Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Falusiak ezt megtehetik...

Falusiak ezt megtehetik velem? El kéne néznem?

Figyelt kérdés

22 éves vagyok, szoktam beszélni a falubéli korosabb emberekkel is.

Na már most illik olyat kérdezniük, hogy hol dolgozom, mit tanulok, és letegezniük?

Nem arról van szó, hogy ez engem zavar, egyáltalán nem, pusztán érdeklődök.

Mindössze az a helyzet, hogy szeretnék magamról egy számomra hasznos képet kialakítani, kövezzetek meg, de teljes mértékben egyenrangúnak érzem magamat velük.


Tudom ez az idősebbeknek nem tetszik. Elnyomásban, diktatúrában éltek, ebbe szoktak bele, és kedvükre lenne ugyanezt folytatni.


Na már most érdekes dolog az is, hogy ha ők indiszkrétek, az rendben van, de ha én csinálnám ugyanezt, akkor bunkó lennék.


Csapból is folyik, hogy a fiatalok tiszteljék az időseket. Na de kérdem én, miért? Tisztelem én a szüleimet, akik ételt, fedélt adtak számomra. Egy idegenben viszont mit tiszteljek? Előbb született nálam, na és?


Kihangsúlyozom még egyszer, engem nem sértenek meg a beszólások, kioktatások, megjegyzések (amik egyébként az ő számukra jófejségnek tűnnek)... Csakhogy hogy egy sarkos példával éljek: az olcsóbb tejet sem azért veszem a boltban, mert a drágábbra haragszok, hanem mert az olcsóbb előnyösebb számomra.


Szóval nem arról van szó, hogy sértik az egómat, hisztizek, csak úgy érzem ideje lenne a kommunikációmnak teljes mértékben változnia. Előbb-utóbb így is úgy is eljön ez az idő, minek ezt halogatni? Értem én, hogy elsőre hülyeségnek hangzik ez az egész, és sokan nem fognak egyet érteni velem, de tényleg szeretném ezt kulturáltan pro-kontra érvekkel komolyan megvitatni. Számomra a tisztelet lenne a legfontosabb, hogy amikor esetleg szóba kerülök azt mondják, hogy na ezt a srácot szívesen látnám polgármesterként is. Mielőtt írnátok, hogy erre nincs esély belátható időn belül, közlöm, hogy ez megint csak egy példa volt.


2017. okt. 29. 14:15
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
91%

Csapból is folyik, hogy a fiatalok tiszteljék az időseket. Na de kérdem én, miért? Tisztelem én a szüleimet, akik ételt, fedélt adtak számomra. Egy idegenben viszont mit tiszteljek? Előbb született nálam, na és?



Ennyi erővel te miért várod el hogy ők tiszteljenek?

2017. okt. 29. 14:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
100%

" elsőre hülyeségnek hangzik ez az egész,"

megnyugtatlak: másodikra is.

2017. okt. 29. 14:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!

Kifejtenétek esetleg? Megtisztelnétek vele. Köszönöm!

Én kitudtam fejteni mi a gondom, ti miért nem?


1.: "Ennyi erővel te miért várod el hogy ők tiszteljenek?" Én ezt csak gondolom, sohasem tettem nekik szóvá, és azért várom el a tiszteletet, mert én is megadom.


De ha a többiek is ilyen rövid vélemény válaszokat írnak, annak semmi értelme nem lesz, csak ennél a kérdésnél is a feszültség fog nőni egymás megértése helyett...

2017. okt. 29. 14:51
 4/13 anonim ***** válasza:
100%
és ez szerinted csak a falusiakra vonatkoztatható ? :(
2017. okt. 29. 14:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 A kérdező kommentje:
4.: Ezt nem írtam, csak mivel én faluban élek velük szemben van ilyen tapasztalatom. Ha az eszkimók között élnék nyilván őket írtam volna a kérdésbe.
2017. okt. 29. 14:54
 6/13 anonim ***** válasza:

Na most, a tisztelet egy alapvetően kölcsönös dolog: én megadom neked, te megadod nekem.

Ami íratlan, de szerintem erősen ajánlott: először én megadom neked, függetlenül attól, ki vagy, mennyi idős, honnan jöttél, milyen végzettséged van.

