Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Kié a házak előtt utcán lévő...

Kié a házak előtt utcán lévő gyümölcsfa termése?

Figyelt kérdés
2017. aug. 3. 08:01
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
79%
Akihez tartozik a terület, ha neked kell nyírni a fuvet, akkor nyugodtan szedhetet a gyümölcsöt is.
2017. aug. 3. 08:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 A kérdező kommentje:
Azt értem, de én elmehetek más fájáról szedni? Szokták mondani, hogy közterület ahol a fa áll, tehát nem azé akinek a háza előtt van. Szabad préda
2017. aug. 3. 08:07
 3/15 anonim ***** válasza:
84%
Ha közterületen van, akkor bárkié. Most tök mellékes, hogy ki ültette. Nyilván az emberben azért van annyi kultúra, hogy nem szedi tarra mondjuk a cseresznyefát, de nyugodtan ehet róla. És azt tudtátok, hogy ültethetsz fát köztérre, viszont, ha már ott van a fa, tilos kivágni?
2017. aug. 3. 08:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
Én meg úgy tudom, hogy alapértelmezésben az önkormányzaté, de ha az nem szedeti le, akkor a HULLOTTAT az szedheti össze, aki épp arra jár. (Elvileg a fáról nem szedhetsz, pont ezért.) De az egyes önkormányzatok hozhatnak ettől eltérő rendeletet is, ha akarnak. Kérdezz rá, nálatok van-e ez szabályozva! (Az más kérdés, hogy sok f@fej, azt hiszi, hogy ha az ő kerítése előtt van, akkor az már az övé; jól meg is vernek, ha odamész. De a közterület az ettől még közterület: a verés után feljelentheted őket.)
2017. aug. 3. 08:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
57%

#1

Tévedésben vagy!

A terület az önkormányzaté, de te vagy köteles rendben tartani! (Ellenkező esetben: bünti.)

A gyümölcsfát, ha te ültetted is, termése az önkormányzaté.

Engedély nélküli leszedése: lopás.

2017. aug. 3. 08:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
Elülteti a fát, gondozza, metszi, szükség esetén permetezi, de ha van bőr a képeden, tulajdonképpen leszedheted a termést.
2017. aug. 3. 11:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
100%
Ez most egy nagyvárosi utcában egy 120 lakásos társasház előtt áll, vagy valami kertes ház előtt valakinek a fája? Mert az íratlan hagyomány a világon, hogy kertes ház előtti közterületen az ott lakóé a fa, bokor, virágágyás, merne ahhoz vki hozzányúlni... Sőt, őt büntetik meg, ha nincs lenyírva a fű előtte.
2017. aug. 3. 12:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:

Egy idevágó cikk. Szerintem korrekt.


[link]

2017. aug. 3. 12:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
0%
Nálunk az a "kimondatlan szabály", higy azé, akinek a háza előtt van a fa, emrthogy mégis ő ültette, ő gondozza, permetezi, metszi. De így is az utcában minden fára ki van téve a tábla, hogy LE VAN PERMETEZVE!!!, mert a nyuggerek minden nap járnak szedni, mert "közterület, úgyhogy az enyém" és a naponta leszedett talicskányi utcai gyümölcsből főzik a lekvárt (és pálinkát) a családnak :D
2017. aug. 3. 16:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
83%

Akihez a közterület felügyelete tartozik. Alapesetben ez az önkormányzat. A gyümölcsszedés, ill. a fa kiültetése, gondozása, kivágása, stb hivatalosan engedélyköteles, de én ezt a gyakorlatban még nem nagyon láttam, hogy alkalmazták volna.

Szerintem ilyenkor érdemes az etikára támaszkodni és nem leszedni a szomszéd termését. Nyilván ha levesz az ember 1-2 szemet, az még nem gond, de beleállni szedni ( létrával, kosárral, meg mittomén), az elég gusztustalan. Nem emberhez méltó cselekedet :D

2017. aug. 6. 12:53
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!