forma _jóval többször_ fog érvényesülni, mint társadalmi konvenció, mint a szleng, amiről ez, a társadalmi formák többségét nézve aligha értékelhető fel a konvenciók szintjéhez. Kisebbségek között természetesen meglehet, hogy ez a beszédforma az elterjedtebb, erre rendezkednek be, de akkor meg kilyukadunk a demokrácia tárgyköréhez, minthogy kisebbségnek el kell fogadnia a többség döntéseit, így szabályait is.


Persze ha azzal szállunk vitába, hogy _valóban-e_ a többség úgymond "megveti" a szlenget (hivatkozva arra, hogy sokan barátilag egymás között így beszélnek), már nehezebb lesz szemmel láthatóan bebizonyítani/kimutatni, hogy a többség konvenciói mellőzik a szleng használatát.

Ugyanakkor - gondolom én - a szlengpártiak ilyenkor felhoznák azt is, hogy változtatni kéne a konvenciókon. :=

Bár tényleg találhatók példák a konvenciók lassú változására, az, hogy a szabályok mennyire vannak jól/nem jól, mennyire érné/kellene rajtuk változtatni, és ezzel mennyien értenének egyet, megint más tészta.

2013. máj. 27. 12:54
 6/7 anonim ***** válasza:
Én azért nem értek ezzel egyet, mert minden embernek tudnia kell sztem, hogy mi a hivatalos nyelv, és mi az, ami szleng. És az átlag tinédzser tudja is, csak hú, milyen trendi mindenkihez az épp menő szlengben szólni (ráadásul a szleng folyamatosan változik, és rengeteg olyan szlengszó vagy kifejezés van, ami csak egy bizonyos körben vagy akár suliban érvényes - mindet lehetetlen lenne megtanulni... pl. én sokáig nem tudtam, hogy van egy olyan szó, hogy puncsos, ami a protekciósokat jelenti... és az nálunk meg proti/protisként szerepelt a sulinyelvben, amit meg a barátnőm nem értett meg). Alapvető lenne idősebb emberhez, hivatalnokhoz udvariasan, választékos beszéddel szólni. Ha meg nem tudja megértetni magát a "Csá csumi, anná' egy rongyot?"-féle szöveggel, akkor neki kellene elgondolkoznia azon, hogy miért...
2013. máj. 29. 16:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Mondjuk az illetőről szólva, azért nem emlékszem kifejezetten, hogy sűrűn így beszét volna, meg meg tudja magát értetni, ha akarja. Csak éppen néha voltak/előfordulnak furcsaságai. Nálam meg csak ez úgy bennemmaradt tőle, s mivel jobban elgondolkoztam rajta, gondoltam, név nélkül megkérdezem.
2013. máj. 29. 17:14

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!