Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Nemrég olvastam a 20 sz....

Kiskakas28 kérdése:

Nemrég olvastam a 20 sz. Eleji paraszti "konokságról", miért volt ez a konokság? A gyereket csak szolgának tekintették?

Figyelt kérdés
Nemrég olvastam a 20 sz. Eleji paraszti "konokságról", amiben az volt a példa, hogy a fiatal, éppen nősült fiát sem engedte a házba a apa, hanem a pajtában kellett hállniuk a nászéjszakát. Miért volt ez a konokság? A gyereket csak szolgának tekintették?
2015. okt. 28. 21:38
 1/1 anonim ***** válasza:

Ez az eset valószínűleg egyes területeken, egyes embereknél fordulhatott elő, de nem volt általános. A családalapítással általában már teljes jogú férfinek tekintették a fiút.

Pl. Illyés Gyula meg arról ír a Puszták népében, hogy szokás volt a középkorú férfiaknak verni a megöregedett apjukat. De nyilván ez is csak feléjük volt szokás, és ott is lenézték azt, aki rendszeresen és durván verte az apját.


Az mondjuk általános volt, hogy a gyereket ingyen munkaerőnek tartották és ezért is volt sok gyerek némely vidéken. Pár évesen már libát kellett őriznie, aztán 10-12 évesen már akár egyszerűbb bérmunkára is küldték, de a saját földön mindenképpen dolgoztatták, amint az erejéből kifutotta.

2015. okt. 29. 13:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!