Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Erdélyiek gyakran beszélgetnek...

Erdélyiek gyakran beszélgetnek egymással egy magyar társaságban románul. Miért lehet ez?

Figyelt kérdés

Már többször, több különböző helyen és társaságban is tapasztaltam azt, hogy bár minden résztvevője a társaságnak magyar anyanyelvű, az erdélyi magyarok számos alkalommal egymással elkezdenek románul beszélni. Sokszor csak 1-1 mondat erejéig teszik ezt meg, sokszor azonban egy kisebb "minibeszélgetés" is lemegy így.

Mi lehet ennek az oka? Miért teszik vajon ezt? Mi értelme van ennek, hogy mások nem értik/ne értsék amit mondanak?


Különösen erdélyi származású (ott nevelkedett), de jelenleg Magyarországon élő magyaroktól kapnék szívesen választ erre a kérdésemre.



2014. ápr. 8. 10:30
1 2
 11/16 anonim ***** válasza:
76%

soha nem beszeltem meg romanul a tobbi magyarral es masokon sem tapasztaltam ezt

gyerekkoromba volt olyan hogy ha valamit nem kellett volna tudnom akkor anyumnak romanul mondtak akarmit is

2014. ápr. 8. 14:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/16 anonim ***** válasza:
83%

Szerintem te valamit nagyon félreértettél. Olyan nem létezik, hogy egy erdélyi magyar társaságban valaki románra váltson. Se józanul, se részegen ! Egyetlen esetben fordulhat elő: amikor a társaságból valaki román és miatta a témát meg kell vele értetni.

Te, aki csak belecsöppentél a társaságba, semmit sem veszel észre (ezért is kérdezel ilyen hülyeséget) - de a helybeliek egy felvont szemöldökből már "értik a csíziót"

2014. ápr. 8. 21:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/16 anonim ***** válasza:
79%

En magyar tarsasagban magyarul szoktam beszelni. Neha van 1-1 szo amit romanosan mondunk, mert erre fele ez az elterjedt, esetleg 1-1 kozmondas vagy kifejezes ami romanul nagyon jol hangzik, magyarul viszont kevesbe. Vagy ha mondjuk azt meselem hogy valemelyik roman kollegammal mit beszelgettem, akkor egyszerubb romanul mondani, minthogy az o valaszat atforditsam magyarra.


Nekem szuleim akkor beszeltek romanul amikor nem akartak hogy ertsem amit mondanak. Egy ido utan megtanultam en is a nyelvet, ugyhogy nem sokat ertek a roman szoveggel :D

2014. ápr. 9. 01:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/16 anonim válasza:
97%
Szerintem csak ideznek egy mondatot amit egy roman ismerosuk vagy egy roman ember mondott nekik. Az eset hatasos es "muveszi" elmeselehsehez idezik vissza a mondottakat.Ezt amugy a magyarok is megteszik akar angolul ,szoval ebben semmi extrem nincs. Udv.egy erdelyi :)
2014. ápr. 11. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/16 ettro ***** válasza:
100%

Eddig sosem történt velem ilyen. Nagyon szeretem a külhoni magyar testvéreimet. Mindig mindenki magyarul beszélt velem, hozzám. Bármilyen társaságban is voltunk.


De egy ilyen esetet biztos nem hagynék szó nélkül. Rettenetesen nagy bunkóság. Ha tényleg románul beszéltek akkor el akartak valamit titkolni, vagy téged akartak fikázni.

2014. ápr. 14. 18:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/16 NTBS ***** válasza:
Esetleg félelemből.
2023. márc. 18. 09:44
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!