Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Gondolom sokan gondolják úgy,...

Gondolom sokan gondolják úgy, hogy ez a karácsonyi ajándékozási őrület nem jó. De mit lehet tenni ellene?

Figyelt kérdés
Értelmes emberek számára azt gondolom világos, hogy nem tesz jót a gyerekek fejlődésének ez a sok ajándék, De nem tesz jót a felnőtteknek sem a sok haszontalan kacat megvásárlása, sem a megkapása. A környezetről nem is beszélve, mégha a gazdaságnak rövid távon azt is hisszük, hogy jót tesz. És akkor még nem is beszéltünk az egész karácsonyi ünnepről, szeretetről, hogy ahhoz mi köze, és jót tesz-e neki. De mit lehet tenni, mert kisebb családi körben esetleg ettől el lehet határolódni, de nagyobb családi és baráti körben már sokkal nehezebb, és ha sikerül is évek hosszú és kitartó munkája, és ha nem kap a gyerek 6 mikuláscsomagot évente, azért 1-2 még mindig be fog figyelni az oviból és egyéb helyekről. És Karácsonykor is szinte elkerülhetetlen, hogy mindenki betartson egy ajándékozási stoppot, mert lesz olyan nagybácsi, barát, ismerős, aki a gyerek kezébe nyom valamit. És akkor még karácsony és mikuláson kívül ott vannak a szülinapok, nem tudom hogy gondolja valaki, hogy hoz egy babát pluszba a meglévő 23 zenélő baba mellé, mintha nem lenne még elég. Ha az ember értelmes, ezt szerintem rossznak tartja, de azt sem gondolhatom, hogy a családom, ismerősök és barátok mind hülyék. Mitől van ez az ellentmondás akkor, amikor cselekedetre kerül a sor? És aki értelmes is, talán nem gondol bele abba, hogy ezek az apró dolgok éveken keresztül hogyan befolyásolják egy gyerek fejlődését, és az egész társadalom fejlődését. Miféle társadalom lesz itt 10-20 év múlva olyan emberekből, akik tavaly tabletet idén drónt kaptak és jövőre ki tudja mit, mert azt még nem dobták piacra? Miközben válság válság hátán várható. Mit lehet tenni egyénileg és mit lehetne tenni társadalmi szinten?

2017. jan. 4. 12:07
 1/6 anonim ***** válasza:
Húú, tényleg, hát ez valóban borzasztó. A szemét nagybácsi, nagynéni, nagymama, mindenki! Ajándékot adnak a gyereknek? Hogy vetessenek Pokolra!
2017. jan. 4. 12:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

A karácsonyi őrületet végső soron a túltermelés generálja (hogy azt mi, túl messzire vezetne). Van sok játék, a gyártó (és a kereskedő) érdeke eladni. Találnak hát rá a potenciális vásárló számára (mesterséges) érdeket. A vásárló tehát vesz. Sok vásárló sokat. Így válik a szeretet ünnepéből a vásárlás ünnepe. És sokan vérig sértődnek, ha ezzel szembesítik őket, hiszen a folyamatot át nem látják, az régóta gyakorlatukká, mára szemléletükké vált, annak pedig nem szoktak örülni az emberek, ha azt mondják nekik, téves a szemléletük.


A karácsony egy fontos ünnep az emberi kapcsolatokban. A kapcsolatok tartóssága és mélysége érdekében fontos, hogy időről időre megemlékezzünk erről, valami rituálé keretében.


Az ember esendő és tökéletlen, ezért bizonytalan a helyes út megtalálásához a cél elérése érdekében. Sok ember sokfélét csinál, befolyásolják egymást. Semmi meglepő sincs abban ezek után, hogy a karácsony vásárlási őrületté válik.


Az ember abban is bizonytalan, ha felismer egy hibás működést, miképp helyettesíthetné jó működéssel. Ráadásul sok ember sokfélét gondol erről, és nem tudja összehangolni. Ezért egyesek őrületnek vélik, mások szükségesnek. Ha rossz és őrületnek nevezzük, az biztosan nem alkalmas a megváltoztatására. Arra a belátás, normális viselkedés, és az anomáliát keltők elleni határozott fellépés alkalmas. Már csak azt kell megbeszélnünk, mi legyen az a határozott fellépés, és kik ellen. Mindössze ennyi a nehézség.

