Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Nem helyes, ha sok borravalót...

Nem helyes, ha sok borravalót adok?

Figyelt kérdés

Akárhova megyek, akármilyen szolgáltatást veszek igénybe, mindig adok borravalót, általában 1.000 - 2.000 Ft között, de valamikor 5.000-10.000 Ft között - ha nagyobb tételről/összegről van szó, vagy ha kedvesek velem és meg vagyok elégedve a szolgáltatással.


Ma azonban egy rég nem látott barátommal a törzshelyemre ültem be, és a pincérnőnek 5000 Ft-os borravalót adtam - szokásosan.


Ezután a barátom végig furán méregetett, és burkolt megjegyzéseket tett a pénzzel kapcsolatban. A szüleim gazdagok, és nem nagyon vagyok tisztában azzal, mi számít soknak, már ami a kisebb tételeket illeti. Nem vagyok az a felvágós fajta, a barátaim is csak sejtik, hogy "nem élek rosszul", szóval legközelebb szeretném elkerülni az ilyen bakikat.


Sok lenne ez az összeg? Ti mennyit szoktatok adni általában egy-egy szolgáltatásért?

És ha már megírtam a kérdést: A hajléktalanoknak/kéregetőknek mennyit szoktatok adni?



2016. szept. 2. 21:23
 1/6 anonim ***** válasza:

Nem tehetsz róla, hogy ilyen illedelmesnek neveltek a szüleid. Szerintem ezzel nincs nagy baj, csak egy kicsit pénzszórás.. inkább add oda kicsit szűkösebb barátodnak/rokonodnak.

Szerintem a legideálisabb borravaló az párszáz forint, max egy 500-as.

Pl ha 1700-at fogyasztasz, akkor simán belefér ha adsz neki egy 2 ezrest. De szerintem 500tol ne többet mert tényleg furán néznek majd rád azok akik épp veled vannak. Pár forintért nem kapnák fel a fejüket.

2016. szept. 2. 21:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a segítséget! Mostantól, ha mással ülök be, meghúzom 500 Ft-nál vagy a kiegészítésnél a határt. Még lenne valami: Ha ezután kevesebbet fogok adni, nem fognak megsértődni a felszolgálók, vagy azt gondolni, hogy valami problémám volt a felszolgálással?
2016. szept. 2. 21:47
 3/6 anonim ***** válasza:
Szerintem nem.
2016. szept. 2. 22:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

Jajj veletlen rányomtam a küldésre :D

Na szóval, szerintem nem sértődik meg addig amíg még az 5forintosért is nyújtod a kezed.

Ha borravalót kap egy felszolgáló, az nyilván azért volt mert meg voltak vele elégedve. Lényegtelen, hogy csak 100 vagy 500 forint, bármennyit is kap, nincs oka panaszra. Ha viszont olyannak adsz egy 500 ast, aki már kapott tőled 5ezrest, az lehet, hogy furán fog nézni, de ehhez hozzá kell szokniuk. Mégsem várhatják el tőled hogy egy napi fizetéssel dobálózz csak mert finom volt a kávé..

2016. szept. 2. 22:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

Ja még annyi, hogy ne csak akkor adj kevesebbet amikor mások is vannak veled. Nyugodtan spórolhatsz is (akkor is ha nincs rá szükséged) vagy mint az előbb is írtam, add olyan ismerősnek/rokonnak, aki tudna mit vele kezdeni. Szerintem 500 borravaló bőven elég, akkor is ha egyedül vagy, vagy ha éppen csapatosan.

A felszolgálók meg keresnék magukban a hibát, hogy vajon tegnap miért kapott csak 500at, ma pedig 10ezret..

2016. szept. 2. 22:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
100%

A borravaló mértéke a számla nagyságától függ. Étteremben 10% körüli a szokásos borravaló. Ha nagyon meg vagy elégedve, akkor esetleg 15%. Persze sacc per kábé, nem fillérre kicentizve. Ha pl. 2200 Ft a számla, akkor 2500-ból kérsz vissza, ezzel adtál 300 Ft borravalót, ami beleesik a 10-15%-os sávba.


Ezer Ft jatt kb. 7-10 ezres számlánál reális, ötezer jatt pedig 35 ezer és 50 ezer közötti számlánál reális.


Ha a számla ennél lényegesen kisebb, akkor az ilyen nagy borravaló bizony felvágásnak számít, még akkor is, ha annak jól jön, aki kapja.


Meg az ilyen nem marad titokban, idő kérdése, hogy mikor környékeznek majd meg mindenféle szélhámosok, hogy a sok pénzt kicsalják tőled. Hiszen szemmel láthatóan nem vagy tudatában annak, hogy minek mi az értéke.

2016. szept. 2. 23:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!