Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » A zsidó vallású nőkre milyen...

A zsidó vallású nőkre milyen "szabályok" tartoznak?

Figyelt kérdés
nem feltétlenül ortodox, de kb a lényegre ( főbb "kritériumokra") lennék kíváncsi:)

2015. ápr. 4. 18:55
 1/9 anonim ***** válasza:

Üdv!


Hát.......

Most így konkrétat nem tudok mondani csak különböző írányzatonként.


A haszid/haredi/ortodox meg asszem a neológ zsidó csajoknál is a férjezetek shteytelt-t vagy tikhel-t hordanak.(fejkendő)

De van olyan aki ink. kalapot v. akár parokát hord (de az utóbbi nagyon ritka).

Reform (vagy progresszív,liberális) zsidó csajoknál meg láttam olyat is aki jarmülkét (héber nevén: kippát) hordott.

Pedig az férfi viselet.


Üdv!


Csak kíváncsíságbol meg kérdezhetném miért érdekel? :)

2015. ápr. 5. 10:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:

köszönöm a válszt!:) azért kérdeztem mert érdekelnek a vallások:)

tényleg hordanak nők is kipát? vajon nem néznek furcsán az emberek?

2015. ápr. 5. 15:35
 3/9 anonim ***** válasza:
43%
A nők parókával, kendővel, vagy kalappal takrják be a fejüket, a házasság után. A kipa férfiak viselete.
2015. ápr. 5. 16:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

1-es vagyok:


Igen.

A jarmülke (héberül: kippa) valóban férfi viselet.

De viszont a reformoknál vannak olyan nők akik ,hordják.

Pl. a női rebbék.


Képek:


[link]


[link]


[link]


Szóval látod. :D


De egyébként más zsidó gyülekezeteknél a reformoktól eltekintve nem szabad.

2015. ápr. 5. 16:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

Előző vagyok:


Kippáról:


Több "stílusú" kippa van.


Én F vagyok. Nekem 3 van Szatén,fehér-kötött és bukharit.


Egyébként a kippa nem csak vallási ,hanem népi öltözék is.


Kippák:


1. A kötött kippát a modern ortodoxok,konzervatívok,vallásos cionisták és a reformok hordják.


Kép: [link]


2. A bőr kippát a modern ortodoxok,konzervatívok és a reformok hordják.


kép: [link]


3. A terilén kippát a jesivisek (a jesivisek azok akik ilyen ortodox zsidó suliba járnak) modern ortodoxok,haszidok (jámborok),haredik (ultra-ortodoxok) és a lubavics haszidok is.


[link]


4. A fekete bársony kippát a jesivisiek,modern ortodoxok,haszidok és haredik hordják.


[link]


5. A szatén kippát a reformok és a konzervatívok.


[link]


6. A fehér kötött (frik) kippát a jeruzsálemiták és a breszlov haszidok hordják.


ilyen [link] vagy ilyen

[link]


7. A bukhari kippát elsősorban a bukhari ( Üzbegisztáni ) zsidóság hordja. De népszerű a gyermekek körében.

Még a szefárd zsidók körében is.

És még feministák és a reformok is "elhordják".


kép: [link]


8. A jemenita (vagy Jemeni) kippa. Ezt ált. a jemenita (Jemenben élő) zsidóság hordja.


kép: [link]


De van több férfi öltözék is .

Ugye bár a közismert kalap,strájmli meg kaftán.


De csomó különböző kippa van:


Képek:


[link]


[link]


[link]


[link]


[link]


[link]


"Érdekes" :D


Persze egy "komolyabb" Zsinagógában nem lehetne felvenni ilyen.


Bocs, hogy nem sikerült rövidebbre. :D


UI: helyesírásért ,bocs.

2015. ápr. 5. 17:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:
köszönöm a válaszokat!:) sokat segített!
2015. ápr. 5. 23:01
 7/9 anonim válasza:
Szia! A zsidó nőknek összesen három fontos kötelezettségnek kell eleget tenniük, vallási szempontból: 1. szombati gyertyák meggyújtása, 2. tészta sütéskor egy darabka tészta elégetése illetve kóser konyha vezetése, 3.a házasságban élőknek havonta egyszer, a havi vérzés utáni rituális fürdő (mikve). A haj eltakarása is csak a férjezett nőknek kötelező, többféle módon: kendő, kalap, paróka; vannak, akik csak az zsinagógában illetve ima - áldás alatt fedik el a hajukat. Nincs megszabva a zsidó nőnek a napi ima ideje - száma, úgy, mint a férfiaknak, mert a zsidó hagyomány szerint a nők közelebb vannak az Ö-rökkévalóhoz.
2015. ápr. 7. 12:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim válasza:
Ja, és még valami: a vallásos -ortodox - nők nem fognak kezet, nem "puszilkodnak" más férfival a férjükön kívül. Utolsó voltam.
2015. ápr. 7. 12:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
koszonom a valaszokat, csapattam a 👍t! de ha valakinek meg van hozzafuzni valoja irjon meg valaszokat;)
2015. ápr. 19. 09:47

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!