Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Kinek illene először köszönni...

Kinek illene először köszönni a boltban, étteremben?

Figyelt kérdés

Tudom hogy neveletlen tajparaszt vagyok, de én mindig úgy gondoltam, hogy akár pult előtt állok, akár belépek az üzletbe, célszerű a kiszolgálónak köszönni először, hogy jelezze hogy készen áll a fogadásomra.


Ezzel szemben több helyen, pl. itt is azt olvasom, hogy a vendégnek kellene. Mit mond az illem? Nem szeretnék bunkó módon viselkedni.


[link]


2016. okt. 8. 18:24
1 2
 1/12 anonim válasza:
91%
Mindig annak kell köszönnie először, aki belép az adott helyre.
2016. okt. 8. 18:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim válasza:
43%

Teljesen mindegy, csak köszönjél.

Sokszor a vendégek nem tudják mit akarnak, ezért inzultálásnak veszik, ha a pultos/pincér előre köszön.

És felejtsd el azt, hogy "Lesz egy...". Inkább:"Kérek szépen egy..."

2016. okt. 8. 18:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
73%
MINDEN esetben aki valahová BEmegy, az köszön elöször, akár privát terület, akár szolgáltató egység.
2016. okt. 8. 18:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
47%

A köszönési sorrend ugyanazt a logikát követi, mint a kézfogási sorrend, tehát a szempontok érvényesülési sorrendje a következő: 1) rang 2) nem 3) életkor.


Elsődleges a rang, társadalmi státusz, az alacsonyabb státuszú köszön előre a magasabb státuszúnak: beosztott a főnöknek, diák a tanárnak, és igen, pincér, eladó a vendégnek! Akár a vendég lép be a helyiségbe, akár a pincér lép ki a vendéghez a kerthelyiségbe.


Lazább, fiatalos helyeken, ahol a személyzet és a vendégkör természetes módon haverkodik egymással, ott természetesen nincs státuszbéli különbség, ott a belépő köszön először a már jelenlévőknek.


(Ez volt a rang-béli sorrend. Most jön a nem szerinti szempont.)


Tehát, ha nincs rangbéli különbség, az esetben a belépő köszön elvileg előre. De ha hölgy lép be, akkor mégis a bent lévő férfiak köszönnek először a hölgynek. És ha ültek, akkor a köszönés idejére felállnak. Bezony. Ezután fogadja a belépő hölgy az urak köszönését, majd köszönti a jelenlévő hölgyeket, akik ezt ülve fogadják.


És lehet ragozni tovább, hasonló logika alapján, cizellálódik a dolog az életkor szerint is, ha idősebb hölgy lép be, és fiatalabb hölgyek vannak jelen, akkor mégiscsak a fiatalabb hölyet köszöntik a belépő idősebb hölgyet...


Summa summárum: Általában, ha belépsz valahova, osztályterembe, munkahelyre, zártkörű klubba, templomba, stb, a belépő köszön először.


De ha vendégként, szolgáltatást igénybe vevőként lépsz be valahova, akkor a szolgáltató személyzet köszön neked előre, mert a te (pillanatnyi) társadalmi státuszod magasabb, mert a fogadó fél (ebben a szituációban) a te kiszolgáló személyzeted, a te szolgád.

2016. okt. 8. 19:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
0%

ja, hát ideális esetben a boltosoknak kellene előre köszönniük neked.


de hát ez kevésbé reális elvárás Mo-n...

2016. okt. 8. 20:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:
Eddig 3-2 a kiszolgálók javára, azaz a vendégnek kellene előre köszönni.
2016. okt. 9. 07:40
 7/12 anonim ***** válasza:
25%
Jó lenne, ha nem vélemény-árverezést folytatnál, hanem figyelembe vennéd az illemtankönyv (és az emberi jóérzés) ide vonatkozó első mondatát: Mindig az köszön előre, aki belép vagy távozik valahonnan.
2016. okt. 9. 10:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:

Egyetértek az előttem szólóval. Sokan itt igaz állításként, a valóság és igazság megfogalmazásaként adják elő nézeteiket, véleményüket. A vélemény és a helyes viselkedés (amely függ az adott kultúrkörtől, ettől lesz helyes), két külön dolog.

Az európai (és még néhány) kultúrkörben évszázadok óta az érkező/távozó köszön. Ajánlok néhány vonatkozó angol filmet, ahol már az igazán kemény középkorban is az összegyűlt urakat a belépő Viktória/Erzsébet királynő köszöntötte. Uralkodó és nő létére. Igaz, ők ismerték az etikettet.

Viszont megemlítem: senki sem fog megsértődni jobb körökben, ha egy figyelmes ott tartózkodó "beelőz" valami oknál fogva.

2016. okt. 9. 18:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
65%
Látom eléggé megosztó téma. Én úgy vagyok és voltam vele mindig, hogy pont letojom ki köszönget előre és ki csak utána, de most ha nagyon kéne valamit mondani, akkor én bemegyek egy boltba vagy étterembe, akkor én ott vendég, ügyfél vagyok, nekik kellene előre köszönni.
2016. okt. 15. 22:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:

Jaj a linkelt cikkről pár gondolat, ha már elolvastam.


6. Nagyon hízelgő, minden vendég egy hülye.

7. Most komolyan? Ha tudok pontos összeget adni, akkor adok azt, én sem szeretek apróval rohangálni, de most meg ne sajnáljak már azért egy büfést, mert vissza kell adnia.

8. Azzal fizetek amivel tudok.

10. "Igaz, hogy nem vagyunk igazi étterem, de nem is vagyunk gyorsétterem" Nem, ti nem vagytok gyorsétterem, előre kipattogtatott kukoricát adtok, meg elém löktök egy kólát, mégis mi a frászért jattolnék?

"szóval minimális mennyiségű igazán elvárható,"

Azért ezt így leírni, hát barátom :D

2016. okt. 15. 23:00
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!