Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Ha én hivatali személy vagyok,...

Ha én hivatali személy vagyok, s bejön egy ügyfél, s tegeződni kezdünk, akkor az ügyfélnek van "joga" elkezdeni a tegeződést, vagy nekem?

Figyelt kérdés
Mivel fiatal vagyok, ezért sokszor csinálják azt az ügyfelek, hogy ahogy bejönnek az irodába, letegeznek(bár sokszor még lekezelőek is), amiből nekem már nagyon elegem van, mert nem gondolom, hogy haverok lennénk... A lényeg, hogy nem tudom, hogy az etikett szerint kinek áll módjában megtennie az első lépést a dologban.

2015. júl. 29. 12:25
 1/6 anonim ***** válasza:
58%
Ha jóval idősebb, mint te, az rendkívüli bunkóság (bár a lekezelő hangnem minden esetben az). Ha fiatal, én nyugodtan visszategezném. Az idősebbet nem, hátha észreveszi magát, ha pedig nem, akkor azzal csak saját magát minősíti, bármilyen kellemetlen is a szituáció.
2015. júl. 29. 12:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
0%
Kérdezted már erről hivatali felettesedet ?
2015. júl. 29. 13:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
50%
Senkinek sincs joga letegezni valakit. A hivatal nem egy idegeneknek való barátkozó hely, mondd határozottan, hogy: Legyen szíves ne tegezzen !! Ez belefér az ügyféllel való udvariassági követelménybe.
2015. júl. 29. 14:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
59%
Hivatalban nem tegeződünk, akármilyen fiatal is az ügyintéző. Egyébként mindig az idősebb ajánlja fel a tegeződést a fiatalabbnak, de nem úgy, hogy rögtön lesziázza, hanem szépen megkéri, hogy tegezze. Bunkók sajnos mindenhol vannak, sokmindent nem tudsz velük kezdeni, magázd őket következetesen, előbb-utóbb csak észreveszik.
2015. júl. 29. 18:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
77%
Hivatalban alapesetben magázódni szokás (az etikett szerint egyébként a nőnek, azonos neműek esetén az idősebbnek, esetleg a magasabb társadalmi státuszúnak kell kezdeményezni, de ma már ezeket a szabályokat is egyre kevesebben tartják be, egyébként nem is mindig baj ez). Te nem nagyon kezdeményezhetsz tegeződést, mert ha az ügyfél ezt sértőnek találja, bajod lehet belőle. Az ügyfélnek szintén nem illendő, de ha megteszi, és téged nem zavar, onnantól nyugodtan tegeződhetsz vele. Viszont mivel téged zavar, ezért annyit tudsz tenni, hogy továbbra is magázod. Bár ha amúgy udvariasan és kedvesen teszik, engem nem zavar, ha tegeznek. Az jobban zavar, ha valaki magáz ugyan, de bunkó. A tegezés és magázás ma már nem is a tiszteletről szól, hanem sokkal inkább a távolságtartásról (egyébként a hivatalokban is ezért divat a magázódás). Hiszen gyakran tegezzük azokat, akiket tisztelünk, míg nem feltétlenül tiszteljük azokat, akikkel magázódunk.
2015. júl. 29. 19:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
100%

Hát a hivatali társalgásban elvileg a magázódás az illendő. De 47/F létemre azt kell hogy mondjam, hogy a saját korosztályommal szinte automatikusan tegeződünk még hivatalban is. Talán az intézkedő rendőr az egyetlen kivétel, akivel nem.


Fiatalabbakat nem szoktam kapásból letegezni, de nagyon gyakran előfordul, hogy jónapottal köszönünk először egymásnak, viszont amikor távozom, akkor már sziával vagy szevasszal búcsúzunk.


Elvileg persze a hölgyek ajánlják fel a tegeződést a férfiaknak illetve az idősebbek a fiatalabbaknak, de a hivatali kommunikáció keretei között erre a legritkább esetben kerül sor. A tegeződés felajánlása előtt minimum az, hogy előtte kezet fogunk és bemutatkozunk egymásnak, ami hivatalban nem életszerű.


Igazából az sem lenne mindegy, hogy milyen hivatalról van szó. Egy hatóságról, aki felé nekem az ügyfélnek vannak valamiféle kötelességeim, vagy pedig egy szolgáltató cégről, aki elvileg az én kegyeimet lesi.


Az első esetben egyértelmű a magázódás, a második esetben viszont elvárható lenne az, hogy kortól és nemtől függetlenül a szolgáltató igazodik az ügyfél szokásaihoz, és tegezdődnek, ha az ügyfél jobban szeret tegeződni.

2015. aug. 1. 17:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!