Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Megtudnátok mondani mit kéne...

Kurbi kérdése:

Megtudnátok mondani mit kéne ismernie egy műveltebb 18 évesnek manapság?

Figyelt kérdés
ilyenekre gondolok hogy például ért a borokhoz vagy éppen nyakkendő kötésből tud 2-3-at, választékos nyelv használata stb. és ezeket illendő tudnia?

2015. okt. 13. 21:11
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
Ezeken kívül még nagyon sok mást kéne már tudnia. ( Bár az a borokhoz értés téma hanyagolható szerintem, nem az képzi az általános műveltség alapját szerintem.)
2015. okt. 13. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Ja, igen azt kifelejtettem, hogy mit kéne tudnia. :D

Nem árt legalább egy idegen nyelvet ismernie. Elvárt az, hogy valahova már behelyezze magát a társadalomban és ne céltalanul éljen.

Alapműveltséghez tartozó dolgokat ismernie kéne. (alap magyar és világtörténelem, nemzeti költők, matek)

Legyen nyitott és érdeklődő a világban.

Ilyen konkrét apró dolgok, mint a választékos beszéd és a nyakkendőkötés nagyon nem tudok mondani.

2015. okt. 13. 21:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%
Az igekötős igék helyes használatát feltétlenül, ha már a választékos nyelvhasználatot kiemelted (meg_tudnátok_mondani).
2015. okt. 13. 21:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
A felsoroltakon kívül művészeteket, kultúra egyéb ágait, a tudományt minimum középfokon, továbbá nyitottságot általános érdeklődést a világ dolgai iránt, és a politikai életben való elemi eligazodást.
2015. okt. 13. 22:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem (de úgyis mindenki mást mond):


-Művészettörténet fontosabb korait, jellemzőit, alkotóit

(ezért lehet hogy meg fogtok kövezni, de hitedtől függetlenül, pont a művészet és világszemlélet befolyásolása miatt a keresztyén vallás ismerete is beletartozik a műveltségbe)

-Történelem folyamatait, a fontosabb évszámokat

-Politikában tudja, hogy hogy épül fel az országa politikai rendszere nagyjából, meg hogy mi az a jobb- meg baloldal, milyen pártok vannak és mit akarnak

-Kontinensed országai és fővárosai, világszinten az országok és metropoliszok többségéről valami fogalma legyen

-Országod megyéi, azoknak székhelyei, fontosabb utak és autópályák

-Országod amiről "híres", arról tudjál többet (pl. Magyarországon borok valamilyen szintű ismerete)

-Angol nyelv beszélése

-Helyesírásod ne legyen borzasztó

-Tudományokban: matematikában trigonometria, függvényekről valamennyi, egyenleteket simán megoldani,

fizika/kémia/biológia alapvető folyamatainak értése

-XX-XXI. századbeli nagyobb filmek, könnyűzenei alkotások, közéleti dolgok (pl. mi is az a hippi, a punk, a skinhead...)

-Viselkedés és szokások is "műveltség", tehát hogy meg tudd kötni a nyakkendődet (szerintem elég 1 módszer is), tudjál alkalmazkodni beszédstílusban, ilyenek...


-Ja és... egészen elképesztő hogy meg kell említeni, de tegnap vettem a Tescoban egy fej zellert, aminek súlyát a pénztárnál kell lemérni. A pénztáros odahívott valakit, hogy megkérdezze hogy ez milyen zöldség. Nem azt mondom hogy egy lakótelepi ember ismerje az összes mezei virágot, de mondjuk az állatok/növények/esetleg gombák valamilyen szintű ismerete...


Hirtelen ennyi jutott eszembe...

2015. okt. 13. 22:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Fentebb már nagyon alapos válaszok érkeztek. Én kiegészíteném még eggyel: a kulturált/etikus viselkedés.


Nálam nem az lesz valakit "művelt" ugyanis, aki betéve tudja az Árpádházi-királyokat oda-vissza, vagy elolvasta a világirodalom összes remekét, ha közben tapló és bunkó, másokon átgázoló, szemellenzős, lekezelő, gőgös, rátarti, hazug és lelkifurdalás nélkül kihasznál másokat.

Nálam egy művelt ember az érzelmi intelligenciáját is igyekszik fejleszteni.

2015. okt. 16. 20:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Amit szerintem tényleg tudni illik:

-legalább a kötelező olvasmányok, azon kívül pár egyéb klasszikus mű ismerete

-az egyéb fontosabb iskolai tanulmányok (alap földrajzi, történelmi tények)

-közéleti eseményekkel legyen tisztában nagyjából

-tudni, hova hogy illik felöltözni

-alapvető illemszabályok

-választékos beszéd

-színházi körkép ismerete (nyilván, ha pl. vidéken él, akkor nem kell, hogy ismerje a bp.-i színházak műsorrendjét, de az azért szükséges, hogy színházat ne csak kívülről lásson, meg esetleg pár ismertebb bp-i színházat azért meg tudjon nevezni)

-képzőművészethez, filmművészethez hozzá tudjon szólni

-legalább egy idegen nyelv társalgási szinten


A bor az sztem nem műveltség kérdése... aki azzal kérkedik, hogy na, ő művelt, mert ismeri a borokat, az sztem inkább sznob. És sztem egy nyakenndőkötés bőven elég, ha jól tudja csinálni.

2015. okt. 19. 09:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!