Aztán továbbra is megadom, ha te ugyanezt megadod nekem. Amennyiben a megelőlegezett tiszteletet nem kapom vissza, én sem folytatom az udvariaskodást. Ez azonban nem általános eset (értsd: egyszer egy néni a banyatankkal lelökött a buszról, onnantól minden banyatankost lelökök én is, nagyon nem erről van szó), személytől, helyzettől, körülményektől függőm és csak azért mert egy személy ezt eljátssza, ugyanúgy jár ez a kezdeti tisztelet az összes többi embernek akivel beszélek.

2017. okt. 29. 14:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 A kérdező kommentje:

6.: Értem, igazad van, ezt egyébként én is így gondolom.

Nálam arról van szó, hogy nagyon nem szeretem, ha a magánéletemről kérdezgetnek. Egyrészt nem akarok a pletykálásra indokot adni, másrészt pedig nem tartják tiszteletben a privát zónámat. Ez például a gyerekekkel szemben úgy nyilvánul meg, hogy belecsípnek az arcukba, stb.

És ez nem kiragadott példa, hanem szinte általános.

Valakivel például jól beszélgetek, és hirtelen nyomozósat játszik, én pedig nem akarom megbántani, akkor hogyan állítsam le?

2017. okt. 29. 15:06
 8/13 anonim ***** válasza:
87%

Magam is tapasztaltam néha a kellemetlen, túlzó érdeklődést, amit leírsz. Szerintem az állhat a kíváncsiskodásuk mögött, hogy nincs más szórakozásuk. Nyugdíjasok, gyerekeik, unokáik valószínűleg máshol, messze élnek. Már nem dolgoznak, nem gazdálkodnak a háztájiban. A faluban esemény, más szórakozás nincs. Ha máshonnan jött ember érkezik, az az esemény nekik, vagyis Te.

Egy idő után ki lehet ismerni, hogy ugyanazok a sablonos kérések jönnek. Ezekre gondolj ki előre rövid sablon válaszolkat. Minél egyszerűbbeket, mert ha bonyolult a válasz, úgyis félreértik. Nagyvonalakban helytálló legyen, de nem kell minden részletet elmondani az életedből.

Rosszabb, ha elkezdenek pletykálkodni. Sokszor azt adják tovább, amit maguk is félreértettek a válaszodból és még tovább színesítik. Amit meg nem sikerült a váélaszaidból megtudni, azt kiegészítik saját fantáziájukból. Mivel nem abban a környzetben élnek, amiben mozogsz és a Te életed zajlik, ezek a fantáziáknak gyakran köuük nincs a valósághoz. Még jobb eset, ha egy belterjes közösségben terjed ez a pletyka, és neked már kifelé mutat onnan a jövőd. Nem tudom, mit lehet ez ellen tenni.

2017. okt. 29. 16:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
39%

>> 22 éves vagyok (...) idősebbeknek nem tetszik...


Szóval te 22 éves vagy, ők pedig (többen) az idősek. Na, ennyi nekem elég is. Minden világos, tanítsd meg kesztyűbe dudálni ezeket a fránya időseket. Nem hagyják, hogy te teljes mértékben egyenrangúnak érezd magadat velük. Hiszen diktatúrában éltek eddig (!), csak ne igyekezzenek ugyanazt folytatni... :))

2017. okt. 29. 22:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 A kérdező kommentje:

8.: Köszönöm a válaszodat!

Tudom én is, hogy nem rosszindulatból teszik, de azért bennük van a felsőbbrendűségi érzés. Nyilván ha rosszindulatúak lennének, akkor nem állnának szóba velem, vagy esetleg kiközösítenének.


9.: Tanítsd meg te őket kesztyűbe dudálni.

Ezt egyébként mégis hogyan képzelted? :D Csak érdeklődésképpen.

Én nem akarok velük konfliktust, mindössze a lehető legjobban kijönni mindenből, így ebből is.

Tudom, hogy jelentéktelen dolog ez az egész, és semennyire sem függök tőlük, de azért egy minimális energiát érdemes lenne ebbe fektetni.

2017. okt. 29. 22:36
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!