2017. jan. 4. 13:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
Kedves 1-es. Eszméletlen hülye vagy és vak. Nem azt mondtam, hogy taplók a nagyszülők. Éppen az a kérdés, hogyan lehet a jóindulatú nagyszülőkkel például megértetni, hogy ez nem jó a gyereknek sem. Sajnálom, ha te nem látod. Én látok elég sok családot, akik épp hogy megtehették anyagilag szülők még azok is lépést akarnak tartani és minden legújabb szart megvettek a geyereknek és ma a 10 éves gyerek kezelhetettlen semmirekellő lett, mert mindent megkapott. Nem egy ilyen család van, és ez társadalmi szinten ütközik ki majd. Pár évtizeden belül milliók és százmilliók lepik el Európát és háborúk válságok fenyegetnek, de ezeket az egyke és mindent megkapó gyereket nemhogy katonának nem lehet elküldeni, a cipőfűzőjüket se hajlandóak bekötni és reggelire csak kaviárt hajlandóak enni. Természetesen kikaríkiroztam, de ez a helyzet, és bár nem kívánok háborút, de ezekkel a fiatalok semmire nem lesznek jók, csakhogy üljenek a számítógépes játék előtt, amíg még lesz áram. Lehet erre azt mondani, hogy nem az ajándék teszi, hanem a családi nevelés, meg mellette olvashatnak könyvet is, de sajnos igenis számít, hogy mit kap a gyerek, nem könyvet, és nem egyet, hanem tabletet és kettőt. Ez a minta, ez a nevelés, ezt látja a szomszédban, az iskolában és ettől a városi gyerek már nem tud függetlenedni.
2017. jan. 4. 14:25
 4/6 anonim ***** válasza:

kedves kérdező ez jó téma, szerintem sokan most nyugodtak meg, hogy vége ennek az ünnepi ajándékozási őrületnek.

A megfelelési kényszer alól "felszabadulás"Mert sokaknak az, csak nem merik felvállalni. És így nem békés az ünnep, hanem egy versenyfutás.


Én sosem szerettem ezt a kötelező ajándékozást, karácsony, szülinap stb, (persze azért én is tettem megfelelésből.) de ha úgy adodott spontán, hogy megláttam valamit, hogy ez ennek, vagy annak jó lesz, vagy tudtam, hogy szeretné.akkor megvettem ok-alkalom nélkül is.


Az a baj nem tudunk ki lépni a megrögzült szokásokból, igen ahhoz bátorság szükséges, ezt felvállalni.

Hogy nem felelek meg az elvárásoknak. Még a magaménak sem, mert nem merünk a szívünk érzéseink szerint élni dönteni. Ebből jó felébredni, és elgondolkodni, hogy mi is az igazi ünnep. Nekem az, hogy a számlák ki legyenek fizetve, és legyen tiszta otthon valamennyire, és békesség.

2017. jan. 4. 14:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 Sunshinedoll ***** válasza:
Szerintem amíg a szülők nem esnek túlzásba, és nem arra megy ki a játék, hogy ki tud minél több, minél drágább és minél nagyobb vackot venni a gyereknek, addig nincs vele semmi baj. Én mindig hasznos, kedves ajándékokat kaptam, unokatesóimon meg azt látom, hogy kapnak egy halom játékot, ami egy hónapon belül a szekrény tetején fog porosodni. Ennek én valóban semmi értelmét nem látom.
2017. jan. 5. 13:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

"unokatesóimon meg azt látom, hogy kapnak egy halom játékot, ami egy hónapon belül a szekrény tetején fog porosodni. Ennek én valóban semmi értelmét nem látom."


Igen, de nem biztos, hogy ez a túllicitálás miatt volt az unokatesóidnál, lehet jószándékból is hülyeség. Sőt ez nagyobb baj, mert épp azt látom, hogy ez normális emberekkel és családokban is megtörténik, mertha csak az újgazdagok problémája lenne, az nem lenne baj, mert ott konzisztens lenne a családi neveléssel.

2017. jan. 5. 16:05

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!